JUST NU Putin tar nytt beslut om nästa steg i kriget

2022 04 21

Ryska myndigheter uppger att man har tagit över hamnstaden Mariupol, samtidigt som Putin ändrar sina planer för nästa steg i kriget.

Rysslands försvarsminister Sergei Shoigu uppger till ryska nyhetsbyrån Interfax att de ryska styrkorna nu fullt ut har tagit över den belägrade hamnstaden Mariupol i södra Ukraina, rapporterar The Guardian.

Undantaget är stålverket Azovstal, där drygt 2 000 ukrainska soldater fortsätter att göra motstånd.

Gav order om stormning

Den ryska presidenten Vladimir Putin gav först order om att storma stålverket, men ändrar nu sina planer på grund av “praktiska skäl”. Istället ska platsen blockeras så att inte ens en “fluga” kan passera, uppger tidningen.

– Det här är ett fall när vi måste tänka. Vi måste alltid tänka, speciellt i det här fallet. Det finns inget behov av att klättra in i dessa katakomber och krypa under jorden genom dessa industriella faciliteter, säger Putin.

Tusen civila inlåsta

Putin uttrycker även att de som självmant väljer att lämna faciliteterna kommer att behandlas med respekt enligt internationella överenskommelser.

Enligt uppgifter till BBC kan upp till tusen civila vara inlåsta på stålverket.

Obekräftade uppgifter

Den ryska försvarsministern påstod också att man har evakuerat 142 000 civila från Mariupol och att 1 478 ukrainska soldater har gett upp självmant.

Påståendena har inte gått att självständigt verifiera, rapporterar THe Guardian. Ukraina har fortfarande varken bekräftat eller dementerat uppgifterna.

Människor flyr

Samtidigt som mer och mer av Mariupol ockuperas av ryska styrkor fortsätter människor att fly från staden.

Enligt den vice premiärministern Iryna Vereshchuk i Ukraina lyckades fyra bussar ta sig ur staden på onsdagen genom en humanitär korridor.

“Situationen är svår”

Idag fortsätter evakueringen av kvinnor, barn och äldre, meddelar Vereshchuk.

– Situationen är svår. Saker kan förändras, säger hon enligt BBC. Vereschuk har tidigare sagt att evakueringsmöjligheterna inte fungerat på grund av Rysslands “bristande kontroll” över sina trupper.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen