UPPGIFTER: Putin siktar på att erövra delar av Europa

2025 12 20

Putin sägs ha större planer än Ukraina.

Amerikanska underrättelser varnar att Vladimir Putins ambitioner i Ukraina sträcker sig långt bortom landet.

De menar at than istället har siktet inställt på att återta territorier i Europa, rapporterar Reuters.

Mer än Ukraina

Enligt flera källor med insyn i amerikansk underrättelsetjänst planerar Vladimir Putin att inte bara erövra hela Ukraina, utan även återta delar av Europa som tidigare tillhörde Sovjetunionen.

Uppgifterna motsäger Putins egna försäkringar om att han inte utgör något hot mot Europa.

– Underrättelserna har alltid visat att Putin vill ha mer. Européerna är övertygade om det. Polen är absolut övertygade. Baltstaterna tror att de är först på tur, säger Mike Quigley, medlem av House Intelligence Committe, till Reuters.

Amerikanska och europeiska underrättelsetjänster har sedan invasionen 2022 konsekvent bedömt att Putins mål inte har förändrats och att han fortsatt eftersträvar territoriella vinster utanför Ukrainas gränser.

LÄS MER: Orban: Oklart vem som attackerat vem

Territoriella framsteg och krav

Ryssland kontrollerar i dag cirka 20 procent av Ukrainas territorium, inklusive större delen av Luhansk och Donetsk, delar av Zaporizhzhia och Kherson samt den strategiskt viktiga Krimhalvön.

Putin hävdar att dessa områden tillhör Ryssland.

Samtidigt pågår fredsförhandlingar under amerikanskt ledarskap.

Jared Kushner och Steve Witkoff, bland andra, försöker nå en lösning som skulle begränsa Rysslands framfart, men stora skillnader kvarstår kring frågan om territoriella eftergifter.

En källa säger att garantierna för Ukrainas säkerhet ofta kopplas till att Ukraina skulle avträda territorium till Ryssland – något som president Volodymyr Zelenskyj och de flesta ukrainare avvisar.

Osäkra utsikter

Amerikanska tjänstemän och diplomater betonar att det är mycket osäkert om Putin överhuvudtaget är villig att acceptera säkerhetsgarantier som innebär utländska trupper i Ukraina.

– Jag vet inte om Putin vill göra en överenskommelse eller om han vill ta hela landet. Det är saker han sagt öppet, säger utrikesminister Marco Rubio.

– Vi vet vad de ville uppnå när kriget började. De har ännu inte nått de målen.

LÄS MER: Vladimir Putin ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen