UPPGIFTER: Robotattack mot Ryssland

2022 12 19

Ryssland hävdar att landets luftförsvar skjutit ner fyra amerikanska antiradarrobotar som Ukraina avfyrat mot Ryssland.

Enligt Rysslands försvarsdepartement sköts robotarna ner i närheten av staden Belgorod, nära gränsen till Ukraina, rapporterar AFP.

– Fyra amerikanska antiradarrobotar av märket HARM sköts ner i luftrummet över Belgorod-regionen, uppger det ryska försvarsdepartementet i ett uttalande.

Vidare hävdar departementet att den utpekade regionen ständigt drabbas av ukrainska attacker.

Det är första gången under det tio månader långa kriget som Ryssland påstår att Ukraina avfyrat robotar mot ryskt territorium. 

Pentagon har kommenterat det ryska påståendet.

– Vi kan inte bekräfta dessa rapporter, säger en talesperson för det amerikanska försvarsdepartementet till AFP.

Extra känsligt 

Att det kan handla om amerikanska robotar kan vara extra känsligt.

USA har tidigare försäkrat att landet inte uppmuntrar eller förser Ukraina med vapen som kan slå mot ryskt territorium. 

– Vi har varit konsekventa i vår oro över upptrappning. Vi har inte uppmuntrat dem att göra det, sa talesmannen för Vita husets säkerhetsfrågor, John Kirby, efter uppgifter om att ukrainska drönare orsakat explosioner på två ryska flygbaser.

Amerikansk robot

AGM-88 HARM är amerikansk antiradarrobot.

USA har försett Ukraina med flera robotar efter att Ryssland inledde sitt brutala anfallskrig den 24 februari.

Roboten är designad för att slå ut luftvärnssystem utrustade med radar och har en räckvidd på 48 kilometer.

Roboten användes för första gången 1984.

Den har anpassats så att den kan avfyras från stridsflygplan från sovjettiden som den ukrainska armén använder.

Under 80- och 90-talet använde USA roboten flitigt – bland annat under bombningen av Libyen 1986 och under Kuwaitkriget.

Ukraina har använt roboten för att bekämpa ryska luftvärnssystem.

Ny rysk drönarattack

Samtidigt fortsätter de ryska terrorbombningarna av ukrainska städer.

I dag, måndag, avfyrade Moskva 35 iransktillverkade drönare mot Ukraina, rapporterar Reuters.

Den massiva attacken lanserades tidigt på morgonen när många invånare låg och sov.

Attacken riktade sig återigen mot Ukrainas elinfrastruktur.

Kritisk infrastruktur i Kyiv uppges ha träffats.  

– Det har orsakat ganska allvarliga skador, säger guvernör Oleksiy Kuleba till Reuters.

Han berättar att tre områden i Kyiv-regionen saknar ström.

Det är den tredje ryska attacken mot den ukrainska huvudstaden på sex dagar.

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen