UPPGIFTER: Statsministerns livvakter anmäls

2023 10 26

Säpo-vakter får kritik efter att ha agerat vid ett hotell.

Under en partistämma som Moderaterna har hållit i Umeå närvarande statsminister Ulf Kristersson (M).

Han bodde vid ett hotell i staden, och hade i vanlig ordning sina livvakter med sig då en incident inträffade.

Två 17-åriga tjejer stoppades på det hotell där statsministern bodde av Säpo-vakter, och enligt en polisanmälan blev tjejerna nedbrottade och utsatta för övervåld.

Det rapporterar Expressen.

“Agerade av ilska”

Enligt uppgifter hade tjejerna för avsikt att möta en bekant och hamnade på fel våning när de stötte på Säpo-vakterna.

En verbal konfrontation uppstod, och en av tjejerna ska sedan ha kommit hem med blåmärken.

– Det verkar som att vakterna då blev arga och agerade av ilska snarare än för att avvärja ett hot, vilket väl inte är deras roll, säger mamman som har polisanmält Säpo-vakterna.

“För att bomba?”

I samband med att vakterna undrat vad tjejerna gjorde där svarade en av dem “jaha vad tror ni, att vi kommit för att bomba?” varpå en fysisk konfrontation ska ha uppstått.

– Kompisen bad hela tiden om ursäkt och sa att min dotter skämtat. Men de var hårdhänta mot henne också.

Säpos presstalesperson har meddelat att man inte kan kommentera ärendet.

“Förebygga och förhindra”

Säpo framhåller att en livvakt vid Säkerhetspolisen är polis och har samma befogenheter.

– En livvakt arbetar i första hand med att förebygga och förhindra att skyddspersonen utsätts för våld eller hot om våld. Om skyddspersonen ändå blir utsatt för ett fysiskt angrepp eller en kränkning ska livvakten kunna hantera situationen.

Måste vara utbildad

Vidare menas det att höga krav ställs på den som blir anställd som livvakt.

– För att bli livvakt ska man vara utbildad polis. Uppdraget som livvakt ställer höga krav på social, mental och fysisk förmåga. 

– Den sociala kompetensen värderas högt, liksom förmågan att samverka med skyddspersonen och att smidigt hantera de miljöer och de sammanhang där hen rör sig.

 Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen