UPPGIFTER: Putin planerar massiv attack

2023 11 06

Ryssland har börjat lagra långdistansrobotar.

En signal som tyder på att den ryska diktatorn Vladimir Putin planerar för ett massangrepp mot Ukrainas energisystem.

Det varnar Vadym Skibitskyij, som är verksam vid Ukrainas underrättelsetjänst, för in en intervju med nyhetsbyrån RBC  Ukraine.

Enligt Skibitskyij så kommer Moskva att slå till när kylan drar in över Ukraina.

– De väntar på att temperaturen ska sjunka under noll. Sedan kommer det inleda en massiv attack, säger han till RBC och tillägger:

– Luftangreppen kommer att inleddas när vårt elsystem är under tung belastning. De kommer att attackera när elförbrukningen är på sin topp.

Terrorbombningar under förra vintern

De ryska terrorbombningarna av civil infrastruktur i Ukraina  – i synnerhet  el- och vattenförsörjning – eskalerade under förra hösten och vintern.

I ett försök att göra det så kostsamt som möjligt för Ukraina bestämde sig Putinregimen för att göra vardagen så svår som möjligt för den ukrainska befolkningen.

Massiva robotattacker riktades mot civil infrastruktur. 70 energianläggningar skadades under perioden. Rapporter om civila dödsfall inkom dagligen.

Oroväckande uppgifter

I år bedömer den ukrainska underrättelsetjänsten att Ryssland kommer att öka intensiteten i luftangreppen mot el- och vattenförsörjningen.

– De hoppas att kunna slå ut alla kritiska punkter i energisystemet i en våg av attacker, säger  Vadym Skibitskyij.

Han hänvisar till underrättelseuppgifter som indikerar att Ryssland kommer att använda sig av kryssningsrobotarna Kh-101 och Kalibr.

– De har inte använts sedan september. Det indikerar att lagren fyllts på. Bara i oktober tillverkade Ryssland  40 Kh-101 och 20 Kalibr, berättar Vadym Skibitskyij.

Kryssningsrobotarna färdas i en enormt hög hastighet och är mycket svåra att skjuta ner.

Vädjar om stridsflyg

Ukraina har under kriget gång vädjat om leveranser av moderna stridsflyg.

Enligt landets president Volodymyr Zelenskyj är västerländska stridsflyg avgörande för att Ukraina ska klara av att försvara sig mot de ryska luftangreppen.

– Det är viktigt att ta kontroll över luftrummet. Vi kommer att fortsätta att fråga era länder om stridsflyg, sa han till norska NRK i slutet av april.

Ett 15-tal länder arbetar för att förse Ukraina med amerikanska F16 plan, men det kan dröja innan stridsflygen får full effekt.

– De första lär komma vid årsskiftet. Får man en handfull eller sex eller åtta har man kanske två i luften. Då börjar det att ge effekt.

–  I takt med att leveranserna ökar och det kommer in fler piloter och tekniker som är utbildade, då kan man utnyttja dem taktiskt på ett bättre sätt.

Det framhåller Joakim Paasikivi, överstelöjtnant och militär lärare i krigsvetenskap vid Försvarshögskolan, i en intervju med SVT Nyheter.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


“Dra åt h-lvete” – danskt utbrott i EU-parlamentet

2026 01 21

Det hettade till under en debatt i EU-parlamentet under tisdagen.

Sammanträdets punkt på agendan var Grönlands och Danmarks territoriella integritet och suveränitet samt behovet av ett enat svar från EU efter amerikanska utpressningsförsök.

Och när den danska EU-parlamentarikern Anders Vistisen ställde sig i talarstolen vände han sig direkt till USA:s president Donald Trump.

– Kära president Trump, lyssna mycket noga. Grönland har varit en del av det danska kungadömet i 800 år. Det är ett integrerat land. Det är inte till salu, säger Anders Vistisen enligt New York Post, som uppmärksammat inslaget.

Han fortsätter med att höja tonläget rejält:

– Låt mig uttrycka detta med ord som ni kanske förstår: Herr president, dra åt helvete.

"Inte tillåtet"

Svordomen uppskattades inte av parlamentets vice ordförande Nicolae Ștefănuță som avbröt den danska politikern. Han lät även meddela att Vistisen kommer att straffas för sitt ordval.

– Om översättningen var korrekt är termen du använde inte tillåten i detta hus och det kommer att bli konsekvenser för det budskap du har använt. Det är inte okej i en demokratisk byggnad som denna.

– Oavsett vad vi tycker om herr Trump är det inte tillåtet att använda ett sådant språk, säger Nicolae Ștefănuță och rev ned applåder för sitt svar.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Drog samma tal för ett år sedan

Anders Vistisen tillhör Dansk Folkeparti och sitter i EU-parlamentets utskott för kvinnors rättigheter och jämställdhet samt i delegationen för relationerna med Iran.

Det är inte första gången han använder ovan beskrivna språkbruk mot Donald Trump.

Faktum är att den danska politikern drog exakt samma tal för nästan precis ett år sedan, med samma reaktion från Nicolae Ștefănuță. Talet blev då viralt på sociala medier och Anders Vistisen uppmärksammades bland annat av CNN där han förklarade sitt uttalande.

Först och främst är det ett helt oacceptabelt angrepp på dansk suveränitet att vilja göra anspråk på territorium som har varit danskt sedan 900-talet, tre gånger så länge som USA har existerat, sade han då.

Om att Vistisen bröt mot EU-parlamentets regler med sina ord hade politikern följande kommentar.

– Europaparlamentet har ett ganska partiskt sätt att tolka dessa regler. Det är okej att kalla folk fascister, rasister, kommunister, men tydligen kan man inte använda samma språkbruk som herr Trump har använt om sina egna högsta generaler i Pentagon.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: © European Union 2026 – European Parliament Multimedia Centre (multimedia.europarl.europa.eu)

Text: Redaktionen