UPPGIFTER: Ryssland attackerade Finland under Zelenskys tal

2022 04 08

I samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelensky talade till Finlands parlament utsattes bland annat Försvarsministeriet för omfattande cyberattacker.

Överbelastningsattacker har riktats mot Statsrådets, Försvarsministeriets och Utrikesministeriets hemsidor i Finland under eftermiddagen. Samtliga myndigheter bekräftar attackerna, uppges Svenska Yle.

Natoansökan på gång

De digitala angreppen kommer bara timmar efter att Finland uppges ansöka om att gå med i Nato, och samtidigt som Ukrainas president Volodymyr Zelensky höll sitt tal till finska parlamentet. 

Idag har även ett misstänkt ryskt plan kränkt Finlands luftrum utanför Borgå.

Rysk reaktion

Enligt Finlands utrikesminister Pekka Haavisto är det ingen slump att det sker både en cyberattack och en kränkning av luftrummet samma dag som Zelensky skulle tala till landet.

Utrikesministerns uppfattning är att Ryssland vill markera en reaktion mot talet.

Molotovcocktail-sanktioner

I dagens tal uppmanade Zelensky Finland till sanktioner som ska slå mot Ryssland likt Molotovcocktails, som kom till bruk just i Finlands strider mot Sovjetunionen under andra världskriget.

– Rysslands krig mot Ukraina är avgörande, inte bara för framtiden för vårt land och vår nation, utan alla dem som har en gemensam gräns mot Ryssland. Precis som ni för 83 år sedan har Ukraina rätt att försvara sig, sade Zelensky.

Försvaret bekräftar

Försvarsministeriet kunde konfirmera att en riktad cyberattack angrep myndigheterna efter lunch. Det är dock ännu inte klargjort vem som ligger bakom, även om misstankarna mot Ryssland förstås är starka.

– Nej, det är det vi vill utreda innan vi kommer  ut med någon mer specifik information, säger Kristian Vakkuri, kommunikationschef på Försvarsministeriet, till Svenska Yle.

Utredning pågår

Myndigheterna kommenterade attackerna och tillkännagav att de var utsatta för sabotage.

– Det förekommer störningar i Utrikesministeriets webbtjänster för tillfället. Sidorna um.fi och finlandabroad.fi är mål för en överbelastningsattack. Vi utreder saken och försöker få tjänsterna att fungera så snabbt som möjligt, meddelar Utrikesministeriet på Twitter.

Stängde hemsidan

Cyberattackerna var så omfattande att Försvarsministeriet beslöt sig för att stänga sin hemsida till dess att den skadliga trafiken försvunnit. 

Strax efter klockan tre kunde hemsidan fungera normalt igen.

Foto: P Kapsenberger resp Zelensky FB

Text: Redaktionen


“Vet inte att de har pengar som kan användas” – Powers besked till kunderna

2025 11 22

Butikskedjan Power meddelar att kunder har innestående pengar att använda.

Power har etablerat sig som ett starkt varumärke på den svenska marknaden när det kommer till hemelektronik.

Kedjan har gått ut med ett meddelande om att kunder har outnyttjade bonuspengar som kan användas.

Totalt rör det sig om nästan 68 miljoner kronor.

Powers meddelande

Svenska kunder har 68 miljoner kronor i outnyttjade bonuspengar hos Power.

– För 67 947 985 kronor kan man köpa rätt många TV-apparater eller robotdammsugare. Och det är faktiskt så mycket pengar som POWERs svenska kunder har innestående just nu, tack vare hemelektronikkedjans bonussystem MyPOWER, meddelar kedjan.

– POWER påminner i mail, nyhetsbrev och när kunderna handlar i butiken, men eftersom så mycket pengar ligger kvar är teorin att många kunder glömt att de har pengar som bara ligger och väntar på att komma till roligare användning. 

Om de inte använts på två år så försvinner bonuspengarna.

“Otroligt hög summa”

Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige, kommenterar.

– 68 miljoner är ju en otroligt hög summa och vi vill få ut till så många kunder som möjligt att de gärna får komma och handla ny, kul hemelektronik för sina pengar, säger han i ett pressmeddelande.

– Det känns fel att de bara ligger hos oss och väntar. Särskilt nu inför Black Friday och julperioden vet vi att de här pengarna kan bli ett välkommet tillskott för många hushåll.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Mest pengar

Här är de butiker där kunderna har mest innestående pengar:

- Power Heron City: 2 418 031 kronor

- Power Barkarby: 2 873 372 kronor

- Power Högsbo: 2 320 341 kronor

- Power Helsingborg Väla: 2 303 004 kronor

- Power Norrköping: 2 219 391 kronor

Ny butik

Butikskedjan har i dagsläget 28 varuhus runt om i landet

Så sent som i oktober slog de upp dörrarna till den nya butiken i Heron City i Stockholm.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen