UPPGIFTER: Putin vidtar panikåtgärd – “Rysslands enda verkliga hopp i kriget”

2025 05 26

Ryssland har bara ett enda "realistiskt" hopp om att vinna det krig som eskalerade genom Vladimir Putins fullskaliga invasion för tre år sedan.

Och det är att diktaturen lyckas övertyga västvärlden om att överge Ukraina.

Det uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War i en ny analys.

Den ryske presidenten Vladimir Putin står fast vid sin segerteori, som antar att den ryska militären kommer att kunna utstå betydande personalförluster i utbyte mot stegvisa vinster i Ukraina på obestämd tid och att Ryssland kommer att kunna överleva västvärldens stöd till Ukraina, framhåller ISW.

"Försöker desperat"

Av det skälet tycks diktatorn ha vänt blicken mot västvärlden.

– Putin försöker därför desperat förhindra framtida leveranser av västvärldens militärt bistånd till Ukraina, eftersom välutrustade ukrainska styrkor konsekvent har visat sin förmåga att tillfoga ohållbara förluster till ryska styrkor och försvara sig mot betydande ryska framryckningar.

– ISW bedömer att västvärldens bistånd fortfarande är avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot rysk aggression och är avgörande för att säkerställa en rättvis och varaktig fred i Ukraina och långsiktig säkerhet i Europa.

Fallerade samtal

Att väst ska avsluta det militära stödet till Ukraina är ett av Rysslands ultimatum som Kreml tagit med sig in i de USA-ledda fredsförhandlingarna med Ukraina.

I mars uppgavs USA ha sagt ja till kravet. Om det bara gällde USA eller även Europa var dock oklart.

Under våren har samtalen mellan länderna flera gånger fallerat. Den ryska diktatorn har konsekvent vägrat gå med på USA:s och Ukrainas önskan om 30 dagars vapenvila och istället utlyst ensidiga vapenvilor som ryssarna själva brutit mot hundratals gånger.

USA har dessutom hotat med att lämna förhandlingarna om inte Ryssland konkret visar att de vill ha fred.

Trump: "Vad fan har hänt med Putin?"

I helgen genomförde Ryssland den största luftattacken mot Ukraina sedan kriget inleddes, vilket fick USA:s president Donald Trump att se rött.

– Jag gillar inte vad Putin gör. Han dödar massa människor och jag vet inte vad fan som har hänt med Putin, säger han i ett uttalande.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har i dagarna vädjat till Trump att agera.

– Varje sådan rysk terrorattack är ett tillräckligt skäl för nya sanktioner mot Ryssland. Ryssland drar ut på detta krig och fortsätter att döda varje dag. Världen må ha tagit helg, men kriget fortsätter, oavsett helger och vardagar, understryker Zelenskyj.

LÄS MER: Trump överväger att slå till ekonomiskt mot Ryssland – “Absolut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


28 aug 26

Svensk bilhandlare i konkurs

2026 08 28

En bilhandlare i södra Sverige har kastat in handduken.

En bilfirma i skånska Hörby har gått i konkurs med skulder på miljontals kronor.

Samtidigt saknas exklusiva bilar och företagets tidigare ledamot har lämnat landet.

Stängde plötsligt

Bilhandlaren i Hörby försvann från marknaden nästan över en natt.

Lokalerna tömdes och när konkursförvaltaren gick igenom verksamheten fanns inga tillgångar kvar.

Lunds tingsrätt beslutade om konkurs efter en ansökan från Skatteverket.

I konkursbouppteckningen framgår att bolaget saknar pengar, medan skulderna uppgår till drygt 2,8 miljoner kronor.

– ​Utdelning kan för närvarande inte påräknas, uppger konkursförvaltaren till fordringsägarna i bouppteckningen, rapporterar Skånska Dagbladet.

Företaget hade tidigare varit en betydligt större verksamhet.

Så sent som 2023 omsatte bolaget mer än 30 miljoner kronor.

LÄS MER: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Lyxbilar spårlöst borta

Samtidigt som bilfirman gått omkull saknas fyra exklusiva fordon.

Det handlar om två leasade Audi-bilar samt en Land Rover och en BMW som köpts på avbetalning.

Kreditgivarna har efterlyst fordonen, men ingen av bilarna har hittats.

Skulderna kopplade till de fyra bilarna uppgår till närmare 1,5 miljoner kronor.

Det är fortfarande oklart var fordonen befinner sig eller om de har förts ut ur Sverige.

Även företagets tidigare registrerade ledamot är försvunnen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, utvandrade i februari till ett okänt land och saknar nu känd adress.

Myndigheter och fordringsägare har försökt få tag på honom utan framgång.

Han krävs dessutom på över 600 000 kronor i andra ärenden, bland annat kopplade till borgensåtaganden för ett annat bilföretag som också har gått i konkurs.

Inte första gången

Det är inte första gången fordon försvinner i samband med en konkurs.

I en uppmärksammad miljardkonkurs i Norrbotten under 2024 saknades över 100 fordon och maskiner, samtidigt som bolagen hade skulder på närmare en miljard kronor.

– Det här är jättestort, största konkursen jag har varit om och mest komplicerade, sade Bertil Sjöö, senior advisor och konkurshandläggare på Auktiona AB, till SVT, vid tillfället.

Flera fordon hittades senare på olika platser, och Ekobrottsmyndigheten inledde en förundersökning om bland annat grovt bedrägeri och bokföringsbrott.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen