UPPGIFTER: Skräck bland Irans hatade regimstyrkor – Flyr landet i panik

2022 10 30

Paniken sprider sig nu bland islamistdiktaturen Irans regimstyrkor och politiska toppskikt.

Det konstaterar brittiska myndigheter som har fått kraftiga signaler om att extremdiktaturens potentater och regimtrogna elit flyr landet i mycket snabb takt, enligt Daily Express.

Diktatorns anhang oroliga

– Iranska myndighetspersoner ansöker om brittiska pass åt sina familjer och chartrar fem flygplan om dagen för att fly från landet, uppger tidningen.

Uppgifterna kan indikera att extremdiktaturens elit fruktar att den islamistiska diktatorn med anhang riskerar att störtas och att de upprörda folkmassornas vrede kan bli allt svårare att kontrollera för regimen.

Protesterna som inleddes med att regimens polis slog ihjäl en ung kvinna för att hon inte skulle ha burit sin slöja enligt diktaturens brutala regelverk har varit omfattande i flera veckor.

Fast-track för regimen

Signalerna om att regimens toppskikt inte känner sig säkra kommer enligt tidningens uppgifter inte minst från den största flygplatsen i huvudstaden Teheran.

– En sektion på huvudflygplatsen i Teheran har tagits över av regimstyrkor, uppger tidningen.

– Sektionen används som ett fast-track-område för deras egna familjer och vänner som flyr landet, enligt Daily Express källor.

Säkerhetsdetaljerna ändrade

Iranska källor uppger för tidningen att situationen vid flygplatsen har förändrats i snabb takt.

– Det började för två veckor sedan. Regimen ändrade på alla säkerhetsdetaljer vid flygplatsen.

– De flyttade civila [vänner och familjer] från den bakre ingången på flygplatsen direkt till flygplanen som är avsedda för internationella flighter, säger källan.

Fem flighter per dag

Tidningen understryker att källan inte är någon anonym person men att hans namn måste hållas hemligt av säkerhetsskäl.

Han förklarar att det handlar om stora mängder människor som flyr landet.

– Minst fem flighter om dagen, enligt källan.

– De flyttar bort den ordinarie personalen så fort det är dags och de konfiskerar även deras telefoner, berättar källan.

Regeringen Sunak

Istället sätter regimstyrkorna in egen personal för att hantera de särskilda flighterna med regimtrogna som flyr landet.

Den brittiska parlamentsledamoten Bob Stewart har under veckan lyft fram frågan i parlamentet i London.

– Han har hört tydliga rykten om att familjer kring Irans ledning ansöker om brittiska pass, rapporterar Daily Express.

Han vill att Regeringen Sunak agerar för att hindra utvecklingen.

– Kan jag få be ministern att försäkra parlamentet om att London inte blir en säker tillflyktsort för Irans regimförespråkare, framförde parlamentsledamot Stewart.

Brittiska pass

– Kan hon försäkra mig om att till exempel pengarna från Irans investeringsplattformar som är pro-iranska i detta land blir noga granskade?

– Och kan hon framförallt intyga att det finns ett ganska omfattande rykte om att Irans ledarskikts familjer erhåller brittiska pass, vilket för mig är upprörande, sade parlamentsledamoten.

Bob Stewart tillhör samma parti som premiärminister Rishi Sunak, det vill säga Konservativa Partiet.

Ministern lovade att granska uppgifterna.

Foto: Twitter

Text: Redaktionen


Nytt land inför euro – halva befolkningen är emot

2025 11 06

Den 1 januari 2026 är det dags.

Efter åratal av förberedelser går då till slut Bulgarien med i eurosamarbetet, efter att beslutet formellt fattats i somras.

Men det är enbart drygt hälften av landets befolkning som stödjer valet av att byta valuta, rapporterar Politico.

Inflation och maktcentralisering i Bryssel är några av farhågorna som oroar bulgarerna.

Dessutom har påstådda ryska desinformationskampanjer fått fart, vilket bedöms ha ökat motståndet ytterligare.

Nu agerar Europeiska centralbanken för att lugna motståndarna inför anslutningen.

– Bulgarien går med i euron vid en tidpunkt då det råder större osäkerhet, då vi upplever fler kriser – den ena efter den andra, som dessutom förstärker varandra – och då den globala ordningen, så som vi har känt den, har blivit mer splittrad och vännerna kanske är färre, säger Christine Lagarde, Europeiska centralbankens ordförande, enligt Politico.

Kommissionären: kommer hjälpa Bulgarien

Tidigare i år låg stödet för euron i Bulgarien på 45 procent. De senaste månaderna har stödet ökat något till 51 procent, enligt en undersökning som landets finansminister Temenuzhka Petkova gått ut med.

Även Valdis Dombrovski, EU-kommissionär med särskilt ansvar för ekonomi, handel och finansiella frågor, försöker nu lugna kritikerna.

Hans budskap är att euron kommer att hjälpa Bulgarien att kompensera för växande geopolitiska risker. Åtminstone så som de uppfattas för investerare.

– I de baltiska länderna, trots att de var geopolitiskt exponerade, var lånekostnaderna lägre än i Polen, och investerare bedömde i stor utsträckning att euron är en stabiliserande faktor, säger Dombrovski enligt Politico.

LÄS MER: Kristersson ger plötsligt besked – om euro i Sverige

Har ryska kampanjer påverkat?

Enligt den amerikanska tidningen har det gått att peka ut ryssfinansierade kampanjer i sociala medier som ämnar att undergräva stödet för euron.

Det högerextrema partiet Revival, som arrangerat flera demonstrationer mot euron under året, ingick exempelvis i april ett avtal med Vladimir Putins parti Enade Ryssland.

Det är ingen hemlighet att Ryssland för ett hybridkrig mot Europa och de europeiska medlemsstaterna. Det handlar om provokationer, sabotagehandlingar, kränkningar av det europeiska luftrummet, inblandning i politiska processer i Europeiska unionen, även i andra länder, och desinformation, svarar Valdis Dombrovski på frågan om det ryska inflytandet påverkat den allmänna opinionen om euron.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ryan Rayburn / IMF resp I. Boran

Text: Redaktionen


5nov2025

Kundflykt från Lidl – därför har 50 000 kunder lämnat

2025 11 06

Lidl tappar i förhållande till sina konkurrenter.

Under det senaste året har lågpriskedjan tappat många kunder till konkurrerande kedjor.

– Lidl har förlorat 50 000 kunder på ett år, säger marknadsundersökningsföretaget Yougovs analytiker Fredrik Bendz, till Dagligvarunytt.

Och det är inte bara kundantalet som har blivit lägre, utan även snittsummorna som folk handlar för.

Detta ligger bakom

Lidls nedåtgående trend sammanfaller med optimismen hos svenska hushåll, efter att Riksbankens räntor har sänkts och att matpriserna har börjat röra sig neråt på vissa varor.

Att folk har mer pengar kvar i plånboken kan vara det som gör att lågpriskedjan nu tappar kunder, då fler har råd att handla hos andra kedjor.

– Min analys är att Lidl helt enkelt förknippas så starkt med pris. Nu när folk börjar lätta på plånboken ser det ut att drabba Lidl, säger Fredrik Bendz.

Effekt på övriga priser

I början av hösten kom en rapport från Matpriskollen som visar att närvaron av lågprisbutiker pressar ner priserna hos närliggande butiker också.

Butiker i närheten av en lågprisbutik tvingas ofta att hålla nere sina priser för att inte tappa kunderna till det billigare alternativet.

– Man behöver inte ens börja handla i den butiken för att få det bättre. Rapporten pekar på att priset ändå kommer sjunka i de andra butikerna, hävdar Matpriskollens vd Ulf Mazur, till SVT.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Toppbetyg för matkassen

Många kunder väljer Lidl på grund av butikernas låga priser.

Men kedjan har också fått beröm för kvaliteten på sina varor.

I ett blindtest nyligen fick Lidls matkasse toppbetyg och utsågs till Sveriges godaste, enligt Aftonbladet.

Testet omfattade många basvaror och vardagsklassiker.

– Vi är väldigt glada över att våra vardagsvaror får så fina omdömen. Det här är ett kvitto på att vi lyckas leverera både smak och kvalitet i det som svenskarna äter mest av, sade Robert Stekovic, inköps-och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik tvingas till akut åtgärd – kunder skräms bort

Foto: Krzysztof Przybylak

Text: Redaktionen