6 juni 2026

UPPGIFTER: Stor förändring – många svenskar vill flytta

2024 08 25

En tydlig trend visar att allt fler svenskar vill flytta.

Många svenskar drömmer om att flytta till en ny bostadsort.

Det är förändringar i samhället som har fått allt fler att överväga en flytt, visar en ny undersökning.

Många vill flytta till landsbygden, och det av en specifik orsak, rapporterar TV4.

Var femte vill flytta

Nästan var femte svensk uppger att de vill flytta på grund av våldsvågen, enligt kanalen.

Det visar en undersökning som Fastighetsbyrån har beställt av Verian.

Mäklare bekräftar trenden, och ser att det är helt nya faktorer som påverkar svenskars benägenhet att vilja flytta till en ny bostad och ort.

Tryggheten har blivit en väldigt viktig faktor, i takt med att gängkriminaliteten har brett ut sig i samhället.

Tryggheten viktigast

Tryggheten har blivit människors högsta prioritering när de ska flytta, rapporterar kanalen.

Nio procent av deltagarna i undersökningen uppger också att de är rädda att de själva eller familjen ska utsättas för våld i direkt mening. Män i åldern 18-29 år är extra oroliga.

– Tidigare ville man flytta till landsbygden för närheten till naturen men nu är det för att det känns tryggare och lugnare. Den ökade kriminaliteten gör att man är mer observant, säger Johan Engström, VD på Fastighetsbyrån, till kanalen.

Drömmer om utlandet

Svenskar flyttar i genomsnitt nio gånger under en livstid, enligt Svensk Adressändring.

Många är också intresserade av att flytta utomlands, enligt undersökningen.

Det är också många som kan tänka sig att bara köpa ett semesterboende utomlands.

Populärast är då Spanien, som 15 procent skulle välja om de köpte fritidshus utomlands.

Därefter kommer Italien, som 8 procent skulle välja.

43 procent uppger att de skulle välja ett annat land om de köpte semesterboende, medan 28 procent skulle välja Sverige.

Foto: Tierra Mallorca

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen