UPPGIFTER: Ryssar gripna vid riksdagen

2023 06 15

Polisen har gripit två personer efter en händelse vid Sveriges Riksdag.

De två personerna ska ha ryskt medborgarskap, uppger Aftonbladet.

Personerna har gripits efter att ha flugit en drönare över riksdagen och regeringskvarteren.

– Två är anhållna för olovlig avbildning av skyddsobjekt, säger Tove Forshällen som är jouråklagare, till tidningen.

Hon bekräftar inte om det rör sig om medborgare från Ryssland.

Når medierna på onsdagen

Händelsen ägde rum under tisdagen vid klockan 15, men det är först nu som uppgifterna om att det är ryska medborgare kommer ut.

Polisen aktiverade sig direkt efter upptäckten och de två personerna som gripits står misstänka för brott mot skydds- och luftfartslagen.

– En oidentifierad gärningsperson greps efter att ha flugit drönare i centrala Stockholm, framhöll polisen initialt på sin hemsida.

Är anhållna

Myndigheten tillägger:

– Polisen fick samtal om att det flög en drönare Riddarfjärden och Gamla stan med omnejd.

Senare kunde polisen gå ut med att det inte rörde sig om en person – utan två.

– Det var två personer som greps för brott mot skydds- och luftfartslagen.

– Båda är efter beslut av åklagare anhållna.

Sökt igenom hotellrum

Enligt fler uppgifter till Aftonbladet ska polisen även ha slagit till mot ett hotellrum som de misstänkta ska ha bott i.

Där uppges man ha lagt beslag på såväl drönarutrustning som datorer.

Fåordig åklagare

Anledningen till att åklagare Tove Forshällen inte vill uttala sig om de misstänktas härkomst är att det är för tidigt i utredningen att avslöja detaljer till medierna.

– Det är en ganska strikt förundersökningssekretess, säger hon.

Förbjudet

För närvarande finns det inte mycket mer information att tillgå om händelsen.

Otillåten drönarflygning är emellertid någonting som polisen ser mycket allvarligt på.

Det är viktigt för både flygsäkerheten, den personliga integriteten och informationssäkerheten att känna till och att följa de lagar, bestämmelser och regler i övrigt som gäller när du flyger med drönare i svenskt luftrum, uttrycker polisen på sin hemsida.

Det är ofta förbjudet att flyga med drönare över ett skyddsobjekt eller restriktionsområde som exempelvis naturreservat, fängelser och militära områden.

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Donald Trump: ”Jag vill inte ens tänka tanken”

2025 07 16

För ganska exakt ett år sedan var Donald Trump centimeter från döden.

Åtta skott avfyrades av 20-årige Thomas Matthew Crooks mot den dåvarande presidentkandidaten under ett kampanjmöte i Butler, Pennsylvania.

Ett av dem träffade Trump i höger öra. En person i publiken dog och ytterligare två skadades allvarligt av skottlossningen.

– Gud skonade mitt liv av en anledning, framhöll republikanen när han knappt fyra månader senare vann valet och blev USA:s 47:e president.

Vill inte ens tänka tanken

Men om nära döden-upplevelsen förändrade Trump har presidenten inte reflekterat kring.

Faktum är att han inte ens vill tänka tanken.

Det framhåller Trump i en intervju med BBC i samband med årsdagen för mordförsöket.

– Jag gillar inte att tänka tanken på om det förändrade mig.

– Det skulle kunna förändra mitt liv, säger presidenten om att “älta frågan”.

“Häpnadsväckande”

I samma intervju säger Trump att det var “häpnadsväckande” att Natoledarna gick med på att öka försvarsutgifterna till 5 procent av respektive lands BNP.

Nato har gått från att vara “föråldrat” till “raka motsatsen” eftersom alliansen “betalar sina egna räkningar”.

– Ingen trodde att det var möjligt, säger Donald Trump.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Avslöjar: trodde på deal vid fyra tillfällen

Trump kommenterar även den senaste händelseutvecklingen vad gäller det prestigefulla, och enligt de flesta experter, omöjliga vallöftet om att uppnå fred mellan Ryssland och Ukraina inom 24 timmar.

Nu har det snart gått ett halvår sedan Trump installerades.

– Vi jobbar på det, säger presidenten.

– Vi kommer att ha ett bra samtal. Jag säger: “Det är bra, jag tror att vi är nära att få det klart” och sedan river han (Putin) ned en byggnad i Kyiv.

Trump avslöjar också att han vid fyra tillfällen trott att han en överenskommelse med Ryssland om att avsluta kriget varit aktuellt.

– Jag är besviken på honom, men jag är inte klar med honom. Men jag är besviken på honom, säger Trump om den ryska diktatorn.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Garantipensionen ändras – här är nya summan

2025 07 16

Garantipensionen höjs.

Grundskyddet i den allmänna pensionen – som är till för pensionärer som haft medel, låg eller ingen arbetsinkomst under livet – kommer att höjas med 81 kronor per månad.

Det står klart efter att Statistiska centralbyrån, SCB, har fastställt prisbasbeloppet för 2026 till 59 200 kronor.

Här är nya summan

Höjningen innebär att garantipensionen som mest blir 11 988 kronor i månaden, enligt låneförmedlaren Lendos beräkningar.

– För dig som lever på garantipension kan en extra femtiolapp efter skatt vara det som gör att du har råd med till en räkning, en fika eller bara en något tryggare vardag, säger Lendos sparekonom Sharon Lavie.

– Det är inga stora summor – men det är pengar du kan använda där det behövs mest. 

Skatten sänks

Det nya prisbasbeloppet innebär även en skattesänkning för många löntagare. Föräldrapenningen och sjukpenningen kommer också att påverkas.

LÄS MER HÄR: Skatten sänks för många löntagare

Det här är garantipension

- Du kan ha rätt till garantipension om du varit bosatt i Sverige i minst tre år.

- För att du ska få full garantipension krävs att du har bott 40 år i Sverige från och med det att du fyllde 16 år fram till och med året innan det år då du har rätt till garantipension. Har du bott i Sverige kortare tid minskar garantipensionen med 1/40-del för varje år

- Om din inkomstgrundade pension når en viss nivå får du ingen garantipension. Följande gäller:

  • Om du är ensamstående och får 18 118 kronor per månad eller mer i inkomstgrundad pension före skatt.
  • Om du är gift och får 16 407 kronor per månad eller mer i inkomstgrundad pension före skatt. 

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Text: Redaktionen