UPPGIFTER: Ryssland planerar falsk flagg-operation

2023 02 24

Ryssland planerar att genomföra  en så kallad falsk flagg-operation i Tjernihiv-regionen i norra Ukraina.

Det skriver den amerikanska tankesmedjan ISW i sin senaste lägesuppdatering från kriget.

Enligt tankesmedjan syftar Kremls planerade operation till att lura in Belarus i kriget.

Ryska trupper vid gränsen

Tjernihiv-regionen gränsar mot både Ryssland och Belarus.

– Den ukrainska militärledningen rapporterade under gårdagen att de noterat ryska konvojer med omärkt militär utrustning och personal klädd i uniformer som liknar de som bärs av den ukrainska militären i områden nära Tjernihiv-gränsen, rapporterar ISW.

Utnyttja löftet

Den ryska planen uppges vara att iscensätta en ”ukrainsk” attack mot Belarus.

Belarus diktator  Alexandr Lukasjenko har tidigare utryckt att han är redo att gå med i kriget på Rysslands sida, men endast om Belarus attackeras utifrån.

– Vi kommer inte att skicka trupper till Ukraina om vi inte själva attackeras, sa han den 16 februari.          

Genom att iscensätta en attack mot Belarus hoppas Kreml att Lukasjenko kommer att stå fast vid sitt löfte.

Om han gör det tvingas Belarus gå med i kriget på Rysslands sida, uppger ISW.

Ytterligare ett syfte

De ryska truppförflyttningarna mot gränsen i norra Ukraina kan ha ytterligare ett syfte.

Ryssland vill tvinga ukrainska soldater i öst till norra Ukraina.

Även om Moskva troligtvis inte kommer att attackera från norr tvingas Ukraina skicka trupper och utrustning till sin norra gräns. Resurser som skulle behövts på östfronten där hårda strider pågår. 

Flera bedömare har höjt ett varningens finger för att Rysslands och Belarus ökade militära aktivitet nära Ukrainas norra gräns är en skenmanöver för att uppnå just detta.

– Som jag uppfattar det har man gjort reella försvarsförberedelser i norra Ukraina, vägförstöringar, mineringar och annat. Men mitt intryck är att det inte handlar om de bästa och starkaste förbanden, och att man också använder det som övningsterräng, konstaterade  Joakim Paasikivi, överstelöjtnant vid Försvarsskolan, i en intervju med SvD i december 2022.

Foto: A. Jawfox resp President of Russia Office

Text: Redaktionen