UPPGIFTER: Putin planerar att fly landet vid krigsförlust

2022 08 01

Rysslands diktator Vladimir Putin  planerar att fly landet om hans armé förlorar kriget mot Ukraina.

Det hävdar den ryska Telegram-kanalen ”General SVR”.

Kanalen påstås drivas av en före detta generallöjtnant för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Han är även känd under pseudonymen ”Viktor Mikhailovich” – beskrivs som en ”insider från Kreml” och rapporterar flitigt om nyheter inifrån Moskvas stängda dörrar.

Långtgående planer

Enligt källan har ”Putin och hans följe” redan förberett planer på en evakuering från Ryssland om invasionen av Ukraina helt och hållet skulle misslyckats.

De påstådda evakueringsplanerna innehåller, enligt källan, detaljer om Vladimir Putins flyktplan.

Tillsammans med sin familj och sina närmaste medarbetare kommer diktatorn att föras ut från Ryssland och in i Syrien – det närmaste ryssvänliga landet.

Korsa Turkiets luftrum

En sådan evakuering skulle dock innebära att Putins flygplan tvingas korsa Natomedlemmens Turkiets luftrum, rapporterar Telegram-kanalen.

Den turkiske presidenten  Recep Tayyip Erdoğan skulle således på egen hand kunna stoppa evakueringen av den ryska diktatorn.

Utöver Syrien finns det andra alternativ.

Iran är ett annat land som kan vara intresserad av att ta emot Putin. President Ebrahim Raisi och den turkiske ledaren Erdogan påstås diskutera vad de skulle göra om Putin skulle kräva asyl, rapporterar brittiska Express.

– I princip är det fördelaktigt för Iran och Turkiet att hålla den ryske ledaren i exil och använda honom, beroende på situationen, som en hävstång eller som ett förhandlingskort, framhåller ”Viktor Mikhailovich” i sitt senaste inlägg.

Omfördelar styrkorna

Rysslands offensiv i norra Ukraina fortsätter.

Ryssland kommer sannolikt att tvingas omfördela sina trupper från norra Donbass till södra Ukraina. Det  framhäver det brittiska försvarsdepartementet i sin senaste underrättelserapport.

– Ryssland justerar troligen den operativa utformningen av sin Donbas-offensiv efter att ha misslyckats med att göra ett avgörande operativt genombrott. De har sannolikt identifierat sin Zaporizhzhia-front som ett sårbart område i behov av förstärkning, skriver departementet på Twitter.

Den ryska offensiven i norra Ukraina uppges gå långsamt framåt.

– De senaste fyra dagarna har den ryska armén gjort ”små framsteg” i sin offensiv mot Bachmut, i norra Donetsk, fastslår departementet.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen