UPPGIFTER: Ryssland har invaderats – av ryska soldater

2023 05 25

Ryssland är under attack.

Det hävdar Vyacheslav Gladkov, guvernör i den södra Belgorod-regionen som gränsar till Ukraina.

Enligt guvernören har en ”ukrainsk sabotagegrupp” korsat den ryska gränsen med stridsvagnar och andra militärfordon.

Gruppen ska enligt Gladkov ha attackerat två ryska byar.

Den ryska ledningen är informerad.  

– Kreml uppger att Vladimir Putin har tagit del av informationen, rapporterar AFP.

Guvernör Vyacheslav Gladkov hävdar att den ryska säkerhetstjänsten, FSB, och den reguljära armén har slagit tillbaka attackerna.

– Ryska trupper och FSB har vidtagit nödvändiga åtgärder för att eliminera fienden, säger han enligt AFP. 

Ukraina förnekar inblandning

Ukraina förnekar all inbladning. 

Kyiv insisterar på att soldaterna inte tillhör den ukrainska armén.

– Ukraina följer händelserna i Belgorod-regionen med intresse. Men vi har ingenting med det att göra, säger Mychajlo Podoljak, rådgivare till president Zelenskyj, enligt AFP.

Har tagit på sig attacken 

På måndagseftermiddagen börjar omständigheterna klarna.

Frivilliga ryska soldater, som är emot Putinregimen, har tagit på sig attackerna, rapporterar AFP.

Gruppen, som kallar sig själva för "Ryska frihetslegionen”, kämpar i solidaritet med Ukraina mot Putinregimens förtryck.

I ett meddelande på Telegram uppger gruppen att de ligger bakom attackerna.

– Ryssland kommer bli fritt! skanderar en av soldaterna i ett videoklipp. 

Tungt utrustade

Intermarium24 – en Twitterkanal som bevakar händelseutvecklingen i Ryssland och Ukraina – har rapporterat om händelseförloppet under dagen.

– Stridsvagnar, helikoptrar och artilleri används i attackerna. Det finns inga märken på fordonen, framhåller kanalen i ett inlägg på Twitter och tillägger:

– Striderna väntas fortsätta på flera platser. Beskjutning av gränsposter på den ryska sidan pågår. Belgorods myndigheter har kallat till ett brådskande krismöte.

Hävdar framgång

Kreml hävdar att attackerna har slagits tillbaka.

Men på sin Telegram-sida har den "Ryska frihetslegionen” publicerat två bilder på vad de beskriver som ”befriade ryska byar”.

– I dag är det dags för alla att ta ansvar för sin framtid. Det är dags för Kremls diktatur att upphöra, skriver gruppen på Telegram.

Foto: F Andrejevic resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


18sep2025

JUST NU: Turkiet varnar grannland – ”farliga konsekvenser”

2025 09 18

Det turkiska försvarsdepartementet riktar en skarp varning mot ett grannland.

Varningen kommer efter uppgifter om att Cypern har upphandlat ett nytt luftförsvarssystem från Israel.

– Turkiet övervakar nu noga Cyperns rapporterade upphandling av ett israeliskt luftförsvarssystem, uppger nyhetsbyrån AP, med hänvisning till ett uttalande av turkiska tjänstemän.

– De varnar för att flytten kan destabilisera en "bräcklig balans" på den delade ön.

”Upprustning hotar freden”

De turkiska tjänstemännen uttrycker en oro över rapporten som tyder på att ett luftförsvarssystem tillverkat i Israel har levererats till Cypern.

Turkiet betraktar utplaceringen av det israeliska systemet som ett säkerhetshot.

– Tjänstemännen, som uttalat sig anonymt i enlighet med regeringens bestämmelser, sa att Cyperns pågående upprustning hotar freden och stabiliteten på ön och kan leda till "farliga konsekvenser", framhåller nyhetsbyrån.

Läs mer: Är emot Ukrainakriget – försvinner nu från Kreml

Uppdelad ö

Cypern har varit uppdelad i två delar sedan 1974 då Turkiet invaderade ön, efter en kupp som syftade till att förena Cypern med Grekland.

Turkiet erkänner, som enda land i världen, en turkcypriotisk självständighetsförklaring från 1983 i öns norra tredjedel.

Där har Turkiet över 35 000 soldater placerade.

Betydande uppgradering

Det israeliska markbaserade luftförsvarssystemet är kapabelt att försvara mot missiler, drönare och flygplan på 150 kilometers avstånd.

– Det innebär en betydande uppgradering av Cyperns försvarsförmåga, som fram till nyligen bestått av vapen från Sovjettiden, uppger AP.

Cyperns försvarsminister, Vasilis Palmas, har tidigare uppgett att det är avgörande för landet att stärka försvarskapaciteten.

1997 resulterade Cyperns planer på att placera ut rysktillverkade luftvärnsmissiler i en konflikt med Turkiet, som hotade med militära åtgärder.

Spänningarna minskade efter att Cypern gick med på att överlämna missilerna till Grekland.

Läs mer: Kreml: Situationen i Västeuropa är katastrofal

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Ukraina har befriat 160 kvadratkilometer

2025 09 18

Ukrainas president säger att landets styrkor befriar mark i Donetsk.

Ryssland fortsätter att trycka på i de östra delarna av Ukraina.

Putins styrkor har under den senaste tiden koncentrerat många soldater kring städer som Pokrovsk och Dobropillia.

Nu säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukrainas trupper har befriat 160 kvadratkilometer i östra Donetsk, rapporterar Kyiv Independent.

Flera byar

Ukrainska styrkor har under den senaste månaden drivit tillbaka ryska trupper efter att dessa avancerat 15–20 kilometer mot den strategiska motorvägen Dobropillia–Kramatorsk, nära den omstridda staden Pokrovsk. 

Sedan slutet av augusti har ukrainska enheter återtagit kontrollen över flera byar i området. 

Sju bosättningar har återtagits i sektorerna Dobropillia och Pokrovsk under motoffensiven, säger Zelensky och citerar en rapport från överbefälhavaren Oleksandr Syrskyi.

Totalt rör det sig alltså om 160 återtagna kvadratkilometer.

Har tagit soldater

I samband med den för Ukraina framgångsrika motoffensiven i östra Donetsk har 100 ryska soldater tillfångatagits.

– Ukraina försvarar med rätta sina positioner och sitt land, säger Zelenskyj.

– De ryska förlusterna sedan starten av vår motoffensiv bara i Pokrovsk-riktningen under de senaste veckorna överstiger 2 500. Av dessa har över 1 300 ryska soldater dödats.

Läs mer: Trump frustrerad – “Han har verkligen svikit mig”

Träffar luftförsvar

Uppgifter kommer samtidigt om att Ukraina har förstört ryskt luftförsvar för hundratals miljoner.

Ukrainas drönare förstörde i augusti tre ryska luftförsvarssystem till ett uppskattat värde av 80–90 miljoner dollar, uppger Kyiv Post.

Det motsvarar 750-840 miljoner svenska kronor.

Flera system

Ukrainarna ska ha förstört två Tor-M2 luftförsvarssystem, en Buk-M3-bärare och ett Buk-M2-radarsystem.

– Fienden ändrar taktik, försöker stoppa oss, gömma sig, men förgäves – vår vedergällning hinner ikapp sitt mål, framgår av en ny ukrainsk rapport.

Läs mer: Är emot Ukrainakriget – försvinner nu från Kreml

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen