UPPGIFTER: SD kan stängas ute från viktigt politisk område

2022 09 22

Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna befinner sig i intensiva regeringsförhandlingar.

Tillsammans ska partierna komma överens om en väg framåt för Sverige.

Moderatledaren Ulf Kristersson vill samla partierna på ”sin sida av politiken”. Det står redan klart att de fyra partierna kan enas på många områden, bland annat i frågor rörande gängbrottsligheten, migrationen och energipolitiken.

Men ett politiskt område bränner – utrikespolitiken.

Enligt uppgifter till Expressen ökar pressen på Ulf Kristersson. Flera L-företrädare, men även delar av Moderaterna, kräver att Sverigedemokraterna ska hållas borta från frågor som rör utrikespolitiken och EU.

Istället uppmanas Kristersson att söka stöd hos S.

– Vissa frågor kommer vi behöva göra upp brett över blockgränsen och söka samarbeten med Socialdemokraterna i, säger en central källa i Liberalerna till Expressen.

Kontroversiell omröstning i EU

Liberalernas kritik mot SD:s utrikespolitik handlar bland annat om Sverigedemokraternas syn på Ungern.

I slutet av förra veckan beslutade EU-parlamentet att Ungern inte längre ses som en demokrati, efter en omröstning.

–  Några av de huvudsakliga problemområdena handlar om hur landets konstitutionella system och valsystem fungerar, rättsväsendets oberoende, korruption och intressekonflikter samt yttrandefrihet, inklusive mediepluralism. Situationen för den akademiska friheten, religionsfriheten, föreningsfriheten, rätten till likabehandling, inklusive hbtqi-rättigheter, minoriteters rättigheter samt rättigheter för migranter, asylsökande och flyktingar, är också problematisk, skriver EU-parlamentet.

Sju av åtta svenska partier röstade för den rapport som fastslog att Ungern inte längre lever upp till rättsstatens principer. Ett parti röstade emot – Sverigedemokraterna.

Det fick Liberalernas EU-parlamentariker Karin Karlsbro att reagera.

– Idag blev vi igen påminda att Sverigedemokraterna inte står upp för rättsstatens principer i EU. Resten av Europaparlamentet är tydliga - Ungern är inte längre att räkna som en fri demokrati. Men SD håller som vanligt Orbán om ryggen, skrev hon på Twitter.

Sverigedemokraterna svarade i en skriftlig kommentar till DN:

– Betänkandet bidrar därför till att underminera EU:s rättstatlighet och till en vidare politisering av det rättsstatliga begreppet som sådant i EU. Därför röstade vi nej.

Vill ha inflytande

SD-ledaren Jimmie Åkesson har tidigare betonat att Sverigedemokraterna ska och vill ha inflytande över samtliga politiska områden.

På en pressträff tillsammans med gruppledare Henrik Vinge presenterade Jimmie Åkesson ett hundratal reformer som SD tar med sig in i en regeringsförhandling.

– Vi behöver säkerställa och kräva att en regering som tillträder med vårt stöd kommer att bedriva en politik som väsentligen avspeglar den våra väljare röstar för, konstaterade SD-ledaren.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen