UPPGIFTER: Statsministerns vändning – Sverige går med i Nato

2022 04 13

Statsminister Magdalena Andersson (S) vill att Sverige går med i Nato i juni.

Socialdemokraternas partiledning  har bestämt sig.

Det uppger flera källor inom S, rapporterar SvD.

I samband med mötet

Ansökan är redo och klar. Den förväntas lämnas in på Natomötet i Madrid den 29-30 juni.

Uppgifterna kommer kort innan onsdagens möte mellan Magdalena Andersson och hennes finska motsvarighet Sanna Marin.

Säkerhetspolitiska analys

Finland ska presentera sin säkerhetspolitiska analys om Nato, som Magdalena Andersson fått ta del av i förväg, erfar DN

Klockan 12 på onsdagen håller Magdalena Andersson och Sanna Marin en gemensam presskonferens i Stockholm.

Finland håller presskonferens

Klockan 13 ska Finlands utrikesminister Pekka Haavisto med flera andra ministrar hålla en presskonferens. Ministrarna ska kommentera den säkerhetspolitiska analysen och vilka slutsatser som Finland har dragit av den.

För- och nackdelarna ska sedan vägas mot varandra och ligga till grund för ett finskt ställningstagande till Nato, rapporterar Yle.

I Sverige pågår ett liknande projekt. En ny säkerhetspolitisk analys förväntas offentliggöras den 31 maj.

Avgörande möte

Tidigare under onsdagen rapporterade flera medier att Socialdemokraternas partistyrelse ska samlas för ett avgörande möte om Nato den 24 maj.

– Det återstår att se om det är då ett beslut tas men det är klart att mycket kommer att stå på spel då, säger en central källa i partiet till Aftonbladet.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk miljardaffär kan stoppas

2025 07 25

En svensk mångmiljardaffär kan komma att stoppas.

Det svenska stridsplanet Jas 39 Gripen intresserar många länder, vilket med jämna mellanrum leder till mångmiljardaffärer för Saab.

Men nu kan en stor affär vara på väg att stoppas.

Storaffären kan stoppas

Sedan en tid tillbaka pågår det förhandlingar om att Thailand ska köpa ett flertal plan av modellen Jas 39 Gripen.

Så sent som i juni meddelades det att Thailand valt Gripen som sitt framtida stridsflyg och avsatt 5,7 miljarder för att i ett första skede köpa fyra plan.

Men efter att konflikten mellan Thailand och Kambodja brutit ut, kan den potentiella mångmiljardaffären stoppas, rapporterar SVT.

– Om utvecklingen eskalerar kan det definitivt göra att affären stoppas, säger lektorn vid Försvarshögskolan Martin Lundmark till kanalen.

Måste godkännas av regeringen

Svensk vapenexport får bara ske med den svenska regeringens godkännande, och det är myndigheten ISP (Inspektionen för strategiska produkter) som står för bedömningen.

– De tittar på om mottagarlandet kan anses stabilt och trovärdigt och kan hantera den här materielen på ett sätt som inte skadar Sveriges säkerhetspolitiska och militära intressen, säger Martin Lundmark till kanalen.

Thailand har redan 11 Jas 39 Gripen-plan, och Saab har bekräftat att man förhandlar om fler. Men konflikten med Kambodja, samt bristen på demokrati i Thailand – som också vägs in i bedömningen – kan alltså leda till att affären stoppas.

Har attackerat med stridsflyg

Stridsflyg har spelat en stor roll i den konflikt som nu har blossat upp mellan Thailand och Kambodja.

Thailand har genomfört flyganfall mot Kambodja, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade på torsdagen.

Vid dessa anfall användes dock inte Jas 39 Gripen, utan amerikanska F-16-plan.

De thailändska flygattackerna genomfördes efter att soldater från Thailand och Kambodja öppnat eld mot varandra under natten.

Dessa sammandrabbningar har skett vid ett omstritt gränsområde mellan de två länderna, har Reuters rapporterat.

Konflikten mellan Thailand och Kambodja handlar främst om just gränstvister där båda länderna gör anspråk på samma område. Det har lett till flera militära sammandrabbningar genom åren.

Text: Redaktionen


Stort drama i turistparadis – Putinvänlig diktator nära att drunkna

2025 07 25

En Putinvänlig diktator har varit nära att drunkna på en populär turistort.

Ett stort drama har utspelat sig på turistorten Bodrum i Turkiet, enligt turkiska medieuppgifter.

Tjetjeniens diktator Ramzan Kadyrov, som är en nära allierad till Vladimir Putin, uppges ha varit nära att drunkna.

Dramatisk händelse

Händelsen ska ha utspelat sig när Kadyrov badade i närheten av det femstjärniga hotell där han har bott under sin semester i Turkiet, rapporterar Euronews.

Kadyrov uppges ha gått ner i havet för att simma när han ”plötsligt började förlora medvetandet” och hamnade under vattenytan, enligt turkiska medier.

Händelsen uppmärksammades av turkisk kustbevakning och av hotellpersonalen, som ingrep då de märkte att den tjetjenske diktatorn befann sig i en nödsituation.

Ambulanspersonal kom till platsen och var tvungna att utföra första hjälpen på Kadyrov, enligt kanalen.

Turistort för rika och makthavare

Den Putinvänlige diktatorn fördes akut till en privat sjukhusklinik.

Därifrån kom senare beskedet att hans tillstånd inte var livshotande. Händelsen har ännu inte kommenterats av Tjetjeniens regering, enligt kanalen.

Dramat inträffade alltså i turkiska Bodrum, som är ett populärt turistmål för framför allt rika människor och makthavare från bland annat Ryssland och närliggande regioner.

Ramzan Kadyrov är 48 år och Tjetjeniens diktator.

Han är en nära allierad till Putinregimen i Kreml, som med Kadyrovs hjälp upprätthåller kontrollen över det oroliga området i norra Kaukasus.

Under våren kom nyheten att Kadyrov har bett Putin om lov att få sluta som tjetjensk diktator eftersom han är sjuk.

– Jag hoppas att min begäran bifalls, sade Kadyrov, enligt Newsweek.

Vill att 17-årige sonen tar över

Enligt uppgifter vill Kadyrov att hans son Adam, 17, ska ta över rollen som diktator.

Vladimir Putin uppges dock motsätta sig det förslaget.

Ramzan Kadyrov är för övrigt själv son till Tjetjeniens förre diktator Akhmad Kadyrov, som från början förklarade Ryssland krig men sedermera blev ryssvänligt.

Foto: S. Dincer

Text: Redaktionen