Ryssland under attack

2024 05 09

Flera personer har skadats i en attack mot Ryssland i natt.

Det handlar om ett flyganfall riktat mot den ryska regionen Belgorod som ligger på gränsen till Ukraina, rapporterar Reuters.

Enligt Belgorods guvernör Vyacheslav Gladkov har åtta personer skadats av ukrainska drönare som gått till attack. 

– Bland de skadade finns en 11-årig flicka som fördes till sjukhus, framhåller guvernören på Telegram.

Han uppger även att mängder av bostadshus och bilar skadats i samma flyganfall.

Dagen efter massiv rysk attack

På sociala medier sprids bilder och videoklipp på våldsamma bilbränder som rasar i Belgorod som en följd av drönarattacken.

Kraftig svart rök stiger mot himlen.

Klippen har ännu inte verifierats av oberoende medier utan har publicerats av privatpersoner.

Attacken mot Ryssland kommer samma dag som Ryssland firar Segerdagen, det vill säga minnet av dagen då Nazityskland föll i andra världskriget.

Det är också dagen efter Rysslands kraftigaste anfall mot Ukraina på flera veckor då bland annat huvudstaden Kyiv attackerades och energianläggningar i hela landet blev måltavlor.

– Massiv missilattack av nazisten Putin på dagen för minnet av segern över nazismen i andra världskriget, kommenterade Ukrainas president Volodymyr Zelensky igår.

Brinner i Krasnodar

Utöver skadorna i Belgorod uppger även krisadministrationen i den ryska regionen Krasnodar, som ligger öster om Krymhalvön, att drönarangrepp utlöst bränder och skadat flera oljetankar vid ett raffinaderi.

Sex drönare uppges ha förstörts, men skräprester föll ned på raffinaderiet nära byn Yurovka.

– Flera tankar skadades, hävdar den lokala myndigheten på Telegram enligt Reuters.

"Hjärtat av Ukraina"

I samband med Segerdagen har Ukraina förväntat sig att Ryssland planerar ett större försök att ta över staden Tjasiv Jar i Donetsk.

Om det lyckas kommer Ryssland att tränga sig in “i hjärtat av Ukraina” om ryssarna även erövrar fler delar av Donbas-regionen.

– Vi kommer inte att tillåta detta och vi kommer att göra allt som är möjligt – och omöjligt – för att stoppa fienden här i Donetsk-regionen och återställa gränserna till 1991 års gränser, säger Vadym Filashkin, guvernör i östra Donetsk, till Sky News.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 24

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen