UPPGIFTER: Rysslands diktator planerar stor attack – då slår han till

2024 03 18

Vladimir Putin har blivit ”återvald”  som rysk president.

Diktatorn vann som väntat helgens riggade val i överlägsen stil med nästan 88 procent av rösterna.

Under valkampanjen har Putin i vanlig ordning undvikit att lyfta frågor som kan påverka hans anseende negativt.

Ett exempel på en sådan fråga är införandet av en större mobilisering i Ryssland. Den ryska militärledningen behöver fylla på förbanden, men frågan är känslig. Ett utlysande av en allmän mobilisering kommer säkerligen resultera i folkligt missnöje.

Samtidigt finns det mycket som tyder på att Putin kommer att intensifiera krigsansträngningen och beordra en ny mobilisering efter presidentvalet. Det menar bland annat Oscar Jonsson, Rysslandsexpert och forskare i krigsvetenskap vid Försvarshögskolan.

– För att nå det senaste målet på 1,32 miljoner soldater och officerare behövs det väsentligt mycket mer. Det bästa tillfället att rekrytera var för flera år sedan, det nästa bästa efter valet, framhåller Jonsson i DN.

Uppgifter: Planerar stor attack

Den amerikanska tankesmedjan ISW bedömer att Putin kommer rikta ett ännu större fokus på krigsinsatsen i Ukraina efter det avslutade presidentvalet.

Enligt ISW förbereder diktatorn en storskalig sommaroffensiv

– Ryska styrkor kommer sannolikt att fortsätta pågående offensiva ansträngningar för att destabilisera ukrainska försvarslinjer under våren 2024 samtidigt som de förbereder sig för en prognostiserad ny offensiv insats under sommaren, skriver tankesmedjan i en lägesrapport från slagfältet.  

Om offensiven blir framgångsrik eller ej beror på främst på väst stöd till Ukraina, bedömer ISW.  

– Tillhandahållandet av västerländskt stöd kommer sannolikt att spela en avgörande roll för Ukrainas förmåga att behålla territorium och för att slå tillbaka en ny rysk offensiv under de kommande månaderna, står det i lägesrapporten.

Fruktar nya attacker

I Ukraina fruktar man att Ryssland kommer intensifiera sina attacker mot ukrainska städer och byar efter Putins ”valseger”.

Det rapporterar TV 2:s korrespondent i Ukraina, Claus Borg Reinholdt.

– I Ukraina befarar man att attackerna kommer att skruvas upp ännu mer, säger han till tv-kanalen.

Reinholdt berättar att Urkaina särskilt fruktar nya attacker mot huvudstaden Kyiv och hamnstaden Odessa, som Putin har förklarat som en rysk stad.

– Det råder en stilla rädsla bland ukrainarna, men de sätter sin tillit till en mobilisering av den ukrainska armén och allierade i väst som vill stärka Ukraina med vapen, säger Claus Borg Reinholdt.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


40 soldater eliminerade – kom genom gasledning

2026 01 05

40 soldater har dödats när de försökte attackera via en gasledning.

Ryssland fortsätter med sina intensiva försök att tränga in i den strategiskt viktiga staden Kupiansk.

På måndagen meddelar Ukraina att 40 ryska soldater har dödats när de försökte sig på en specialoperation.

Försökte använda gasledningen

De ryska soldaterna försökte inleda en ny attack i Kupiansk-området genom att använda Sojuz-gasledningen, uppger ukrainsk militär, enligt Kyiv Independent.

Ryssland försökte använda gasledningen som "en hemlig utväg" och till "ytterligare ansamling av styrkor" i Kupiansk-området, enligt de ukrainska uppgifterna.

Operationen ska ha ägt rum norr om byn Novoplatonivka, nära staden Borova, där man försökte röra sig i riktning mot Kupiansk.

Men operationen avvärjdes alltså och 40 ryska soldater dödades.

– Ockupanternas handlingar är under ständig kontroll av försvarsstyrkorna och stoppas, heter det i en kommentar från Ukrainas 7:e kår, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kreml hånar Donald Trump

Plågsam taktik – ”folk blev galna där”

Underjordiska gångar har använts i krigföring långt tillbaka i tiden.

Ryssland använder sig av avvecklade gasledning för att kunna ta sig fram mot målet och undvika hot från den moderna krigföringen, exempelvis drönare, enligt tidningen.

Taktiken beskrivs dock som fruktansvärd för de soldater som ska genomföra den.

Det har tidigare kommit vittnesmål från ryska soldater som har deltagit i den typen av operationer.

En rysk soldat från Sankt Petersburg har berättat om en liknande operation där ”dussintals soldater kvävdes, begick självmord eller dog i panik och delirium”, enligt tidningen, som hänvisar till en video från mediekanalen Astra.

– Folk blev galna där. En sköt sig själv. En riktade en kulspruta mot sig själv. Den andra slog in sitt eget huvud, säger soldaten i videon, enligt tidningen.

Men Ryssland väljer alltså att fortsätta använda sig av den uråldriga men plågsamma taktiken.

Ryska styrkor sätter just nu hård press mot Kupiansk, som beskrivs som en logistisk knutpunkt i Charkivregionen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner - Putins mardrömssiffra växer

Akrivfoto: Rysslands Försvarsministerium 

Text: Redaktionen