UPPGIFTER: Ryssland värvar soldater från EU-kandidat

2023 10 20

Det räcker inte med att enbart skicka ryssar till kriget för Vladimir Putin.

Den ryska diktatorn söker även rekryter från andra europeiska länder.

Nu verkar han ha fått napp – och planerar att värva hundratals utländska män som ska slåss för Ryssland mot Ukraina på slagfältet.

Värvar från EU-kandidat

Landet som Ryssland rekryterar från är Serbien, uppger The Guardian.

En nation som aspirerar på att gå med i EU och som har haft kandidatstatus för att bli medlem sedan 2012.

Den brittiska tidningen har avslöjat ett dokument som bland annat innehåller en läckt lista över rekryterade serber.

Fram träder en brutal plan från Kreml som går ut på att fylla på sina styrkor som tycks totalt uttömda efter att ha krigat i ett och ett halvt år.

Har tecknat avtal

Under sommaren ska till och med ett specifikt rekryteringsprogram för serber ha utarbetats.

Ledaren är Davor Savičić – en serb med kopplingar till Wagnergruppen och som stred för Ryssland redan när Krym ockuperades 2014.

– Vi skriver nu officiellt på ett kontrakt med det ryska försvarsministeriet, sade Savičić öppet i en rysk tv-intervju i augusti, enligt The Guardian.

Majoritet serber

Efter den ryska invasionen införde Putinregimen en rad lagar som skulle locka utländska medborgare att ta värvning för Ryssland.

– De flesta av de utländska volontärerna i den ryska armén är från Serbien, hävdar Davor Savičić.

Enligt uppgifter till BBC, som ska ha kommit över en inspelning mellan den serbiska militärledaren och tjänstemän i Moskva, planerar Savičić att rekrytera över 1 000 serbiska medborgare till kriget.

Försvarsministern varnar

Ryssland har inte kommenterat uppgifterna.

Det exakta antalet serber som har anslutit till kriget på den ryska sidan är oklart, framhäver The Guardian, men vittnesmål som tidningen talat med uppger att det finns åtminstone 60-70 serbiska män listade.

Serbiens försvarsminister, Miloš Vučević, har varnat sina medborgare för att gå med i den ryska armén och ett tjugotal nationalister har sedan dess åtalats.

– Riskerna för åtal för dem som har åkt till Ryssland och återvänt till Serbien är mycket höga, säger Viktor Zaplatin, rysk krigsveteran som rekryterade serbiska soldater 2014, till den brittiska tidningen.

"En hemlighet"

Veteranen tillägger:

– Det har alltid funnits frivilliga från Serbien i Ryssland.

– Det betyder att det finns volontärer där nu, men antalet och i vilken utsträckning de deltar är en organisationshemlighet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen


18 sep 2026

Älskad popstjärna kommer till Sverige – gör bara en konsert

2026 09 18

En av 1990-talets största popartister kommer till Sverige.

“When You Say Nothing at All”.

“Life Is a Rollercoaster”.

“If Tomorrow Never Comes”.

Det är några av popikonen Ronan Keatings största hits. Nu ska de spelas inför svensk publik hösten 2027, då den tidigare pojkbandsfavoriten kommer till Göteborg i samband med världsturnén “Just Getting Started World Tour”. 

Legendaren firar då en 30 år lång karriär i musikens finrum.

Jag har haft en otrolig tur som har fått ägna mer än tre decennier åt det jag älskar. Jag har rest världen runt, gjort skivor som jag är väldigt stolt över och, framför allt, fått möta publik som sjunger med i låtarna kväll efter kväll, säger Ronan Keating i ett uttalande från arrangören FKP Scorpio.

Enda i Sverige

Konserten kommer att ske på Scandinavium i Göteborg den 11 september 2027. Det blir den enda spelningen Ronan Keating gör i Sverige.

Och redan nästa vecka, fredagen den 25 september klockan 10, släpps biljetterna.

– Ronan Keating tar med sig favoriterna från både Boyzone och solokarriären när han kommer till Göteborg, framhåller FKP Scorpio och fortsätter:

– Det blir en hitfylld konsert som rymmer de stora balladerna, de omedelbara poprefrängerna och låtarna som har följt publiken under flera decennier. 

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Petade Elvis Presleys rekord

Skälet till turnénamnet “Just Getting Started” handlar om att artisten går in i ett nytt kapitel av sitt liv.

Jag förstår mig själv, min musik och det jag vill säga tydligare än någonsin. Jag känner mig kreativt laddad, djupt tacksam och mer förankrad i det jag gör än tidigare, och jag ser fram emot att få dela det med publik över hela världen, säger Ronan Keating.

Ronan Keating slog igenom som frontman för Boyzone på 1990-talet. Bandet har sålt över 27 miljoner skivor över hela världen. Räknar man dessutom in Keatings karriär som soloartist har ikonen sålt 45 miljoner skivor och haft 30 raka singlar på Storbritanniens topp 10-lista. 

Ett Guinness World Record som petade ner Elvis Presley från tronen, konstaterar FKP Scorpio.

Läs mer: Norsk varning för värsta finanskrisen någonsin

Foto: N. Shizuru

Text: Redaktionen