UPPGIFTER: Putin går all in – svarar USA med brutal order

2024 11 19

Ryssland och Vladimir Putin går nu all in i Ukraina.

Längs nästan hela den 250 kilometer långa frontlinjen försöker de ryska trupperna avancera. 

Knappt sedan kriget började har så många offer skördats i striderna som just nu, enligt den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW).

I helgen genomfördes ett av de största flyganfallen mot Kyiv hittills – vilket fick Polen att aktivera “alla tillgängliga styrkor”.

Anledningen till att Ryssland trycker gasen i botten är det kommande maktskiftet i USA. Putin gör allt i sin makt för att ge sitt land så gynnsamma förutsättningar som möjligt inför eventuella förhandlingar med Donald Trump.

Den bedömningen gör Peter Viggo Jakobsen, docent vid Institutionen för strategi- och krigsstudier vid danska Försvarshögskolan.

– De kör på med allt de kan, i hopp om att skapa bästa möjliga situation om det skulle bli en fredsförhandling. Ingen vet vad som händer när Trump tar över, säger han till TV2.

Ett mål: erövra allt som går

Försvarsprofessorn menar att Putin för närvarande enbart har ett enda mål – erövra så mycket ukrainsk mark det överhuvudtaget är möjligt innan presidentskiftet den 20 januari.

Uppgifterna kommer strax efter att nuvarande president Joe Biden uppges ha gett klartecken för Ukraina att använda långdistansrobotar för att träffa mål djupt inne i Ryssland.

– Om Kyiv använder långdistansrobotar för att angripa vårt territorium skulle det innebära att USA och dess partners direkt deltar i fientligheterna mot Ryssland, liksom en radikal förändring av konfliktens väsen och karaktär, framhöll Kreml i en kommentar under gårdagen.

– Rysslands svar i ett sådant fall kommer att vara lämpligt och påtagligt.

"Helt oförutsägbar"

Mette Skak, Rysslandsexpert och docent emeritus vid Aarhus Universitets statsvetenskapliga institution, delar Peter Viggo Jakobsens bedömning.

Enligt henne är det just osäkerheten kring Trump som får Ryssland att storma fram.

– Trumps viktigaste tillgång inom utrikespolitiken är att han är helt oförutsägbar. Han spelar aktivt på det, och det har också blivit Putins problem nu, säger hon till TV2.

– Det är därför ryssarna med all kraft försöker förbättra sin förhandlingsposition genom att erövra nytt territorium i Ukraina, trots enorma offersiffror.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


6 augusti 2026

BEKRÄFTAT: “Sämsta” bilmärket enligt svenska folket

2026 08 07

En färsk undersökning avslöjar svenska folkets favoriter bland bilmärkena.

Att välja bil är inte det lättaste.

Flera olika faktorer spelar in, så som kostnad, storlek, funktion och komfort.

Att kunna lita på sin bil är högt värderat av många. En driftsäker bil med bra kvalitet står på mångas önskelista.

Nu har svenska folket sagt sitt kring hur olika bilmärken presterar när det gäller just det.

Bäst i undersökningen

Bilmärken från Japan och Tyskland hamnar i topp i Vi Bilägarens färska undersökning AutoIndex.

Svenska Toyotaförare är mest nöjda med bilens driftsäkerhet och kvalitet och märket tar förstaplatsen.

– Jag har inte haft ett enda fel hittills. Det är den bästa bilen jag har ägt, säger Sven-Åke Johansson, som äger en Toyota RAV4, till tidningen.

Subaru intar andraplatsen och följs av BMW, Honda och Mercedes. Volvo kommer på sjätte plats på listan.

Sämsta märket

I botten på listan landar det kinesiska bilmärket MG. Näst sist placerar sig rumänska Dacia, som idag har franska ägare.

Varningar för bland annat motorfel och assistanssystem förekommer bland klagomålen, vilket gör att betyget blir betydligt lägre än för många av konkurrenterna.

LÄS OCKSÅ: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Annat märke enligt Kvdbil

I slutet av 2025 genomförde Kvdbil en liknande undersökning, som bland annat visade att 81 procent av svenska bilägare generellt är nöjda med sin bil.

Men några märken stack ut. Exempelvis Citroen där bara 54 procent av ägarna var nöjda.

Strax över Citroen fanns märken som Opel med 63 procent nöjda ägare och Dacia med 65 procent, rapporterade Teknikens värld.

Mest nöjda 2025

Audi-ägarna var de som var mest nöjda med sina bilar förra året. Siffran landade på hela 93 procent.

– Det är bara att gratulera Audi. Årets resultat visar att förtroendet är starkare än någonsin, sade Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil, i vintras.

Mercedes, Subaru och Hyundai fick också höga betyg i undersökningen från förra året.

LÄS MER: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen