16 februari 2026

UPPGIFTER: SD inleder samarbete – med helt nytt parti

2026 02 16

SD uppges öppna för en valallians med ett helt nytt parti.

Sverigedemokraterna satsar stort inför valet 2026, med förhoppning om att få ministerposter efter en eventuell valseger.

Samtidigt kommer uppgifter om att partiet för diskussioner om ett valtekniskt samarbete med ett parti utanför riksdagen.

Kan hamna på SD:s lista

SD för diskussioner med partiet Medborgerlig Samling om en eventuell valallians, uppger flera källor inom partierna, rapporterar Kvartal.

Medborgerlig Samling (MED) är ett parti utanför riksdagen, som definierar sig som liberalkonservativt. Utomstående har även beskrivit partiet som invandringskritiskt.

Ett valtekniskt samarbete mellan SD och MED skulle bland annat innebära att Medborgerlig Samlings partiledare Daniel Sonesson skulle placeras på valbar plats på SD:s riksdagslista i Stockholms län, uppger tidningen.

Andra MED-kandidater skulle stå med på SD:s lista i andra valkretsar.

I gengäld skulle MED uppmana sin sympatisörer att rösta på SD, och slutar att dela ut egna valsedlar.

MED skulle också rösta i linje med SD:s gruppledare i riksdagen.

”Principiellt positiva”

SD bekräftar inte uppgifterna, men säger att de är öppna för samarbete med andra partier.

– Vi har inte så mycket att säga om detta för närvarande då det enbart tycks röra sig om andrahandsuppgifter, men Sverigedemokraterna har alltid varit principiellt positiva till att samarbeta med andra partier som ligger nära oss politiskt och där det finns förutsättningar för oss att göra gemensam sak, kommenterar SD:s presstjänst, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Magdalena Andersson anklagas - "S fifflade"

Vill ”riva byråkratin”

Medborgerlig Samling uppger sig ha en liberal syn inom bland annat ekonomi men en konservativ syn på samhället och kulturen.

MED beskriver sig själva som ”omstartspartiet” och uppger på sin hemsida att de vill stoppa ”skatteslöseriet” och ”riva byråkratin”. Därefter vill man fokusera politiken på bland annat trygghet, vård och skola.

– Resultatet? Mindre politikermakt – mer kvar i din plånbok, fler i arbete och tillgänglig vård, skriver partiet på sin hemsida.

MED har ibland kantats av kontroverser.

Nyligen valde flera styrelsemedlemmar i partiet att lämna sina poster efter att partiledaren hade träffat den kontroversiella EU-politikern Fernand Kartheiser, som bland annat har gjort Putinvänliga uttalanden, vilket Dagens ETC har rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


01 april 26

JUST NU: Trump öppnar för jättehjälp till Ryssland i kriget

2026 04 01

USA:s president Donald Trump hotar att stoppa alla vapenleveranser till Ukraina om Europa inte går med på hans krav.

Trump kräver att europeiska länder ska hjälpas USA att säkra fri passage genom Hormuzsundet – ett strategiskt viktigt sund i Persiska viken för världens olje- och gasleveranser.

Om inte Europa ställer upp hotar Trump att stoppa alla vapenleveranser, rapporterar Financial Times.

Konkret handlar det om att USA kan sluta leverera amerikanska vapen till Nato-initiativet Prioritised Ukraine requirements list (Purl). Genom initiativet samordnar europeiska länder inköp av amerikanska vapen som sedan skickas till Ukraina.

Skulle hjäpa Ryssland

Purl har varit avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot den ryska krigsmakten. Om stödet stoppas får Ryssland en stor fördel i kriget, eftersom den ukrainska försvarsförmågan skulle försvagas kraftigt. 

– Läget har varit allvarligt för Ukraina, särskilt när det gäller luftförsvaret. Man har saknat bland annat ammunition och drönare, så att ha fått tillgång till de här amerikanska systemen och ammunitionen har varit väldigt betydelsefullt, sade SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick i höstas.

LÄS MER: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Sverige bidrar

Sverige deltar i initiativet och arbetar för att biståndet till Purl ska öka.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, har försvarsminister Pål Jonson (M) sagt till SVT.

Sverige har bidragit till Purl vid tre tillfällen – senast den 13 februari 2026 med 100 miljoner dollar.

Totalt uppgår Sveriges stöd till Purl till 435 miljoner dollar.

– Genom vårt bidrag till Purl som ger Ukraina tillgång till prioriterad amerikansk försvarsmateriel, visar vi än en gång att vi är beredda att agera konkret för att stärka Ukrainas försvarsförmåga. Luftförsvar och ammunition är avgörande för att Ukraina ska kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta angrepp, har försvarsminister Pål Jonson kommenterat.

LÄS OCKSÅ: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig” 

Foto:  Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


I NATT KAN DET SMÄLLA: Trump ska meddela hela världen

2026 04 01

Under natten till torsdagen svensk tid ska Donald Trump hålla tal.

Talet väntas dra igång klockan tre på torsdagsmorgonen svensk tid.

Enligt Vita huset kommer den amerikanska presidenten att ge en “viktig uppdatering” gällande Irankriget.

Men Donald Trump själv säger att han även kommer att uttrycka sin “avsky” över Nato under talet, rapporterar TV2 med hänvisning till Reuters.

“Avsky”

Den amerikanska presidenten har tidigare på onsdagen sagt att han “absolut” överväger att dra ut USA ur Nato.

Han säger nu att han under talet kommer att uttrycka sin “avsky” mot Nato.

Trumps kommentarer har lett till spekulationer om att USA kan vara på väg att lämna militäralliansen inom en nära förestående framtid.

“Papperstiger”

Så här lyder Donald Trumps senaste kommentarer om Nato enligt Sky News:

– Jag lät mig aldrig påverkas av Nato. Jag har alltid vetat att de är en papperstiger, och det vet Putin också, förresten.

Den amerikanska presidenten säger vidare att det är “bortom övervägning” huruvida han ser en möjlighet att lämna Nato helt och hållet.

Läs mer: Kollaps för Ryssland – tio miljarder upp i rök

“Borde tas på allvar”

Sky News Europakorrespondent Alistair Bunkall skriver att Trumps hot om att dra sig ur Nato “borde tas på mer allvar”.

– Även om han har backat från många av sina hot, anser jag att detta bör tas på större allvar, skriver Bunkall.

– Det är verkligen inte otänkbart att han nu slutligen gör det han upprepade gånger har hotat med, eller använder detta som ett tillfälle att omförhandla syftet med en allians som redan är kraftigt försvagad eftersom dess ledande medlem framhärdar i att läxa upp sina allierade offentligt.

“Svårt”

Även USA:s utrikesminister Marco Rubio har varit inne på liknande spår som presidenten i dagarna.

– Om Nato bara handlar om att vi ska försvara Europa om de blir attackerade, men att de nekar oss basrättigheter när vi behöver dem, då är det inte ett särskilt bra arrangemang. Det är svårt att förbli engagerad i något sådant, säger han till Fox News.

Läs mer: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen