UPPGIFTER: Regeringen tvärvänder om SD

2024 10 09

Jimmie Åkesson (SD) har hamnat i blåsväder.

De senaste dagarna har det rapporterats flitigt om att en person med ledande position i ett mc-gäng medverkat på Åkessons bröllop i slutet av september.

Polisen klassar mc-gänget som kriminellt.

Jimmie Åkesson har uppgett att han inte kände till gängkopplingen. Nya uppgifter gör dock gällande att mc-ledaren känt Åkesson i flera år.

Enligt en granskning från Aftonbladet har mannen under många år bjudits in till Åkessons privata fester.

Uppgifter: Tvärvänder om SD

Nu växer missnöjet inom regeringen.

Källor från samtliga regeringspartier, M, KD och L, uppger att misstron mot SD-ledaren är stor, rapporterar Expressen. 

Enligt källorna är läget så pass allvarligt att Sverigedemokraterna kan ställas utanför en eventuell högerregering efter valet 2026.

Tidigare uppgifter har antytt att både M och KD är öppna för att släppa in SD i en framtida regering.

Efter den senaste skandalen kan dock pendeln ha svängt.

– Det stärker inte bilden av dem som ett parti som är moget att ta ansvar på riktigt, säger en M-källa till Expressen.

Statsministern: ”Olämpligt”

Statsminister Ulf Kristersson (M) har uttalat sig om Åkessons bröllopsgäst.

– Jag vet inte mer om detta än det jag har läst i medierna. Jag har ingen annan uppfattning annat än den som Jimmie Åkesson gett uttryck för, säger han till SR Ekot.

– Det här var olämpligt givetvis. Men frågorna måste ställas till honom och Sverigedemokraterna.

Ulf Kristersson vill inte svara på om mc-toppens medverkan på bröllopet utgjort en säkerhetsrisk.

Åkessons förklaring

Jimmie Åkesson har kommenterat uppståndelsen i ett inlägg på X.

– Den uppmärksammade personen är sedan ett par år tillbaka gift med en gammal vän och kollega, som jag känt i 25 år och som under en period i livet stått mig väldigt nära. Hennes nuvarande man känner jag inte mer än ytligt, men vi har träffats ett antal gånger i samband med olika tillställningar, skriver han och tillägger:

– Jag kan inte påstå att jag då upplevt mig ha haft anledning att närmare fundera över hans fritidsintressen eller eventuella suspekta kopplingar. Jag har fortfarande svårt att få ihop min bild av honom med hur han nu beskrivs i media, vilket förvisso inte har någon större betydelse i sammanhanget. Enligt egen utsago har han inget med kriminalitet att göra, vilket jag förstås tycker är ett välkommet och relevant besked.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Har startat tredje världskriget” – tung varning i natt

2026 02 23

Rysslands diktator Vladimir Putin har redan startat tredje världskriget.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till BBC.

– Jag bedömer att Putin redan har börjat. Frågan är nu hur mycket territorium han kommer att kunna erövra och hur man ska stoppa honom, säger han till kanalen och fortsätter:

– Ryssland vill påtvinga omvärlden ett annat levnadssätt och förändra de liv som människor har valt för sig själva.

Larmet: Kommer att fortsätta  

Samtidigt fortsätter de USA-ledda fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Enligt Zelenskyj vägrar den ryska sidan att överge kravet på att Ukraina ska avstå hela Donbasregionen i östra Ukraina till Ryssland. Kreml kräver att hela den ekonomiskt viktiga regionen ska tillfalla Ryssland, trots att ukrainska styrkor kontrollerar omkring 20 procent av området.

Zelenskyj vill inte göra några territoriella eftergifter.  

– Det handlar inte bara om mark. Att överge hundratusentals av våra invånare som bor där kommer att försvaga vår position. Det är så jag ser det. Och jag är säker på att ett sådant ”tillbakadragande” skulle splittra vårt samhälle, säger han till BBC.

Dessutom bedömer presidenten att Putin inte kommer att nöja sig med kontroll över östra Ukraina. Det skulle ”tillfredsställa honom ett tag”, men den ryska diktatorn kommer fortsätta att expandera sitt krig, varnar Zelenskyj.

– Enligt min uppfattning kommer han vara redo för det inom ett par år. Frågan är var han slår till nästa gång. Vi vet inte, men att han vill fortsätta [kriget] är ett faktum.

LÄS MER: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

Starkaste försvarslinjerna

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv i somras.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen


23feb26

VÄNDNINGEN: ”Ukraina är på väg att vinna kriget”

2026 02 23

En tung aktör menar att Ukraina vinner kriget.

Putin och Ryssland går mot fiasko i kriget mot Ukraina.

Som det ser ut nu kommer Ukraina att vinna, menar Finlands president Alexander Stubb.

”Kolossalt misstag av Putin”

Alexander Stubb är optimistisk till Ukrainas möjligheter att vinna kriget, och han anser att rapportering kring detta behöver bli mer positiv.

– De ryska förlustsiffrorna är inte hållbara för Ryssland. På deras värsta dagar dör en ukrainsk soldat för 25 ryssar. Faktum är att Ukraina vinner kriget, säger Stubb till Politiken.

Vladimir Putin gjorde en enorm felbedömning när han startade det här kriget, enligt Finlands president.

– Strategiskt sett har det varit ett kolossalt misstag av Vladimir Putin, vilket varken han eller ryssarna kommer att erkänna av förståeliga skäl, säger Alexander Stubb till tidningen.

Långt ifrån sina mål

Putin är också långt ifrån att uppfylla sina strategiska mål, menar Finlands president.

Han har inte lyckats göra Ukraina ryskt, istället har kriget bland annat lett till att Europa rustar upp rejält.

Det ser inte heller ut som att Ryssland har det lätt på slagfältet, särskilt inte med tanke på den senaste tidens rapporter om 20 000 döda ryska soldater i december, och 30 000 i januari.

– Jämför det med Afghanistan, där Sovjetunionen var i tio år och förlorade 18 000 soldater, säger han.

Han menar därför att västvärldens grundläggande berättelse om kriget i Ukraina är fel. Det borde framgå tydligare av rapporteringen att Putin är på väg att förlora kriget.

LÄS OCKSÅ: "Borde skämmas" - USA rasar mot Danmark

Har inte råd att avsluta kriget

Samtidigt varnar Alexander Stubb för att Putin kanske inte har rådet att avsluta kriget i Ukraina.

Rysslands ekonomi är i botten, och om kriget avslutas kan kaos och social oro vänta.

– De har ett stort budgetunderskott, deras tillväxt är noll, deras inflation är tvåsiffrig och deras ränta är 16 procent. Så Putin kan inte avsluta detta krig, säger Alexander Stubb till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk region i lågor - attackerats i 24 timmar

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen