UPPGIFTER: Putin planerar stort besked – om en månad

2025 04 11

Om ungefär en månad är det dags för en av årets största dagar i Ryssland.

Den 9 maj firas den så kallade ”Segerdagen”.

En högtidsdag i Ryssland. Nationen firar segern över Nazityskland i andra världskriget med pompa och ståt – bland annat anordnas en stor militärparad på Röda torget i Moskva.

Uppgifter: Putin ger stort besked 

Nu kommer uppgifter som indikerar att den ryske diktatorn Vladimir Putin kommer ge ett stort besked i samband med firandet.

Enligt Estlands försvarsminister Hanno Pevkur kommer Putin presentera ”någon slags överenskommelse om en vapenvila”.

– För Keml är sådana datum alltid viktiga, säger Pevkur på en pressträff Bryssel.

Han hänvisar till att Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina den 24 februari – dagen efter högtidsdagen 23 februari, då Ryssland firar ”den ryska arméns dag”.

– Jag tror att de förmodligen kommer att sträva efter att få till någon form av överenskommelse, någon form av vapenvila eller vad som helst, den 9 maj, säger Estlands försvarsminister. 

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump säger ja till jätteevenemang i Ryssland

Trumps sändebud anländer

USA:s president Donald Trump har försökt förhandla fram en vapenvila mellan Ryssland och Ukraina. Hittills har alla försök misslyckats. Ukraina har gett grönt ljus till en 30 dagars lång vapenvila, men Ryssland säger nej.

Under fredagen fortsätter förhandlingarna mellan USA och Ryssland.

Donald Trumps sändebud Steve Witkoff har anlänt till Moskva.

Det uppgav Kremls talesperson Dmitrij Peskov, enligt den ryska nyhetsbyrån RIA.

Det är oklart om Witkoff ska träffa Vladimir Putin.

– Peskov kommer att meddela Witkof om det finns en lucka i Putins kalender för att träffa honom, rapporterar den ryska nyhetsbyrån.

Witkoff har samtalat med Putin vid två tidigare tillfällen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 aug 26

SWEDBANK: Höjning på väg för alla svenskar

2026 08 23

Efter halveringen av matmomsen har matpriserna sjunkit.

Snart kan det dock återigen bli dyrare.

Det uppger Mattias Persson, chefsekonom på Swedbank.

Han hänvisar till den utbredda torkan kring Panamakanalen och i floder runt om i Europa samt energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern.

Tillsammans kan faktorerna pressa upp inflationen och i synnerhet matpriserna.

– Det är väl en källa till oro att det här kommer att slå på livsmedelspriserna framöver, säger Persson till Sveriges Radio.

Vin, kaffe och metaller

Vattennivåerna i Panamakanalen har sjunkit kraftigt på grund av torka. Situationen väntas förvärras ytterligare av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

I september kommer färre fartyg att passera genom kanalen. Det riskerar att leda till högre fraktkostnader för flera varor som Sverige importerar från Sydamerika.

– Vi importerar en hel del saker från Latinamerika, exempelvis koppar från Chile, men även frukt och nötter från Sydamerika. Vin, kaffe, metaller och även andra råvaror är input in i svensk industri, säger Mattias Persson.

LÄS MER: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

Riksbanken kan tvingas agera

Swedbanks chefsekonom beskriver utvecklingen som en del av ett större mönster som gör världshandeln mer sårbar. Han hänvisar till att extrema väderhändelser blir vanligare, vilket leder till större svängningar i inflation och räntor.

I sitt senaste penningpolitiska beslut flaggade Riksbanken för en höjning av styrräntan före årsskiftet.

– Sannolikheten för en räntehöjning senare i år kvarstår. Skulle den oväntat höga inflationen under sommaren vara inledningen på en större och mer bestående inflationsuppgång kommer Riksbanken att anpassa penningpolitiken i en stramare riktning, uppgav centralbanken.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström varnar för att styrräntan kan höjas en till två gånger i närtid.

– Utsikterna styrs till stor del av utvecklingen i Mellanöstern och trycket i svensk ekonomi och hur bra det går. Riskbilden är att det blir en höjning eller två mot bakgrund av situationen i Mellanöstern, säger han till Di.

LÄS MER: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


23 aug 26

”Vi är i krig” – grannland rasar mot USA

2026 08 23

– Man ligger i krig när man blir attackerad. Vi har blivit attackerade.

Det säger Kanadas premiärminister Mark Carney efter att USA:s president Donald Trump beordrat 50-procentiga handelstullar på flera kanadensiska varor. De nya tullarna omfattar kanadensiska varor till ett värde av cirka 20 miljarder dollar, enligt amerikanska myndigheter. 

Nu svarar Kanada med att dra sig ur handelssamtalen med USA.

I ett tal till nationen meddelar Carney att Kanada befinner sig i handelskrig med USA.

Kanada förbereder nu motåtgärder mot Vita husets nya tullar. 

Och svaret kommer att bli kraftfullt, uppger Carney. 

– Kanada kommer att matcha Vita husets nya tullar dollar för dollar för att skydda kanadensiska arbetare, bönder, familjer och företag, säger han.

Blev droppen

Den kanadensiske premiärministern lägger skulden på USA för de kollapsade förhandlingarna. Enligt Carney har Kanada gjort flera eftergifter – bland annat återinfört amerikansk sprit i butiker och erbjudit sig att slopa tullarna på amerikanskt stål.

Samtidigt ska Vita huset ha krävt fler eftergifter. USA ska bland annat ha försökt begränsa Kanadas möjligheter till handelsavtal med andra länder, vilket fick bägaren att rinna över, rapporterar Reuters.

–USA har lagt fram nya villkor som var oekonomiska och orättvisa och som skulle ha försvagat Kanadas position. Det väckte också tvivel om hur tillförlitligt ett eventuellt avtal skulle vara. Kort sagt: USA begärde för mycket och erbjöd för lite, säger Carney.

LÄS MER: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Vita huset slår tillbaka

Kanadas vedergällningstullar kommer att träda i kraft den 8 september.

USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer slår tillbaka mot grannlandet.

– Det är en missad möjlighet för Kanada att samarbeta med USA, säger han enligt Reuters.

– Nu går vi vidare med åtgärder som ett svar på kanadensiska vedergällningar. De har alltid erbjudits det bästa avtalet, och de hade chansen att få ett ännu bättre avtal, men de tackade nej, fortsätter Greer.

ANDRA LÄSER: RYSKA MYNDIGHETER: Moskva kan inte skyddas 

Foto: Official White House Photo by Patrick Witty

Text: Redaktionen