UPPGIFTER: SD-oro växer inom Liberalerna

2022 09 05

Om SD går om Moderaterna är det såklart djupt bekymmersamt. Då höjs insatsen.

Det säger en tung L-källa till Expressen.

Uttalandet speglar en allmän oro inom Liberalerna.

Förhandlingarna med SD kan bli betydligt tuffare om Jimmie Åkesson huserar över fler mandat än Ulf Kristersson.

– Det är klart att det skapar oro och är ett bekymmer även för oss. Alla fattar att det höjer insatsen i de förhandlingar som väntar, säger en annan högt uppsatt L-företrädare till tidningen.

Regeringsplatsen är hotad

Johan Pehrson (L) har vid flera tillfällen framhållit att Liberalerna bör ingå i en borgerlig regering efter valet.

I SVT:s partiledarutfrågning presenterade han sitt regeringsalternativ: M, KD och L med stöd av SD.

Men flera L-företrädare är osäkra på om L kommer kunna ta plats i en M-ledd regering efter valet.

Framför allt om SD blir större än M, vilket opinionen indikerar.

– Det många befarar från L-håll är att SD:s krav på politiskt inflytande – både i sak och när det gäller samarbetsformer – kommer tvinga L att ställa sig vid sidan av. Den borgfred som nu råder i partiet vilar också på en relativt skör tråd, där allt för stora eftergifter skulle riskera att såren rivs upp på nytt, rapporterar Expressen.

Två stora frågor oroar

Primärt störs Liberalerna av två stora frågor inför förhandlingarna med SD.   

För det första måste partiet enas om huruvida SD ska tillåtas att ingå i ett organiserat budgetsamarbete. För det andra ser migrationsfrågan ut att bli en svår nöt att knäcka.

I en intervju med GP konstaterade Johan Pehrson att Liberalerna vill omförhandla rådande invandringsavtal mellan M, KD och SD.

– Ja, allting. När vi sätter oss den 12 eller 13 september kommer vi naturligt kräva, lägga fram våra positioner, lyssna på vad andra säger och sedan diskutera hur vi ska gå vidare, precis som man har gjort i alla regeringsförhandlingar de senaste 100 åren, sa han till tidningen.

Kan ställa sig utanför

Trots Pehrsons självsäkerhet befarar många liberaler att eftergifterna till SD kan bli för stora, rapporterar Expressen.  

Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson har själv utryckt att SD kommer att ställa hårdare krav på en regering där L ingår.

– Det innebär att det alltså är oklart om L verkligen kommer ingå i den regering man gå till val på. Ett scenario som framstår som högst realistiskt är att L i stället släpper fram en M-KD-regering, men sedan går i opposition, alternativt ingår i ett lösare samarbete med den, uppger Expressen.

Foto: Liberalerna resp Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen