UPPGIFTER: Så mycket betalar Ryssland till legosoldaterna

2022 03 30

Legosoldater från Syrien erbjuds 5 000 pund i månaden, motsvarande cirka 61 000 svenska kronor, för att strida på Rysslands sida i kriget i Ukraina.

Uppgifterna bekräftas av BBC News, som har pratat med en syrisk soldat som anmält sig frivillig till frontlinjen i kriget.

Utför en massaker

Soldaten säger att han tror att Ryssland utför en massaker i Ukraina, men att diktaturen även hjälper fattiga syrier. Han konstaterar att den stora summan hjälper många fattiga syrier som knappt har pengar över till mat.

Får betalt om han dödas

Den syriska legosoldaten säger att han anmält sig frivilligt enbart på grund av pengarna som han erbjudits. Hans familj ville inte att han skulle åka, vilket även fick honom att tveka. Men när han fick reda på att familjen kommer att få en rejäl summa pengar om han dör i strid, så ändrade han sig.

Hundratusentals kronor

Ryssland betalar 37 000 pund, motsvarande 450 000 kronor, till hans familj om han mister livet i Ukraina, uppger han till BBC.

Vidare berättar soldaten att han känner minst 200 andra personer från Syrien som anmält sig frivilligt.

Flera rekryteringscenter

Den ukrainska regeringen och en ledande syrisk icke-statlig organisation uppger att 14 rekryteringscenter har etablerats i landet, rapporterar BBC. Där kan personer anmäla sitt intresse för att ansluta till Rysslands anfallskrig.

Tusentals frivilliga soldater

Ryssland har tidigare hävdat att det finns cirka 16 000 frivilliga soldater i Syrien som ska vara villiga att strida sida vid sida med den ryska armén i Ukraina.

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har också öppnat för att flyga syriska militärer till Ukraina. Han hävdade dock att legosoldaterna ville ansluta av andra skäl än de ekonomiska.

– Om du ser att det finns människor som komma hit av egen vilja – inte för pengarna ­– och för att hjälpa människorna som bor i Donbass, då måste vi ge dem vad de vill ha och hjälpa dem till konfliktzonen, sade Putin på ett möte med ryska säkerhetsrådet.

Närmast allierad i Mellanöstern

Syrien är Rysslands närmaste allierade i Mellanöstern. Moskvas ingripande i Syrienkriget 2015 visade sig vara avgörande för landets diktator Basshar Assad, som med rysk hjälp lyckades besegra oppositionsstyrkor och enklaver i stora delar av landet.

Genom omfattande och brutala bombningar raserades stora städer i landet och många oskyldiga fick sätta livet till när Rysslands diktator hjälpte Syriens diktator att behålla makten.

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen


JUST NU: Galet ljusfenomen på himlen – syns över hela Sverige

2025 11 12

Ett makalöst rött och grönt ljus har färgat himlen över hela landet.

Rapporterna kommer från ända från norr ned till Skåne i söder.

På sociala medier flödar bilderna på det sagolika norrsken som dansat över himlen i natt och ända in på morgonen, efter att en kraftig solstorm rusat mot jorden under tisdagen.

Det handlar om ett utbrott av typen X5.1 – ett av de starkaste utbrotten under hela året – vilket fått den amerikanska rymdvädermyndigheten Noaa att gå ut med varningsnivå 4 på den femgradiga skalan.

En geomagnetisk storm av den här kalibern har potential att störa jordens magnetfält så pass allvarligt att det blir strömavbrott och problem med internet och GPS-mottagare.

"Det kan bli sinnes"

Klockan 01.20 i natt kunde Noaa bekräfta en stormstyrka på G4-nivå, vilket kategoriseras som “svår”.

Geomagnetiska stormförhållanden förväntas fortsätta in på natten, framhåller myndigheten.

Under natten har effekterna kunnat skådas på himlen i hela Sverige. Många har varit uppe på småtimmarna och fått oförglömliga vyer över norrskenet när molntäcket lättat.

– Hela himlen är röd och grön! utbrister ett vittne i Saltsjöbaden i Stockholm som noterade ljusfenomenet strax före klockan 03.

Förhoppningar finns om att det kan bli en ny chans redan ikväll.

För den morgonpigge har norrsken fotats över Skåne redan, och då rejält högt upp på himlen. Det här är mäktigt. Hur eftermiddagen och kommande kväll utvecklar sig, tja. Det kan bli sinnes, framhåller Carl Bergstrand som driver Facebookkontot “Norrsken” med nästan 200 000 följare.

Forskare: underskattar risken

Det ljuvliga norrskenet är förstås en mycket vacker och trevlig följd av solens energiutbrott.

Samtidigt underskattas riskerna med kraftiga geomagnetiska stormar, varnade forskare vid Lunds universitet redan 2020. Till exempel drabbades Malmö av ett omfattande strömavbrott 2003 efter en sådan händelse.

En studie vid Grönland där forskarna tog hjälp av borrkärnor av is fann man bevis för att en mycket kraftig solstorm inträffade år 660 f Kr.

– Om den solstormen hade kommit idag kunde den ha fått förödande effekter i vårt högteknologiska samhälle, sade Raimund Muscheler, geologiprofessor vid Lunds universitet, vid tillfället.

Norrsken i Skåne under vid en geomagnetisk storm på nivå G4. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Inte hänt sedan 1967 – historisk opinionssiffra

2025 11 12

Mindre än ett år återstår till nästa riksdagsval.

Det är hög tid för partierna att börja mobilisera kommande års valrörelse.

För ett parti tycks det vara mer brådskande än någonsin.

Liberalerna hamnar nämligen på en historiskt låg nivå i en rykande färsk opinionsmätning, rapporterar SVT på onsdagen.

Med ett väljarstöd på 2,2 procent är det en historisk låg notering – så lågt har det inte varit för partiet sedan Verian (tidigare Sifo) började mäta partisympatier 1967.

– Vi är såklart inte nöjda med den här siffran, samtidigt så vet vi andra mätningar att vi ligger mellan 2 och 3 procent i opinionen så det kommer inte som någon stor överraskning, säger partiets partisekreterare Fredrik Brange (L) till SVT.

Pekar ut regeringsfrågan

Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, tror att problemet bottnar i regeringsfrågan. Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna efter nästa val. SD har i sin tur krävt en plats i regeringen – annars röstar partiet nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister.

– Trots ”popcornstrategin” med flera olika skolförslag och en ny reklamkampanj med Simona Mohamsson märks såhär långt inget avtryck i opinionen. Liberalernas position i regeringsfrågan kan vara en orsak till den svaga utvecklingen, säger Per Söderpalm till tv-kanalen.

Annan mätning: avståndet krymper

När det gäller opinionen i stort ligger skillnaden mellan oppositionspartierna och Tidöpartierna på 8,2 procentenheter till oppositionens fördel.

Det är betydligt mer än i en mätning från DN/Ipsos i slutet av oktober som noterade en skillnad på fyra procentenheter, efter att avståndet legat på över 11 procentenheter i april.

Förklaringen då var bland annat att Socialdemokraterna backade till 33 procent, ett tapp på två procentenheter jämfört med Ipsos tidigare mätning.

– Det är inte rekordlågt och fortfarande över valresultatet. Vi får invänta nästa mätning innan vi drar några bestämda slutsatser, säger Nicklas Källebring till DN.

Samtidigt som avståndet krymper mellan blocken kvarstår många svåra frågor för respektive sida.

Magdalena Andersson (S) måste sannolikt få Vänsterpartiet och Centerpartiet att enas om en gemensam väg framåt om hon ska kunna bilda regeringen efter nästa val.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med SVT/Verian tidigare mätning

🔴Vänsterpartiet                      7,4          -0,1
🔴Socialdemokraterna        33,8        +1,0
🟢Miljöpartiet                            6,9         +1,1
🟢Centerpartiet                        4,9         +0,2
🔵Liberalerna                             2,2          -0,4
🔵Moderaterna                         18,5      +0,6
🔵Kristdemokraterna              4,0        -0,2
🔵Sverigedemokraterna      20,0       -0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                        53         +0,2
🔵🔵 M+KD+SD+L                    44,7*   -0,1
 
*Liberalerna utanför riksdagen i denna mätning.
 
Foto: Magnus Liljegren/Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen