Riksbanken sänker räntan – men bara på ett villkor

2024 01 15

Inflationstakten enligt KPI sjönk i december.

Den förväntade glädjeprognosen bekräftades idag av Statistiska centralbyrån, SCB.

Inflationen enligt KPIF sjönk från 3,6 till 2,3 procent, vilket är den lägsta noteringen sedan juli 2021, säger Carl Mårtensson, prisstatistiker på myndigheten, i ett pressmeddelande.

– Inflationstakten sjunker främst för att elpriserna var betydligt lägre än i december 2022.

Sänker på ett villkor

Beskedet var visserligen mindre än vad många experter hade förutspått, men innebär likväl att nivån nu ligger väldigt nära Riksbankens inflationsmål på 2,0 procent.

Frågan många ställer sig nu är om myndigheten kommer att inleda de räntesänkningar som flera banker förväntat sig under 2024.

Svaret är ja – men bara på ett villkor. Det krävs att utvecklingen håller i sig. Dagens besked räcker inte.

– Riksbanken ska tydligt se att inflationen inte bara är på väg ned utan att den också varaktigt håller sig nära målet, uppger DN:s ekonomikorrespondent Dan Lucas till den egna tidningen.

Om fyra månader

Någon räntesänkning här och nu är med andra ord inte att räkna med.

Däremot lär det ske så fort det alltså går att konstatera att inflationen inte åker på något bakslag.

För blott en vecka sedan pekade storbanken Nordea på att den första sänkningen kommer redan i maj månad, vilket sågs såg om en positiv överraskning med tanke på att samma bank fram till nu förutspått september som den månad som Riksbanken kan inleda räntesänkningar.

Banken spår att räntan ska sänkas med 25 punkter till 3,75 procent, rapporterar Dagens industri med hänvisning till ett månadsbrev Nordea skickat ut.

– Utöver tidigareläggningen av sänkningen spår man klart fler sänkningar än vid tidigare prognoser, framhåller tidningen och tillägger:

– Nordea menade förut att räntan skulle sänkas till som lägst 3,50 procent till slutet av 2024.

Uppgifter: landar på 2,5 procent

Prognosen upprepas idag av DN. 

Det är dock osannolikt att räntan sjunker ned till 0, den nivå som var fallet innan startskottet för räntehöjningarna sköts 2022.

Troligen landar styrräntan på 2,5 procent framåt slutet av 2025, uppger tidningen.

Foto: Johanna Hanno, Riksbanken

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in

2025 09 13

Lördagen ser ut att bli en regnig dag.

SMHI meddelar att lördagen kommer att bli en regnig dag.

I synnerhet i de norra och västra delarna av landet kommer det att regna.

Även åska kan förekomma, meddelar vädermyndigheten på lördagsmorgonen.

Regn och åska

I dag lördag väntas skurar i de västra och norra delarna av landet. 

Störst mängder ser ut att falla i Bohuslän och Halland. Åska kan även förekomma.

– I allmänt växlande molnighet, tidvis med tätare molnighet i främst västra Svealand och Norrlands kust- och inland, förklarar SMHI.

– Framåt kvällen drar ett mer sammanhängande band med regn och skurar även in över södra Götaland.

Det är oklart exakt hur mycket regn det blir.

Även i morgon

Även på söndagen väntas det regna.

Under natten mot söndag fortsätter regnbandet i Götaland norrut och splittras upp.

– Under dagen åter regn i västra Götaland, mest intensivt i Bohuslän, fortsätter vädermyndigheten.

– På eftermiddagen närmar sig ett lågtryck Östersjön från söder, vilket kan ge rikligt med regn och kraftiga skurar på Gotland och till kvällen även i Södermanland och Uppland. I övrigt generellt mycket moln.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Nästa vecka

Lågtrycket fortsätter sin bana norrut och främst längs södra och norra

Norrlands kustland kan rikliga mängder förekomma i samband med det i början av nästa vecka.

Ytterligare ett lågtryck på Nordsjön drar in regn över Götaland från väster.

Vinden vrider åt sydväst och tilltar till friska till hårda vindbyar.

Senare i veckan

Lågtrycket från väster förs in över landet med regn och skurar. Nästa fredag drar kallare luft in över norra Norrland. 

Ytterligare ett omfattande och djupt lågtryck närmar sig från nordväst.

– Framåt helgen kan rikliga regnmängder väntas i delar av södra Sverige, uppger SMHI.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


“Kontakta oss direkt då” – Swedbank uppmanar kunder

2025 09 13

Bedrägerierna i Sverige är ett fortsatt mycket stort problem.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Stora summor går förlorade till olika typer av avancerade bedrägerier där bedragarna ofta utger sig komma från kända företag eller myndigheter.

Swedbank arbetar för att försöka förhindra dessa bedrägerier – men då finns det en del viktiga saker som kunder behöver veta om.

Höga nivåer

Bedrägerier via betaltjänster minskade något det andra halvåret 2024 men ligger fortsatt kvar på höga nivåer. 

Samtidigt ökade bedrägerier där bedragare manipulerar konsumenten till att utföra en transaktion.

– Det är fortsatt väldigt stora belopp som bedragarna lyckas lura konsumenter på. Dessutom är det oroande att manipulationerna ökar, säger Mithra Sundberg, avdelningschef för Betaltillsyn på FI.

Swedbank uppmanar

Bedrägerier via sms och mejl, på nätet, telefon och sociala medier är tyvärr vanliga, understryker Swedbank.

– Var försiktig då bedragare ibland använder dataprogram som får det att se ut som att de ringer från banken, välkända företag eller myndigheter, så kallad spoofing, framhåller storbanken.

– Och tänk på att bedragare ofta vill få saker att verka brådskande, så att du blir stressad.

Läs mer: Bransch gör comeback – kan bli jobb i mängder

Viktigt tips

Det totala beloppet från bedrägerier där personer manipuleras till en transaktion uppgick till 554 miljoner kronor för andra halvåret 2024, en ökning från 511 miljoner kronor under första halvan av året.

– Kontakta oss direkt om du misstänker att du är utsatt för bedrägeri. Glöm inte att även göra en polisanmälan, uppmanar Swedbank.

“Dela inte”

Ett av de främsta tipsen som Swedbank har till sina kunder är att vara varsam med Bank-ID.

Det handlar om att aldrig använda e-legitimation, som BankID, eller säkerhetsdosa på uppmaning av någon som oväntat kontaktar dig.

– Och låt ingen annan använda dem. Tänk även på att dina lösenord och koder är just dina. Dela dem inte med någon och förvara dem noggrant.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen