UPPGIFTER: Regeringens plan tvingades nödlanda

2023 02 17

Ett av regeringens plan har tvingats nödlanda efter ett varningslarm.

Planet ska ha lyft från omkring 15.30 från Arlanda.

Kort därefter ska samma plan ha skickat ut en varning och gick därefter ned för landning, enligt uppgifter till Aftonbladet.

Räddningstjänsten har larmats till flygplatsen och det har varit ett mycket stort pådrag på platsen.

Vill inte uttala sig

Även om räddningstjänsten bekräftar en utryckning vill man inte uttala sig om vilket plan det handlar om.

– Vi har fått ett larm till Arlanda om ett plan med överhettade bromsar, säger Henrik Jynnesjö, lednings befäl på räddningstjänsten i Storstockholm, till tidningen.

Regeringens pressavdelning vill inte svara på några om händelsen.

Istället hänvisar man till Försvarsmakten, som dock skickar tillbaka frågan.

– Jag har ingen information om regeringsplanet alls, du får prata med Regeringskansliet, säger en talesperson på myndigheten till Aftonbladet.

"Kommenterar inte"

Inte heller Swedavia vill kommentera någonting om ett regeringsplan.

– Schemalagd trafik är det som vi kommenterar. Jag har inte fått någon information från flygplatsen, säger Ellen Laurin vid Swedavias presstjänst.

Enhet kvar på flygplatsen

Strax efter klockan 16 fanns fortfarande någon enhet kvar på flygplatsen, men enligt räddningstjänsten ska det inte finnas någon anledning till oro.

– Allt gick lugnt och fint till och vi är på väg därifrån, säger Henrik Jynnesjö till Expressen.

Uppgifter: Statsministern var ombord

Uppgifterna härstammar från ett det automatiserade twitterkontot Regeringsplanet, som uppdaterar varje gång ett av regeringens plan lyfter eller landar.

Enligt kontot färdades flyget söderut och var i luften 20 minuter innan det åter var nere på varken.

Det finns i skrivande stund inga bekräftade uppgifter om var flyget var på väg eller vem som fanns ombord.

Enligt uppgifter till Sveriges Radio Ekot ska dock statsminister Ulf Kristersson (M) ha befunnit sig på det aktuella flygplanet.

Statsministern, utrikesministern och andra regeringsrepresentanter söks för närvarande av tidningarna för att ge fler uppgifter om vad det är som har hänt.

Arkivfoto: Swedavia

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 03

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 03

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen