UPPGIFTER: Ryssland värvar soldater från EU-kandidat

2023 10 20

Det räcker inte med att enbart skicka ryssar till kriget för Vladimir Putin.

Den ryska diktatorn söker även rekryter från andra europeiska länder.

Nu verkar han ha fått napp – och planerar att värva hundratals utländska män som ska slåss för Ryssland mot Ukraina på slagfältet.

Värvar från EU-kandidat

Landet som Ryssland rekryterar från är Serbien, uppger The Guardian.

En nation som aspirerar på att gå med i EU och som har haft kandidatstatus för att bli medlem sedan 2012.

Den brittiska tidningen har avslöjat ett dokument som bland annat innehåller en läckt lista över rekryterade serber.

Fram träder en brutal plan från Kreml som går ut på att fylla på sina styrkor som tycks totalt uttömda efter att ha krigat i ett och ett halvt år.

Har tecknat avtal

Under sommaren ska till och med ett specifikt rekryteringsprogram för serber ha utarbetats.

Ledaren är Davor Savičić – en serb med kopplingar till Wagnergruppen och som stred för Ryssland redan när Krym ockuperades 2014.

– Vi skriver nu officiellt på ett kontrakt med det ryska försvarsministeriet, sade Savičić öppet i en rysk tv-intervju i augusti, enligt The Guardian.

Majoritet serber

Efter den ryska invasionen införde Putinregimen en rad lagar som skulle locka utländska medborgare att ta värvning för Ryssland.

– De flesta av de utländska volontärerna i den ryska armén är från Serbien, hävdar Davor Savičić.

Enligt uppgifter till BBC, som ska ha kommit över en inspelning mellan den serbiska militärledaren och tjänstemän i Moskva, planerar Savičić att rekrytera över 1 000 serbiska medborgare till kriget.

Försvarsministern varnar

Ryssland har inte kommenterat uppgifterna.

Det exakta antalet serber som har anslutit till kriget på den ryska sidan är oklart, framhäver The Guardian, men vittnesmål som tidningen talat med uppger att det finns åtminstone 60-70 serbiska män listade.

Serbiens försvarsminister, Miloš Vučević, har varnat sina medborgare för att gå med i den ryska armén och ett tjugotal nationalister har sedan dess åtalats.

– Riskerna för åtal för dem som har åkt till Ryssland och återvänt till Serbien är mycket höga, säger Viktor Zaplatin, rysk krigsveteran som rekryterade serbiska soldater 2014, till den brittiska tidningen.

"En hemlighet"

Veteranen tillägger:

– Det har alltid funnits frivilliga från Serbien i Ryssland.

– Det betyder att det finns volontärer där nu, men antalet och i vilken utsträckning de deltar är en organisationshemlighet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen