UPPGIFTER: Stänger dörren för MP

2022 08 30

Socialdemokraterna vill bilda en regering utan Miljöpartiet.

Det uppger flera  centralt placerade regeringskällor för Expressen.

– Man kan inte gå tillbaka till en situation där MP är en bromskloss i massa frågor där det finns ett stort behov av att röra sig snabbt framåt, säger en ”tung S-källa” till tidningen.

Enligt Expressens uppgifter är Socialdemokraternas ambition tydlig. Miljöpartiet ska hållas utanför en eventuell S-ledd regering efter valet.

– Det är tydligt att vi föredrar en regering där MP inte ingår, och att vi vill hitta en lösning där vi i stället kan samarbeta med dem i riksdagen, säger en central regeringskälla.

Svårförenlig framtid

S och MP regerade tillsammans under sju år. Men samarbetet har lämnat en bitter eftersmak hos många socialdemokrater.

S-källor beskriver hur MP blockerade flera viktiga frågor under det sjuåriga samarbetet.

Bland annat uppstod en stor irritation hos S när MP stoppade en rad frågor som kopplades till olika infrastrukturprojekt.

Flera högt uppsatta socialdemokrater uppges känna att framtiden blir ”svårförenlig med MP:s politik”.

Bland annat vill Socialdemokraterna ha en bred energiöverenskommelse för att möta energikrisen. Dessutom ska det svenska försvaret utvidgas i ett hastigt tempo och ett svenskt Natomedlemskap ska säkras. Ett medlemskap som MP inte ställer sig bakom.

Föredrar Centern

Socialdemokraterna vill i första hand se en regering som kan samarbeta åt både höger och vänster. 

Därför föredrar S ett regeringssamarbete med Centern, rapporterar Expressen.

– Vill Centerpartiet gå in i en regering ligger vägen öppen för en sådan regering, som också kan söka sig över blockgränsen i enskilda sakfrågor, säger en regeringskälla till tidningen.

Vill ”samla gänget”

Miljöpartiet har tidigare öppnat för en regering bestående av S, MP, C och V.

I en intervju med DN sa Märta Stenevi (MP) att det är dags att ”samla gänget”.

– Jag tycker att det är hög tid att samla det här gänget nu.  Jag tänker att Socialdemokraterna visar ett väldigt stort intresse för att ha statsministerposten igen och då måste de också samla ihop ett underlag, och den diskussionen måste komma till stånd nu, sa hon till DN.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


”Täcks inte av försäkringen” – bilägare varnas inför däckbyte

2025 11 03

Många känner inte till regelverket när det kommer till vinterdäck.

Det är som bekant dags att byta till vinterdäck.

En undersökning från tidigare i år visar att så många som sex av tio svenskar inte känner till reglerna när det gäller vinterdäck.

Och vissa misstag kan bli mer kostsamma än andra.

“Täcks inte”

Det finns flera misstag som görs vid byte till vinterdäck.

Motorexperten Stefan Brala menar att det vanligaste felet när folk själva byter däck är att de är oaktsamma och lyfter bilen på fel sätt – vilket kan skada karossen.

– Det gillar inte försäkringsbolagen. Då landar kostnaden på fordonsägaren, säger han till TV4.

Det är viktigt

Den som själv ska byta däck uppmanas att stå på en plan yta och ha bilen i parkeringsläge.

– Ha rätt verktyg, läs på noga om hur det här hjulskiftet går till och se till att du har tid så du inte gör det stressat, fortsätter Stefan Brala.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Det gäller

Från den första december till den 31 mars ska personbilar, lätta lastbilar, lätta bussar, A-traktorer samt släpvagnar till dessa, ha vinterdäck eller likvärdig utrustning när vinterväglag råder. 

Minsta mönsterdjup är 3 mm under perioden 1 december - 31 mars när vinterväglag råder. 

För personbilar klass II med totalvikt över 3 500 kg är kravet dock enligt Transportstyrelsen minst 5 mm. 

“Stressa inte”

Vissa kan känna stress inför däckbytet – men det är bättre att vara ute i god tid.

Det konstaterar Carl-Erik Stjernvall vid branschorganisationen M Sverige.

– Många känner lite ångest inför bytet och pop-up-anläggningar stressar gärna på och menar att man måste byta däck som börjat bli slitna direkt, säger han i ett pressmeddelande.

– Men ta det lugnt och fundera ett par veckor, däck är nästan aldrig så dåliga att det krävs ett omedelbart byte.

Läs mer: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: D. Foster

Text: Redaktionen


”Alla har den om 15 år” – revolutionerande produkt lanseras

2025 11 03

Om 15 år kommer många vardagssysslor vara ett minne blott för hushåll i Norden.

Det förutspår AI-experten Anders Bæk.

Han hänvisar till en ny uppfinning som han bedömer kommer att bli en permanent del av framtidens hem. 

Det handlar om den nya hushållsroboten Neo som utvecklats av det norsk-amerikanska företaget 1X.

Roboten klarar av flera vardagssysslor – som att tömma diskmaskinen, gå ut med soporna och vattna växter.

Anders Bæk bedömer att roboten kommer att bli ett självklart inslag i nordiska hem om cirka 15 år. 

–  Det finns stor potential, och under de kommande åren kommer man att se det bli bättre och bättre, säger AI-experten till DR:s P1 Morgen.

Fjärrstyrs

Ambitionen är att Neo ska kunna utföra vardagssysslor på egen hand i framtiden. I dagsläget måste roboten dock styras av en människa för att lära sig och klara av de svåraste uppgifterna.

– Om du säger åt den att tömma diskmaskinen, så säger den att den kan göra det, men du måste vänta två timmar eftersom en mänsklig operatör måste styra den på distans, förklarar Bæk.

Experten betonar att det är viktigt att vara medveten om att roboten i nuläget fjärrstyrs av en annan person, vilket innebär att operatören får en inblick i användarens hem.

– 1X är väldigt ärliga om det och säger att det är en tidig betaversion, och om man köper den måste man vara beredd att acceptera att det finns en annan person som får gå runt och flytta runt saker i ens hem, säger han till radion.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Går att beställa

Förra veckan meddelade 1X att det går att förhandsbeställa Neo till sin bostad. De första robotarna väntas levereras till amerikanska hushåll under 2026.

Företaget har betonat att Neo har inbyggda säkerhetsfunktioner som säkerställer att den inte  skadar människor. Roboten kan exempelvis inte hantera mycket tunga, heta eller vassa föremål.

LÄS OCKSÅ: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Foto: K. Eliason

Text: Redaktionen