UPPGIFTER: Säpos högkvarter evakueras – flera har symptom

2024 02 23

En akut situation har uppstått vid Säkerhetspolisen Säpos högkvarter utanför Stockholm.

En misstänkt doft sprids i området och det är oklarheter kring vad som ligger bakom.

500 personer

Enligt uppgifter till TV4 har Säpo tvingats att evakuera över 500 personer vid sitt högkvarter i Solna, strax norr om Stockholm.

– Det har gått ett larm. Räddningstjänsten har tillkallats och vidtar åtgärder, men jag kan inte kommentera närmare på vad som utlöst larmet eller hur det påverkar våra medarbetare.

Det uppger en talesperson vid Säpo för TV-kanalen.

Har gått ett larm

Vittnen har sett personer i skyddsdräkter i omgivningarna.

Det ska finnas både ambulanser och insatsbilar med kemisk kapacitet på plats.

Det handlar om en misstänkt gasläcka av något slag, rapporterar Aftonbladet.

– Det luktar konstigt, ungefär som målarfärg i vår ventilation, säger en boende i området till Aftonbladet.

Stänga fönstren

Polisen skall ha ombett folk i närheten att stänga sina fönster.

– De har spärrat av hela området och evakuerat all personal och kört ut bilarna, säger en person i grannskapet till tidningen.

Gått upp i stabsläge

Region Stockholm meddelar nu att de går upp i stabsläge till följd av händelsen på Säpos högkvarter.

– Regional särskild sjukvårdsledning är aktiverat och är i stabsläge efter larm om gasutsläpp i anslutning till Säkerhetspolisens högkvarter i Solna, meddelar regionen i ett pressmeddelande.

Regionen uppger också att ett antal personer med symptom har tagits om hand och att orsaken till utsläppen ännu är oklar.

Arkivfoto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


Expert: boka semestern dessa datum – spara tusenlappar

2025 06 03

Det finns mycket att vinna på att välja rätt datum för semestern.

Faktum är att den som vill åka utomlands i sommar kan spara tusenlappar beroende på vilken vecka som resan bokas.

Det framhåller reseexperten Kayla DeLoache från jämförelsesajten Kayak.

Dessutom bör du se till att boka det första flyget på dagen som går till din destination.

– Flyga tidigt på morgonen är oftast billigare, har färre förseningar och ger dig mer tid på din destination. Spara pengar, spara tid och kanske får du till och med se en soluppgång från luften, säger Kayla DeLoache till Euronews.

Tre "guldveckor"

Men för att spara ännu mer pengar gäller det alltså att välja rätt datum.

Sett över hela sommarsäsongen är det tre veckor som är betydligt billigare än övriga. En av dem var förra veckan och har därmed passerat.

Men det finns två chanser till.

Bokar du din resa under veckorna som börjar antingen den 11 augusti eller 25 augusti finns det tusenlappar att spara.

Undvik veckorna som börjar 16 juni, 23 juni, 7 juli och 14 juli, eftersom dessa är de dyraste – och ofta de mest hektiska, skriver Euronews och hänvisar till sökdata från Kayak.

LÄS MER: Glädjebesked inför utlandssemestern

Blivit billigare

Generellt har flygpriser blivit billigare till ett flertal destinationer i sommar. Till exempel har priset på flygresor till Oslo sjunkit 16 procent, till Milano och Köpenhamn 15 procent och till Berlin 13 procent, enligt Kayak.

Även flygbiljetter till Rom och Aten sjunker, med tio respektive elva procent.

Den mest populära destinationen, London, har sjunkit med fyra procent. Paris ligger kvar på samma nivå som förra året.

Totalt har flygpriserna i snitt sjunkit med sju procent jämfört med 2024.

Varnar för populära resmål

Det finns dock en del resmål du bör undvika.

Tidigare i år gick resemagasinet Fodors ut med en längre lista över resmål som bör undvikas under 2025. Skälet är massturism som tvingat flera destinationer till att närma sig kollaps.

Läs mer och se hela listan här: Expert varnar turister för populära resmål – “stanna hemma”

Foto: E. Jong

Text: Redaktionen


JUST NU: JD Vances privata möte i Vita huset väcker uppseende

2025 06 03

Vicepresident JD Vance har haft ett privat möte i Vita huset som väcker uppseende i USA.

USA:s vicepresident JD Vance är en av de mest inflytelserika personerna i Trumpadministrationen.

Han är också en politiker som väcker uppseende både i USA och internationellt.

Nu rapporterar amerikanska medier om att Vance har haft ett privat möte i Vita huset som får vissa att reagera.

Kontroversiell person

På tisdagsmorgonen, lokal tid, tog Vance emot den mycket inflytelserika högerradikalen och MAGA-influencern Laura Loomer i Vita huset, rapporterar CNN.

Laura Loomer ses som en kontroversiell person, bland annat för att hon har beskrivit 11 september-attackerna som ett ”insiderjobb”.

Trots det har hon blivit en viktig person inom MAGA-rörelsen, och tycks även att inflytande över Donald Trump och hans administration.

När Loomer senast besökte Vita huset i april, stämplade hon flera medarbetare vid National Security Council som illojala, enligt kanalen.

Dessa medarbetare avskedades, liksom chefen och biträdande chefen för National Security Council. Donald Trump har dock förnekat att Loomer hade med saken att göra.

Men nu har den kontroversiella aktivisten alltså besökt Vita huset ännu en gång, detta för att träffa JD Vance i ett privat möte, enligt källor till kanalen.

Detta har satt igång spekulationer, just eftersom Loomer tycks ha ett stort inflytande.

Hanteras med försiktighet

Det är dock oklart vad JD Vances och Loomers möte handlade om.

Loomer har många följare i sociala medier. Trumpadministrationen tycks uppskatta hennes stöd, men med viss försiktighet, och har till exempel inte velat ge henne pressakreditering.

– Jag tror att det finns en rädsla för att jag ska ställa frågor om lojaliteten hos människorna i Vita huset, och de är rädda för att jag ska ha en nationell och global mikrofon för att ställa de frågorna, har hon nyligen sagt till kanalen.

Under presidentvalkampanjen 2024 reste Loomer med Trump, just den 11 september, vilket väckte kritik eftersom hon tidigare hade lagt upp en video där hon beskrev 11 september-attackerna 2001 som ett ”insiderjobb”.

Laura Loomer slog dock ifrån sig kritiken.

– Jag har aldrig förnekat att islamiska terrorister utförde terroristattackerna den 11 september. Media kallar mig faktiskt antimuslim just av den anledningen att jag lägger så mycket tid på att prata om hoten från islamisk terrorism i Amerika, sade Loomer till kanalen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen