UPPGIFTER: Putin utnyttjar tredje land – kraftsamlar på nytt

2022 03 31

Ryska trupper uppges samla kraft i Belarus och ladda för nya missilangrepp mot Ukraina.

Uppgifterna kommer från Ukrainas generalstab i ett uttalande nu på torsdagsförmiddagen.

Militären rör på sig

Från ukrainskt håll ska man ha observerat att rysk militär utrustning i Belarus rör på sig.

– Troligtvis för att omgruppera enheter, samt skapa en reserv för att fylla på förluster i arbetskraft, vapen och utrustning från grupper som verkar i Ukraina, framhäver generalstaben i uttalandet. 

Nya minor

Enligt CNN uppger Ukraina även att dess styrkor har noterat “frekventa fall” av utlagda minor. Dessa ska ha placerats av ryska styrkor i områden nära Kyivregionen, områden som Putins trupper nyligen uppges ha återtagit efter det ukrainska motståndet.

Kompenserar med missilangrepp

Flykten mot Belarus och omgrupperingen i landet uppges dock ske som ett resultat av militärt motstånd och stora förluster på Ukrainas slagfält.

Det meddelade Storbritanniens försvarsministerium i sin dagliga underrättelseuppdatering på Twitter.

– [Ryssland skulle] sannolikt fortsätt att kompensera för sin minskade manövreringsförmåga genom massartilleri och missilangrepp, framhäver myndigheten.

Nära relation mellan diktatorerna

Att den ryska diktatorn väljer att utnyttja grannlandet Belarus som en strategisk station i anfallskriget mot Ukraina är ingenting nytt.

Putin har sedan länge en nära relation med Belarus ledare Aleksandr Lukasjenko. Under kriget har Belarus fungerat som både en bas och uppställningsområde för den ryska militären.

20 procent omgrupperas

Under gårdagen hade en femtedel av Rysslands styrkor observerats röra sig mot Kyiv för en “ompositionering”, hävdar Pentagons pressekreterare John Kirby enligt CNN.

“Skicka hem styrkorna”

Vår bedömning skulle vara som vi sa igår att de kommer att rusta dessa trupper, återförsörja dem och att de antagligen anställer dem någon annanstans i Ukraina, säger Kirby.

Kirby tillägger även att Ryssland borde skicka hem styrkorna till Ryssland istället om de nu menar allvar med sina påståenden om nedtrappning.

Ännu inte gått in i kriget

Det har tidigare också rapporterats om att Belarus till och med skulle kunna vara aktuellt för att gå in i kriget som tredje land. Uppgifterna, som kom från Washington Post och Kyiv Independent, har dock ännu inte förverkligats.

– Belarus militär saknar krigserfarenhet och de är inte motiverade. De förstår inte vad de ska till Ukraina och göra, sade Ukrainas försvarsminister Andriy Zagorodnyuk då.

Foto: Press Service of the President of the Republic of Belarus

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen