UPPGIFTER: Putin går all in – svarar USA med brutal order

2024 11 19

Ryssland och Vladimir Putin går nu all in i Ukraina.

Längs nästan hela den 250 kilometer långa frontlinjen försöker de ryska trupperna avancera. 

Knappt sedan kriget började har så många offer skördats i striderna som just nu, enligt den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW).

I helgen genomfördes ett av de största flyganfallen mot Kyiv hittills – vilket fick Polen att aktivera “alla tillgängliga styrkor”.

Anledningen till att Ryssland trycker gasen i botten är det kommande maktskiftet i USA. Putin gör allt i sin makt för att ge sitt land så gynnsamma förutsättningar som möjligt inför eventuella förhandlingar med Donald Trump.

Den bedömningen gör Peter Viggo Jakobsen, docent vid Institutionen för strategi- och krigsstudier vid danska Försvarshögskolan.

– De kör på med allt de kan, i hopp om att skapa bästa möjliga situation om det skulle bli en fredsförhandling. Ingen vet vad som händer när Trump tar över, säger han till TV2.

Ett mål: erövra allt som går

Försvarsprofessorn menar att Putin för närvarande enbart har ett enda mål – erövra så mycket ukrainsk mark det överhuvudtaget är möjligt innan presidentskiftet den 20 januari.

Uppgifterna kommer strax efter att nuvarande president Joe Biden uppges ha gett klartecken för Ukraina att använda långdistansrobotar för att träffa mål djupt inne i Ryssland.

– Om Kyiv använder långdistansrobotar för att angripa vårt territorium skulle det innebära att USA och dess partners direkt deltar i fientligheterna mot Ryssland, liksom en radikal förändring av konfliktens väsen och karaktär, framhöll Kreml i en kommentar under gårdagen.

– Rysslands svar i ett sådant fall kommer att vara lämpligt och påtagligt.

"Helt oförutsägbar"

Mette Skak, Rysslandsexpert och docent emeritus vid Aarhus Universitets statsvetenskapliga institution, delar Peter Viggo Jakobsens bedömning.

Enligt henne är det just osäkerheten kring Trump som får Ryssland att storma fram.

– Trumps viktigaste tillgång inom utrikespolitiken är att han är helt oförutsägbar. Han spelar aktivt på det, och det har också blivit Putins problem nu, säger hon till TV2.

– Det är därför ryssarna med all kraft försöker förbättra sin förhandlingsposition genom att erövra nytt territorium i Ukraina, trots enorma offersiffror.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen