UPPGIFTER: Så kan Magdalena Andersson bli statsminister
2026 11 01
S gick till val med målet att ta över regeringsmakten under kommande mandatperiod.
Samtidigt har snart två månader gått och tiden efter valet har präglats av låsta positioner bland partierna som Magdalena Anderson (S) behöver stöd ifrån.
På tisdag hålls en statsministeromröstning där Elisabeth Thand Ringqvist (C) ska prövas i riksdagens kammare. Efter det kommer Ulf Kristersson (M) få sonderingsuppdraget, meddelade talmannen Andreas Norlén i veckan.
– Jag vill betona att bara för att någon har ett sonderingsuppdrag så innebär det ingen begränsning av andras möjligheter att agera, sade han i ett uttalande.
– Jag förutsätter därför att även andra som vill bli statsminister fortsätter att vara aktiva också under Kristerssons sonderingsperiod.
Det behöver S göra
Talmannen förväntar sig att Magdalena Andersson fortsätter att arbeta för att samla stöd för en regeringsbildning. Samtidigt kommer de röda linjerna inte försvinna av sig själva, och bollen ligger helt och hållet hos S, menar Erik Angner, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet, rapporterar SvD.
– Magdalena Andersson måste agera först och ge dem något som är så himla bra att de inte kan säga nej, säger han till tidningen.
Två exempel
S måste erbjuda V och C stora politiska vinster. Endast då kommer de släppa fram Andersson som statsminister, menar Erik Angner. Det kan exempelvis handla om förmögenhetsskatt för att få med V på tåget. När det gäller C kan det handlar om att slopa förslaget på ett vinstförbud i välfärden.
– Det är helt orealistiskt att tro att de här partierna först ska ge upp sina förhandlingspositioner och sen försöka förhandla sig till något bra utfall. De kommer inte att dansa efter S pipa, säger Erik Angner till tidningen.
Läs också: S plan sågas – kan slå tillbaka mot svenska folket
Talmannens alternativ
Förutsatt att varken Thand Ringqvist eller Kristersson lyckas vinna stöd som statsminister, kommer talmannen åter vända sig till Andersson och den rödgröna sidan, enligt beskedet i veckan.
– Jag utgår fortfarande från begreppsparet sondering – votering, men det vore onekligen bra om regeringsbildningen kunde lösas inför den tredje omröstningen, så att vi om möjligt kan undvika den fjärde omröstningen och all den laddning och dramatik den skulle medföra, framhåller talmannen.
Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning
Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna
Text: Redaktionen


