UPPGIFTER: Ryska drönare nedslagna i Natoland

2023 09 04

Ryska drönare har slagit ned utanför Ukraina.

Det uppger den ukrainska regeringen på måndagsförmiddagen.

I Natoland

Nedslagen ska dessutom ha gjorts i ett grannland tillika en medlem i Nato.

Det handlar om Rumänien, rapporterar Reuters med hänvisning till Oleg Nikolenko, talesperson för den ukrainska utrikesministern.

– Detta är ännu en bekräftelse på att Rysslands missilterror utgör ett enormt hot, inte bara mot Ukrainas säkerhet, utan också mot säkerheten i grannländerna, inklusive Natos medlemsländer, säger Nikolenko.

Ytterligare två källor från Ukraina ska ha kommit med samma uppgifter.

Attack i natt

Det finns få konkreta uppgifter om drönarna i nuläget.

– Ryska drönare föll och detonerade på rumänskt territorium på måndagen under en nattattack mot den ukrainska hamninfrastrukturen vid floden Donau, uppger Reuters.

Samtidigt har Oleg Nikolenko gått ut på Facebook med en ny vädjan till västerländska partners om att påskynda leveranserna av luftförsvarssystem till Ukraina.

Tjänstemannen har även lagt upp en bild som han hävdar visar hur elden sprids på andra sidan Donau.

Rumänien förnekar

Rumänien är medlem i Nato sedan 2007.

Landet blev fyra år tidigare även en del av EU.

Nato har ännu inte kommenterat uppgifterna om de två drönarna som alltså uppges ha slagit ned i ett av deras medlemsländer.

Dock har en talesperson för Rumäniens försvarsministerium initialt gått ut och förnekat de ukrainska rapporterna, rapporterar Reuters.

– Departementet kommer att släppa ett uttalande senare på måndagen, framhåller talespersonen för nyhetsbyrån.

Raket i Polen förra året

Uppgifterna är de första om att kriget sprider sig till omkringliggande Natoländer sedan rapporterna om att två raketer slog ned i den polska staden Przewodów i november förra året.

Explosionerna då orsakade stor förödelse och landets premiärminister kallade till krismöte.

AP gick då ut med att det var två ryska robotar som slagit ned i Polen.

Senare tydde det mesta på att det var en ukrainsk robot som av misstag korsade gränsen när landets försvar försökte skjuta ned en rysk missil.

– Vi har inga bevis på att den avfyrades av Ryssland. Det är mycket sannolikt att roboten avfyras av ukrainska luftförsvaret, sade Polens president Andrzej Duda ett par dagar senare.

– Explosionen är inte Ukrainas fel. Ryssland bär det slutliga ansvaret, stämde Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg in.

President Volydymyr Zelensky förnekade att Ukraina hade avfyrat raketen.

Text: Redaktionen


9 januari 2026

TV-kanal slutar fungera på måndag – många vet inte om det

2026 01 09

En tv-kanal slutar fungera för många på måndag.

TV4 har tidigare meddelat att man kommer att sluta sända i marknätet.

Men många har inte hängt med – och tusentals riskerar att drabbas när kanalen släcks ned på måndag.

Kan drabba tusentals

Från och med den 12 januari, alltså nu på måndag, upphör TV4:s sändningar via marknätet.

Det betyder att man inte längre kommer kunna se kanalen gratis via tv-antenn. Istället kan man se kanalen via fiber, kabel, parabol eller digitalt via TV4 Play.

Men många har missat förändringen, rapporterar SR.

Christer Ljungberg, som äger Radio- och TV-hörnan i Visby på Gotland, vittnar om att många kunder som hör av sig till honom kommer att drabbas.

På landsbygden kring Visby och på Gotland är detta ett problem för upp till 2000 boende, uppskattar han.

– Ja, det är ganska stort. Det är många som sitter ute i sina hus ute på landet som inte har digitalt, de har inte fiber, de har haft tv-antenn, säger Christer Ljungberg till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik stänger - efter 60 år

”Överraskning för många”

Trots att TV4 för flera månader sedan gick ut med beskedet att man lämnar marknätet, är det många som har missat det.

– För många har det blivit en överraskning, alla visste inte. Det har stått en banner på tv:n när man tittar på TV4, att den kommer att släckas, men det är inte alla som… ja, de nonchalerar det där, säger Christer Ljungberg.

Av den totala befolkningen är det dock en liten andel som drabbas.

– Enligt en undersökning beställd av TV4 använder endast cirka fyra procent av svenska hushåll marknätet som sin enda TV-distribution, har kanalen tidigare uppgett.

Uppmanas hjälpa

Kanalen säger att de är medvetna om att förändringen kan medföra problem för exempelvis äldre och teknikovana.

– Därför arbetar vi aktivt för att stötta dessa tittare, både innan och efter att sändningarna i marknätet upphör. Vi uppmuntrar också anhöriga, hyresvärdar och fastighetsägare att hjälpa till med att dela information och bistå de som behöver extra stöd, skriver kanalen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är Årets Bil 2026

Foto: JESHOOTS.com

Text: Redaktionen


9 jan 2026

Brev går ut till hundratusentals hushåll – måste svara inom två veckor

2026 01 09

Omkring 111 000 svenska medborgare kan vänta sig ett brev i postlådan den kommande tiden.

Utskicket innehåller mönstringsunderlag till unga svenskar som är födda 2008.

Och att svara är ett krav, då det är en del av totalförsvarsplikten.

– Det är viktigt att alla som omfattas av totalförsvarsplikten förstår vad den innebär och varför den finns. Mönstringsunderlaget kan vara den första kontakten med totalförsvaret och är en central del i vårt urval, säger Peter Göthe, generaldirektör för Plikt- och prövningsverket, i ett uttalande.

Består av 40 frågor

Underlaget består av runt 40 frågor.

Det tar endast omkring en kvart att fylla i.

– Svaren bygger på egen bedömning och rör bland annat hälsa, studier, fysik och personliga förutsättningar, uppger Plikt- och prövningsverket.

– Från det att brevet har kommit har man två veckor på sig att logga in och lämna sina svar. Får man brevet hemskickat till sig är man skyldig att svara på det och man är även skyldig att svara sanningsenligt.

När svaren har sammanställts kommer runt 30 000 svenskar att kallas till mönstring.

Det beskedet kommer i mars.

En nyhet för året

För kullen som är födda 2008 har en nyhet tillkommit.

De kan också skrivas in till grundutbildning med civilplikt, med inriktning räddningsperson och räddningsgruppledare.

– Totalförsvaret behöver kompetens både inom det militära och det civila försvaret. Genom att civilplikten återinförs stärker vi samhällets beredskap ytterligare, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

Mönstring och utbildning

För de som kallas kommer mönstringen äga rum mellan maj 2026 och april 2027.

Omkring 10 000 utbildningsplatser ska tillsättas.

Grundutbildningen genomförs efter gymnasiestudier.

De första ur årskullen 2008 rycker således in sommaren 2027.

– Att bidra till totalförsvaret handlar om att ta ansvar för samhället, för oss alla som bor här och för Sveriges framtid. Oavsett roll är varje insats betydelsefull, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Oväntat besked – nu tar Sverige fart på riktigt

Foto: V. Gariev
Text: Redaktionen