UPPGIFTER: Ryssland förbereder farlig anklagelse – mot Norge och Finland

2024 07 29

I helgen uppgav en källa från den ukrainska underrättelsetjänsten (DIU) att Ukraina attackerat en rysk flygbas, cirka 20 mil från den norska och finska gränsen.  

– Ett ryskt bombplan av modellen TU-22M3 träffades på Olenyas militära flygfält, basen för de ryska ockupanternas strategiska flygplan, sade källan till tidningen Pravda.

Flygbasen ligger på den ryska Kolahalvön, mer än 1 800 kilometer från Ukraina men bara 20 mil från Norge och Finland.

Den norske försvarsforskaren Kristian Åtland förundras över uppgifterna.

– Om det verkligen är ukrainska drönare som använts i attacken är det sensationellt. Ukrainska drönare har tidigare varit upp till 1 300 kilometer inne på ryskt territorium. Denna attack görs 500 kilometer längre bort än så, säger han till VG.

Farliga scenariot: Ryssland förbereder anklagelse

Kristian Åtland befarar att Ryssland kan använda attacken i sitt propagandakrig mot Nato.

I ett värsta scenario kan Kreml anklaga Finland eller Norge för att ligga bakom attacken, menar försvarsexperten.

– Norge och Finland är de länder som ligger närmast Kolahalvön. Det kan mycket väl vara så att det kommer ryska anklagelser om att drönaren kan ha skickats från norskt eller finskt territorium, säger Åtland.

Han tvivlar på att drönarna har skickats från Norge eller Finland.

– I så fall bör de ha bra faktauppgifter innan de gör sådana anklagelser. 

– Men det här för kriget närmare oss, utan tvekan.

Norska regeringen: ”Följer utvecklingen noga”

Den norska regeringen kommenterade händelsen under söndagskvällen.

– Även om incidenten i Ryssland inte påverkar den norska säkerheten direkt så följer vi utvecklingen i våra närområden noga, framhöll försvarsminister Bjørn Arild Gram i en kommentar till VG.

Enligt försvarsministern befinner sig Norge i "den allvarligaste säkerhetssituationen på decennier".

– De åtgärder som försvaret införde efter Rysslands invasion av Ukraina är fortfarande i kraft, betonade Gram under söndagskvällen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen