UPPGIFTER: Ryssland attackerat

2024 05 31

Kraftig rök stiger mot himlen i den ryska regionen Krasnodar.

Det är en oljedepå i samma region som står i stora lågor efter att ha attackerats av ukrainska drönare tidigt på fredagsmorgonen, rapporterar Reuters med hänvisning till lokala tjänstemän.

– Situationen är allvarligare i Temryuk-distriktet, framhåller Krasnodars guvernör Veniamin Kondratyev på Telegram.

– Infrastrukturen i oljedepån har skadats av ett flyganfall, uppger han vidare.

Bilder sprids

Enligt myndigheterna i Temryuk-distriktet har två personer skadats lindrigt till följd av attacken.

Det sprids samtidigt bilder på sociala medier som uppges visa hur depån brinner kraftigt. Klippen har inte verifierats och Reuters har inte heller självständigt kunnat bekräfta rapporterna om att personer har skadats.

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna om attacken på fredagsmorgonen.

– Kyiv har sagt att inriktning på Rysslands energi-, militär- och transportinfrastruktur undergräver Moskvas övergripande krigsinsats, skriver Reuters.

Grönt ljus att attackera

De senaste dagarna har flera västländer gett grönt ljus till Ukraina att använda västlevererade vapen för att attackera mål på rysk mark.

– Vi tycker att vi bör tillåta dem att neutralisera de militära platserna från vilka missiler avfyras och de militära platserna från vilka Ukraina attackeras, sade Frankrikes president Emmanuel Macron häromdagen enligt CNN.

Han fick medhåll av Tysklands förbundskansler Olaf Scholz och igår meddelade även Sverige, Danmark och Norge att Ukraina har rätt att slå till mot ryskt territorium.

– Det är normalt i krig och vi kan inte tvinga Ukraina att slåss med ena handen bakom ryggen, säger Norges utrikesminister Espen Barth Eide till NRK.

Uppgifter: USA ger tillåtelse

Igår kom även uppgifter om att USA i hemlighet gett Ukraina grönt ljus att bekämpa den ryska invasionsmakten inne i Ryssland.

Det var den amerikanska tidningen Politico som rapporterade om de stora nyheterna.

– Presidenten fick nyligen sitt team att se till att Ukraina kan använda amerikanska vapen för moteldsändamål i Charkiv så att Ukraina kan slå tillbaka mot ryska styrkor som attackerar dem eller förbereder sig för att attackera dem, uppger en amerikansk tjänsteman, enligt tidningen.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Statsministern ger prislöfte: Till hela svenska folket

2025 10 14

Matpriserna kommer att sänkas.

Det säger statsminister Ulf Kristersson (M) under ett besök hos en Ica Maxi-butik i Södertälje.

Kristersson pekar ut två huvudsakliga orsaker till den väntade prisnedgången, rapporterar Dagligvarunytt:  

- Regeringens beslut att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026

- Löften från de stora matkedjorna om att sänka priserna

”Får väldigt tydliga besked”

Statsministern uppger att han varit i kontakt med de stora aktörerna på livsmedelsmarknaden. Enligt Kristersson har han fått garantier om att matpriserna kommer att sänkas.

–  Vi förväntar oss också att butikerna sänker priset på mat. Och jag får väldigt tydliga besked om att så kommer att ske, säger han till tidningen.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Priserna fortsätter uppåt

Samtidigt fortsätter matpriserna att öka i Sverige – även om uppgången har tappat fart.

– September visar ökningar inom bär, köttfärs, kaffe, nötkött och glass. Men det balanseras av prissänkningar på färska grönsaker, frukt, färskost, fläsk och en del bröd. Totalen blev det en ökning på 0,1 procent och på ett år är nu ökningen av ordinariepriserna 3,3 procent, säger Ulf Mazur, vd och grundare av jämförelsesajten Matpriskollen.

Prisökningar på nötkött och köttfärs slår hårdast mot svenska folkets plånböcker. I genomsnitt har priset på köttfärs ökat med hela 13 procent under en ettårsperiod.

I september fortsatte uppgången.

– Under september ökade nötfärs och blandfärs med hela +1,8 procent på en månad. Köttfärsen svarar för nästan 60 procent av allt kött vi äter. Det råder brist på nötkött i hela Europa och priserna har stigit rejält sedan årsskiftet vilket syns i butikerna, berättar Ulf Mazur.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kreml ger grönt ljus åt Trumps besked om Ukraina

2025 10 14

Kreml välkomnar Trumps ambitioner i Ukraina.

Kreml säger att man välkomnar USA:s president Donald Trumps vilja att fokusera på en fredslösning i Ukraina efter vapenvilan i Gaza.

Uttalandet kommer från Kremls talesperson Dmitry Peskov, rapporterar Reuters.

Trump håller tal

Efter att ha medlat fram ett avtal mellan Israel och Hamas höll Trump tal inför Knesset i Israel och betonade att han vill fokusera på att få ett slut på kriget i Ukraina.

– Först måste vi lösa det med Ryssland. Vi måste få det gjort. Om du inte har något emot det, Steve, låt oss fokusera på Ryssland först, säger Trump till sändebudet Steve Witkoff, som tidigare haft samtal med Vladimir Putin.

LÄS MER: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina

Öppen för dialog

Kremls talesperson Dmitry Peskov säger att Ryssland är öppet för fredssamtal och välkomnar Trumps initiativ.

– Vi välkomnar definitivt sådana intentioner och välkomnar bekräftelsen av den politiska viljan att göra allt som är möjligt för att hitta fredliga lösningar, säger Peskov som svar till Trumps uttalande.

– Vi känner redan väl till Mr Witkoff, han är effektiv och har visat sin kompetens i Mellanöstern, och vi hoppas att hans talanger fortsätter bidra till det arbete som redan pågår i Ukraina.

Peskov framhåller att Ryssland hoppas att USA:s inflytande och Trumps diplomatiska insatser kan uppmuntra Ukraina att delta mer aktivt i fredsprocessen.

Anklagelser och spänningar

Trots öppningen för samtal finns det många anklagelser mellan parterna.

Ryssland anklagar Ukraina för att fördröja förhandlingarna och för att inte följa upp förslaget om att inrätta arbetsgrupper för att utreda möjliga delar av ett avtal.

Ukraina menar å sin sida att Ryssland inte är seriöst och ställer villkor som i praktiken kräver att de erkänner sig besegrade.

– Den ryska sidan är fortfarande öppen och redo för fredlig dialog, och vi hoppas att USA:s inflytande och president Trumps sändebuds diplomatiska färdigheter kommer att hjälpa till att uppmuntra den ukrainska sidan att bli mer aktiv och mer villig att engagera sig i fredsprocessen, säger Peskov.

LÄS MER: ”Kommer räkna förluster” – Kreml dundrar mot EU

Foto: Official White House  S Craighead

Text: Redaktionen