UPPGIFTER: Så länge kan Putin fortsätta kriget

2023 03 09

Nya uppgifter pekar på hur länge Ryssland har resurser nog för att fortsätta kriget.

Rysslands anfallskrig i Ukraina har pågått i över ett år och efterlämnat stor förödelse.

En stor fråga kring kriget har varit gällande de resurser som de ryska styrkorna använder sig av.

Nu menar litauisk underrättelsetjänst att Ryssland har resurser nog för att fortsätta kriget i ungefär två år, rapporterar Reuters.

– De resurser som Ryssland har för närvarande skulle räcka för att fortsätta kriget med nuvarande intensitet i två år, säger chefen för Litauens militära underrättelsetjänst Elegijus Paulavicius.

Beror på stödet

Paulavicius förklarar vidare att resursfrågan kan bero på det stöd som Ryssland får av flera olika länder.

– Hur länge Ryssland kan föra kriget beror också på stödet till Rysslands militär från stater som Iran och Nordkorea. Men om man tittar på vad Ryssland har idag, till exempel den strategiska reserven, utrustning, ammunition, beväpning - kan det fortsätta med nuvarande intensitet i två år, säger han.

Stora attacker

Under torsdagen utsattes Ukraina för flera stora attacker från ryska styrkor.

Det ryska försvarsministeriet meddelade efter attackerna att “alla mål uppnåtts”.

 – Högprecisionsvapen, inklusive det hypersoniska missilsystemet Kinzhal, har träffat viktiga delar av Ukrainas militära infrastruktur, militärindustriella företag samt energianläggningar, framhåller försvarsministeriet i ett meddelande.

81 missiler

Ukrainska myndigheter förklarar att Ryssland avfyrat 81 missiler i flera ukrainska regioner på torsdagen och åtminstone 11 personer har dött, uppger CNN.

– Obemannade flygfordon förstördes, överföringen av reserver och järnvägstransporter av utländska vapen stördes och produktionsanläggningar för reparation av militär utrustning och produktion av ammunition inaktiverades, fortsätter det ryska försvarsministeriet.

Bachmut viktigt

Ukrainska tjänstemän menar fortsatt att staden Bachmut blir viktigare för varje dag som går.

Ryssland har länge lagt stora resurser på att ta över staden som alltjämt är i ukrainskt försvar. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Ukraina stoppar Ryssland

2026 03 09

Ukraina har satt stopp för ryska framryckningar och återerövrat territorium.

Ukraina ser mer positivt på läget på fronten nu jämfört med i slutet av 2025.

Det säger Volodymyr Zelenskyj, som berättar att ukrainska styrkor gjort viktiga erövringar.

”Varit ganska framgångsrika”

Ukrainska styrkor har befriat områden i landets södra delar som varit ockuperade av Ryssland.

De har därmed också lyckats stoppa en ny rysk offensiv i söder, uppger Zelenskyj, enligt Kyiv Independent.

– I södra delen av vårt land har ukrainska styrkor under den senaste en och en halv månaden genomfört ett antal viktiga åtgärder både i försvar och i vissa offensiva områden, säger Zelenskyj i samband med en gemensam presskonferens med Nederländernas premiärminister Rob Jetten i Kyiv, rapporterar tidningen.

– Åtgärderna syftade uteslutande till att motverka Ryska federationens planer. Vi tror att vi har varit ganska framgångsrika – vi återställde kontrollen över någonstans runt 400–435 kilometer, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Kina drar sig ur - överger Ryssland

”Mer positivt nu”

Zelenskyj medger att förhållanden på slagfältet är fortsatt svåra, och Ukraina är i behov av omvärldens stöd.

Ändå menar han att läget ser något ljusare ut nu jämfört med för några månader sedan.

– Men jag vill säga detta, mycket försiktigt, alla är mer positiva än det var i slutet av 2025, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Rysslands viktigaste mål är fortfarande att erövra östr Donetsk och Luhansk, och det pågår alltjämt en offensiv i Donbas.

– Deras planer har inte ändrats, de skjuts upp eftersom de inte kan göra detta med de medel och styrkor de har idag och på grund av våra väpnade styrkors agerande, säger Zelenskyj.

I Donetsk fortsätter ryska styrkor dock att vinna territorium, men till ett väldigt högt pris, enligt tidningen.

Varje erövrad kvadratkilometer vinns till priset av enorma förluster.

Det har också rapporterats att ukrainska styrkor i februari 2026 sammantaget erövrade mer territorium än de ryska styrkorna.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen