UPPGIFTER: Statsministern rasande

2024 05 21

Enligt källor är Ulf Kristersson (M) mycket arg efter TV4:s granskning.

Under den senaste tiden har TV4:s granskning av Sverigedemokraternas så kallade trollfabriker lett till en enorm debatt i det politiska rummet.

Centerpartiets Muharrem Demirok har rasat mot SD, och Socialdemokraterna har velat stänga av partiets anställda.

Nu kommer uppgifter om att även statsministern är mycket upprörd.

Det rapporterar Expressen.

Starka reaktioner

Reaktionerna på SD:s hantering av situationen har varit starka.

Flera M-företrädare som Expressen har kontaktat har uttryckt stort missnöje med situationen.

– De är riktiga tölpar, som barnkalas hos Sverigedemokraterna, säger en källa angående SD:s hantering av saken.

“Har aldrig sett”

Även statsminister Ulf Kristersson (M) ska ha varit mycket upprörd i samband med det som skett.

– Jag har aldrig sett honom så arg, säger en annan källa.

En av sakerna som tagits upp är att SD firat en endagsutbildning i Tidöavtalets värdegrunder med konfetti och Pommac, vilket lett till ytterligare frustration.

Hård kritik

En av de partiledare som har varit allra mest kritiska mot Sverigedemokraterna i samband med TV4:s granskning har varit Centerpartiets Muharrem Demirok.

Han har varit tydlig med sina tankar via sociala medier.

– Vi har ett statsbärande parti som organiserar trollarméer, sprider desinformation och hat. Ett parti, med nycklarna till Rosenbad, finansierar trollfabriker, framhåller han via instagram.

– Låt mig säga det självklara, som Centerpartiet varnat för länge. Sverigedemokraterna är inte som något annat parti. De är systemhotande för vårt demokratiska samhälle.

“Går ut på splittring”

Demirok uttrycker vidare att SD arbetar för att splittra samhället.

– Hela deras partiprogram går ut på att så splittring i vårt samhälle. Nu ser vi svart på vitt i Kalla Faktas granskning också hur de går tillväga, framhåller Demirok.

– Syftet med trollfabrikerna är inget annat än att sprida desinformation, hat och lögner. Att skrämma och hota sina motståndare till tystnad.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen