12 jan 2026

UPPGIFTER: Ryskt fiasko i Svarta havet fullbordat – tvingas lämna nyckelposition

2024 07 16

Idag kom beskedet att Ryssland tvingats lämna en viktig nyckelposition.

Vladimir Putin fortsätter sitt blodiga invasionskrig i Ukraina, men har råkat ut för många bakslag sedan kriget startade.

Idag kom besked om ytterligare en mycket hård smäll mot den ryska krigsmakten.

Det handlar om läget i Svarta havet.

Där har Ryssland haft stora motgångar under en längre tid.

Och nu har fiaskot fullbordats, enligt ukrainska källor.

”Kom ihåg den här dagen”

Det sista patrullfartyget från den ryska Svartahavsflottan har lämnat Krim, rapporterar TV2.

Det har Dmytro Pletenchuk, talesman för den ukrainska flottan, meddelat.

– Det sista patrullfartyget från Rysslands Svartahavsflotta lämnar just nu vår Krim, uppger han på Facebook.

Uppgiften har även bekräftats för tidningen Kyiv Independet.

– Kom ihåg den här dagen, tillägger Pletenchuk.

Det rör sig om ett fartyg som är utrustat med vapen men som inte är bärare av kryssningsmissiler.

”Börjar förstå att de måste lämna”

Eftersom Ryssland inte har kunnat patrullera med sina fartyg på ett tag, kan man anta att det i detta fall handlar om en förflyttning mellan baser, Pletenchuk.

– Det här indikerar att Ryssland börjar förstå att de måste lämna Krim. Eller åtminstone deras skepp, säger han.

Ukraina har upprepade gånger slagit till hårt mot ryska fartyg.

Ukrainsk militär uppger att omkring 30 procent av den ryska Svartahavsflottan är förlorad eller inaktiverad, enligt tidningen.

Dominerade på Svarta havet

I början av den ryska fullskaliga invasionen, dominerade den ryska krigsmakten Svarta havet, enligt Svenska Yle.

Men sedan dess har Ukraina skördat flera stora framgångar på havet.

Minst ett 20-tal ryska fartyg samt en ubåt har sänkts eller skadats allvarligt i robot eller drönarattacker, uppger kanalen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen