UPPGIFTER: Putin planerar att anfalla ytterligare ett land i Europa

2022 12 19

Rysslands diktator förbereder att inleda krig mot ännu ett land i Europa.

Det är beskedet enligt nya obehagliga underrättelseuppgifter i brittisk media.

Gränsar till Rumänien

– En rysk offensiv mot östra delarna av Moldavien är inte en fråga rörande om, utan när, uppger chefen för Moldaviens underrättelsetjänst till TV-kanalen TVR Moldova.

Landet Moldavien gränsar till Natolandet Rumänien och har omkring tre miljoner invånare.

I somras fick landet kandidatstatus till EU och den ryska diktaturen har länge motverkat Moldaviens demokratiska utveckling och närmande till Väst.

Flera scenarier

Moldaviens Säkerhetstjänst leds av Alexandru Musteata och han framhåller att Ryssland planerar att säkra en landkorridor genom Ukraina som ska möjliggöra att ryska trupper kan marschera in och gå till anfall mot Moldavien.

– [Moldaviens] säkerhetstjänst bedömer att Ryssland överväger flera olika scenarier för att ta sig in i Moldavien, uppger TV-kanalen.

Den ryska regimen tros ha planerat att attacken ska ske i månadsskiftet januari-februari eller mars-april.

Avancera mot Moldaviens territorium

En av Moldaviens 36 regioner utgörs av Transnistrien där ryssvänliga aktörer utropat självständighet. I praktiken ockuperar Ryssland redan regionen och Putinregimen sänder både militärt stöd och ekonomiskt stöd till utbrytarregionen.

– Frågan är inte om Ryssland kommer att genomföra ett nytt avancemang mot Moldaviens territorium utan när de kommer att göra det, säger Moldaviens underrättelsechef.

Han framhåller också att Rysslands väntade attack mot Moldavien är kopplad till hur Rysslands krig i Ukraina utvecklas.

Stoppade sex TV-kanaler

Moldavien leds av presidenten Maia Sandu, 50 år, som är landets första kvinnliga ledare.

Hon företräder det mitten-högerorienterade och liberala Aktions- och Solidaritetspartiet.

Partiet är ett tydligt europavänligt parti som förespråkar ekonomisk liberalism och marknadsekonomi.

Landet har länge fruktat att Ryssland planerar en invasion och i veckan förlorade sex TV-kanaler sin licens i Moldavien då myndigheterna bedömer att kanalerna sprider rysk desinformation om Ukrainakriget.

Aggressivt svar från Moskva

Flera av kanalerna ägs av personer som står nära en oligark som tros ligga bakom pågående protester mot Moldaviens västvänliga regering.

Ryssland reagerade aggressivt efter beskedet om de stoppade TV-kanalerna.

– Moldavien berövar avsiktligt miljontals rysktalande invånare landets sista källor som ger nyheter på deras språk, säger Putins taleskvinna Maria Zakharova.

Foto: K. Schmidt

Text: Redaktionen


18okt2025

JUST NU: Nederländerna mobiliserar trupper

2025 11 21

Nederländerna skickar soldater och försvar till Natoland.

Nederländerna har påbörjat utsändningen av soldater och avancerade luftvärnssystem till Polen.

Detta för att stärka Natos östra flank och skydda en viktig logistikbas, rapporterar Kyiv Post.

Stärker försvaret

Enligt Nederländernas försvarsminister Ruben Brekelmans skickas trupper på 300 soldater och två Patriot-luftvärnssystem för att skydda en logistikhub som hanterar militärt bistånd till Ukraina.

Polens statliga nyhetsbyrå PAP rapporterar att personal redan förbereder platsen för en tillfällig bas, och att systemoperatörer snart kommer att anlända för att ta över övervakningen av det polska luftrummet runt anläggningen.

Utsändningen började tidigare i veckan och enheten förväntas vara fullt operativ den 1 december.

Uppdraget planeras pågå fram till den 1 juni 2026.

LÄS MER: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Avancerad teknik 

De Patriot-system som skickas är utrustade med senaste radar- och mjukvarukonfigurationen, inklusive PAC-3-interceptorer som kan slå ut ballistiska missiler, kryssningsrobotar och drönare.

Varje missil uppskattas kosta omkring fyra miljoner euro.

Nederländerna skickar även NASAMS-lanseringssystem för att hantera lågt flygande hot, samt en särskild enhet som ska skydda basen mot drönare.

Operativt och symboliskt

– De senaste ryska attackerna i västra Ukraina utlöste larm i Polen, vilket tvingade polska stridsflygplan upp i luften och temporärt stängde flygplatser, säger kolonel Olav Spanjer, som leder den nederländska enheten.

– Spänningarna i regionen har därmed ökat den senaste tiden.

Nederländska tjänstemän betonar att uppdraget är både operativt och symboliskt, och visar Nederländernas engagemang för Natos östra flank.

I September skickade Storbritannien ut trupper och utrustning till Belgien för att hjälpa landet stärka sitt försvar efter drönarintrång i luftrummet, som misstänks ha utförts av Ryssland.

Detta som en del av ett brett Nato-stöd för att möta ökade säkerhetshot.

LÄS MER: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: T. Haaja

Text: Redaktionen


21nov2025

Stort larm om Whatsapp – 3,5 miljarder konton berörs

2025 11 21

Appen Whatsapp är populär över hela världen.

I Sverige används appen av en stor del av befolkningen.

Sedan 2014 ägs tjänsten av techjätten Meta, som också driver exempelvis Facebook, Instagram och Messenger.

Appen används för kommunikation människor emellan.

– Enkla och pålitliga privata meddelanden och samtal gratis över hela världen, framhåller Whatsupp i sin marknadsföring.

Forskar har upptäckt

Nu kommer ett larm från forskare i Österrike.

Datavetare från Wiens universitet och SBA Research har upptäckt en betydande integritetssårbarhet i appen.

– Genom att utnyttja denna svaghet kunde de genomföra en aldrig tidigare skådad global uppräkning av alla Whatsappkonton och identifiera 3,5 miljarder konton världen över, framhåller SBA Research i ett uttalande.

Enkel mekanism

Genom enkla sökningar kunde forskarna komma åt uppgifter om mängder av användare.

På en timme kunde de söka upp över 100 miljoner användares telefonnummer och scanna av konton i 245 olika länder.

– Under normala omständigheter borde ett så stort antal förfrågningar från en enda källa eller server inte behandlas. Det var sårbarheten, att vi kunde skicka praktiskt taget obegränsade förfrågningar till servern och därmed genomföra en global uppräkning, säger forskaren Gabriel Gegenhuber.

Läs också: SBAB: 97 procent gör samma sak med räntan

Ska vara löst nu

Efter att larmet kom agerade Whatsapp snabbt.

Nu ska problemet vara löst efter att universitetets forskare hjälpt till.

– I samarbete med forskarna har Whatsapp åtgärdat problemet, framhåller SBA Research.

Studie lyfter fram

Den upptäckta svagheten hos den populära appen, som gjorde att forskarna kunde kommer åt 3,5 miljarder konton, var en del av en studie om säkerhet på liknande plattformar.

– Studien lyfter fram vikten av kontinuerlig, oberoende säkerhetsforskning om allmänt använda kommunikationsplattformar och pekar på riskerna med centralisering av snabbmeddelandetjänster, framhåller forskningscentrumet.

Läs mer: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: Dimitri Karastelev

Text: Redaktionen