UPPGIFTER: Ryssland tvingas backa – ger upp prestigefyllt mål i kriget

2022 05 17

På grund av stora motgångar i Ukraina uppges Ryssland ge upp målet om att ta över regionen Donbas.

Regionen Donbas i östra Ukraina har under en stor del av kriget varit Rysslands huvudmål och fokus. I början av april drog Vladimir Putin till exempel tillbaka trupper från Kyiv för att koncentrera sig på Donbas, bland annat på grund av att regionen innehåller en stor del rysktalande befolkning som Ryssland vill "befria".

Ryssland erkände även Donbas som självständigt ett par dagar före invasionen och regionen har en stor symbolisk betydelse för Putin. 

Uppges kasta in handduken

Men nu kommer uppgifter om att Putins motgångar i kriget är så stora att Putin behöver kasta in handduken när det kommer till att ta över just Donbas, uppger The New York Times.

Tidningen hänvisar till en rapport från den ansedda amerikanska tankesmedjan ISW, som menar att det inte längre är sannolikt att Ryssland ska klara av att omringa de tiotusentals soldater i regionen som krävs för att kontrollera området. Istället ska fokus nu skiftas till Luhansk, en annan region i öst.

500 döda ryska soldater

Det rapporteras dessutom om att omkring 500 ryska soldater har stupat i en ukrainsk attack mot en rysk pontonbro i just Donbas förra veckan.

Uppgifterna bedöms som trovärdiga, enligt The New York Times.

Ukrainska trupper på ryska gränsen

Ryska styrkor tvingas även backa från förorter i Charkiv, rapporterar Reuters. Detta efter att ukrainska trupper pressat tillbaka ryska styrkor till Rysslands gräns i ett område utanför staden, enligt BBC.

“Svåra strider pågår”

– Det är svårt att säga om det är ett permanent resultat för våra trupper. Vi upplever även rysk erövring på andra håll – en kilometer åt vänster eller en kilometer åt höger. Svåra strider pågår fortfarande, säger Charkivs guvernör Oleh Synyehubov.

Ukrainsk framgång i Mariupol

Mariupol är staden där ryska trupper varit mest framgångsrika i sina belägringsförsök. Från det belgärade stålverket i den ukrainska hamnstaden räddades i natt över 260 soldater för Ukrainas räkning.

– Tack vare Mariupols försvarare har vi vunnit kritisk tid för att bilda reserver, omgruppera styrkor och ta emot hjälp från partners, säger Ukrainas vice försvarsminister Hanna Malyar enligt CNN.

Avslutar stridsuppdrag

I Mariupol avslutar nu Ukraina sina stridsuppdrag.

– Mariupol-garnisonen har fullgjort sitt stridsuppdrag, framhåller generalstaben för de Ukrainas väpnade styrkor i ett uttalande.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen