UPPGIFTER: Putin planerar att anfalla ytterligare ett land i Europa

2022 12 19

Rysslands diktator förbereder att inleda krig mot ännu ett land i Europa.

Det är beskedet enligt nya obehagliga underrättelseuppgifter i brittisk media.

Gränsar till Rumänien

– En rysk offensiv mot östra delarna av Moldavien är inte en fråga rörande om, utan när, uppger chefen för Moldaviens underrättelsetjänst till TV-kanalen TVR Moldova.

Landet Moldavien gränsar till Natolandet Rumänien och har omkring tre miljoner invånare.

I somras fick landet kandidatstatus till EU och den ryska diktaturen har länge motverkat Moldaviens demokratiska utveckling och närmande till Väst.

Flera scenarier

Moldaviens Säkerhetstjänst leds av Alexandru Musteata och han framhåller att Ryssland planerar att säkra en landkorridor genom Ukraina som ska möjliggöra att ryska trupper kan marschera in och gå till anfall mot Moldavien.

– [Moldaviens] säkerhetstjänst bedömer att Ryssland överväger flera olika scenarier för att ta sig in i Moldavien, uppger TV-kanalen.

Den ryska regimen tros ha planerat att attacken ska ske i månadsskiftet januari-februari eller mars-april.

Avancera mot Moldaviens territorium

En av Moldaviens 36 regioner utgörs av Transnistrien där ryssvänliga aktörer utropat självständighet. I praktiken ockuperar Ryssland redan regionen och Putinregimen sänder både militärt stöd och ekonomiskt stöd till utbrytarregionen.

– Frågan är inte om Ryssland kommer att genomföra ett nytt avancemang mot Moldaviens territorium utan när de kommer att göra det, säger Moldaviens underrättelsechef.

Han framhåller också att Rysslands väntade attack mot Moldavien är kopplad till hur Rysslands krig i Ukraina utvecklas.

Stoppade sex TV-kanaler

Moldavien leds av presidenten Maia Sandu, 50 år, som är landets första kvinnliga ledare.

Hon företräder det mitten-högerorienterade och liberala Aktions- och Solidaritetspartiet.

Partiet är ett tydligt europavänligt parti som förespråkar ekonomisk liberalism och marknadsekonomi.

Landet har länge fruktat att Ryssland planerar en invasion och i veckan förlorade sex TV-kanaler sin licens i Moldavien då myndigheterna bedömer att kanalerna sprider rysk desinformation om Ukrainakriget.

Aggressivt svar från Moskva

Flera av kanalerna ägs av personer som står nära en oligark som tros ligga bakom pågående protester mot Moldaviens västvänliga regering.

Ryssland reagerade aggressivt efter beskedet om de stoppade TV-kanalerna.

– Moldavien berövar avsiktligt miljontals rysktalande invånare landets sista källor som ger nyheter på deras språk, säger Putins taleskvinna Maria Zakharova.

Foto: K. Schmidt

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen