UPPGIFTER: Ryssland vädjar till självmordsbenägna

2023 03 07

Ryssland lider enorma förluster på slagfältet i Ukraina.

Den ryska armén uppges ha förlorat fem gånger fler soldater än Ukraina i striderna om staden Bachmut, rapporterar CNN med hänvisning till en källa inom Nato.

Ukraina uppskattar att 150 000 ryska soldater har dödats.

Västerländska källor rapporterar om mindre, men likväl stora ryska förluster.

Fångar och reservister

Kreml har redan tagit till flera desperata åtgärder för att täcka upp för förlusterna.

I september 2022 beordrade den ryska diktatorn Vladimir Putin att 300 000 reservister ska mobiliseras och skickas till Ukraina.

Den paramilitära ryska Wagnergruppen har dessutom rekryterat tusentals fångar från ryska fängelser.

Nu uppges Ryssland inleda ännu en kontroversiell rekryteringsprocess.

En psykiatriker i Moskva, med nära band till Kreml, har börjat uppmana självmordsbenägna män att ta värvning i den ryska armén och bege sig till fronten i Ukraina, rapporterar den amerikanska tankesmedjan ISW.

– Om du offrar dig själv, så gör det åtminstone för den gemensamma saken, uppges psykiatrikern har sagt till sina patienter, enligt en ung rysk man som uppsökt honom för behandling.

– I stället för att hjälpa mig föreslog han att jag skulle fundera på om jag ville bli ett ”meningslöst lik” eller ”dö för den gemensamma saken och segerns skull”, berättar patienten i ett inlägg på Twitter.

Flera nya rekryteringskampanjer

Utöver psykiatrikerns rekryteringskampanj uppges flera aktörer knutna till Putinregimen ha inlett nya värvningsförsök, rapporterar ISW.

– Vissa lokala tjänstemän har börjat inrätta nya militära rekryteringscenter och ryska Telegramkanaler har börjat annonsera  för rekrytering, skriver tankesmedjan.

Det är första gången sedan september 2022 som omfattande rekryteringskampanjer återigen börjar ta form i Ryssland.

– Det indikerar att Kreml börjar få slut på stridsberedda reservister och därmed kan få problem att fortsätta offensiverna i Bachmut och runt Vuhledar i Luhansk-regionen, uppger ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen