13 oktober 2025

UPPGIFTER: Putin mobiliserar hemlig attack – skickar 60 000 nya soldater

2022 04 04

Ryssland mobiliserar massiva dolda trupper för att ersätta stupade soldater i Ukraina.

Uppgifterna kommer från den ukrainska militären som på morgonen har släppt en ny rapport om den militära situationen i landet, erfar The Guardian.

Kraftig mobilisering

I rapporten pekar Ukraina på uppgifter om att Ryssland ska ha inlett en omfattande och kraftig mobilisering med nya styrkor som nu är på väg in i striderna.

– De väpnade styrkorna från Ryska federationen planerar att involvera omkring 60 000 personer under mobiliseringen, framhäver ukrainsk militär.

Attackerar östra Ukraina

De nya uppgifterna kommer efter att Ryssland dragit tillbaka styrkor från Kyiv. Utåt kommunicerade landet att man istället riktade fokus mot östra Ukraina, enligt Reuters.

Tjänstemän i Ukraina hävdar samtidigt att man stått emot sju stycken attacker i regionerna Donetsk och Luhansk det senaste dygnet, just i de östra delarna av landet.

Ökända legosoldater

Uppgifterna om omgrupperingen mot östra Ukraina och Donbassregionen bekräftas av Storbritanniens försvarsdepartementet på Twitter. Dessutom väntas Ryssland få obehaglig förstärkning.

– Ryska trupper, inklusive legosoldater från det privata militära företaget Wagnergruppen med kopplingar till ryska staten, förflyttades in i området, meddelar myndigheten.

Hemlig operation avslöjad

Putinregimen uppges ha försökt mobilisera de nya styrkorna i hemlighet, men nu kan alltså insatsen vara avslöjad. 

– Den Ryska federationens militärpolitiska ledning har påbörjat åtgärder för att i hemlighet mobilisera enheter till kriget, säger Ukrainas generalstab enligt Reuters.

“Fienden kommer inte sluta”

Nu varnas invånarna i östra Luhansk-regionen för nya blodiga angrepp. Anfallet kan bryta igenom ukrainskt försvar och befolkningen uppmanas att söka skydd fortast möjligt.

– Jag uppmanar invånarna att evakuera. Fienden kommer inte att sluta, den kommer att förstöra allt i dess väg, säger Serhiy Gaidai, guvernör i Luhansk.

40 000 utslagna soldater

De nya ryska trupperna på 60 000 man uppges vara på väg in i Ukraina och mobiliseras för att ersätta de soldater som hittills stupat i kriget.

Många experter menar att Vladimir Putin och Ryssland kraftigt missbedömt motståndet i samband med anfallskriget. Uppgifterna om hur många ryska soldater som har dött i kriget varierar, men enligt Nato hade 40 000 ryssar stupat, skadats, fångats eller på annat sätt slagits ut i slutet av mars sedan kriget utbröt den 24 februari.

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


”Värsta tänkbara scenario” – otäck period väntar Ukraina

2025 11 18

– Vi måste förberedda oss för värsta tänkbara scenario.

Det säger Vitaliy Zaichenko, chef för Ukrainas nationella elnätsoperatör Ukrenergo, till nyhetsbyrån RBC-Ukraina.

Zaichenko varnar för att landet kan drabbas av "rullande strömavbrott" under vintern i takt med att storskaliga ryska attacker fortsätter att härma Ukrainas energiförsörjning.

– Vi förlorar produktionskapacitet nästan var tionde dag, säger Ukrenergo-chefen till kanalen.

”Kunde ha exporterat el”

Ukrainas totala elförbrukning har minskat med omkring 30 procent sedan starten av den fullskaliga invasionen – men produktionsförlusterna är "mycket högre", uppger Zaichenko.

Det skapar ett växande gap som gör systemet sårbart för framtida ryska attacker.

– Om Ryssland inte hade återupptagit sina massiva attacker kunde vi till och med ha exporterat el i vinter, förklarar Zaichenko.

LÄS MER: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland 

Varnar för Putins plan

Enligt Zaichenko kan Ryssland försöka slå ut det ukrainska kraftsystemet genom att förstöra de öst-västliga överföringslänkar. I ett sådant scenario skulle landet inte kunna transportera el från väst till öst, eller tvärtom.

– Ockupanterna försöker splittra vårt system och slå ut det. Det är fiendens huvudmål, säger Zaichenko till RBC.

Han tillägger att ukrainska elreparatörer ”jobbar dygnet runt” för att förhindra ett sådant scenario.

Dessutom skyddas hälften av Ukrenergos transformatorer av betongkonstruktioner.

– Dessa strukturer har redan visat sig effektiva, säger Zaichenko och berättar att flera konstruktioner har överlevt ”direkta drönarträffat”.

Transformatorer är komponenter som genom elektromagnetisk induktion omvandlar elektrisk energi mellan olika ström- och spänningsnivåer.

LÄS OCKSÅ: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: D. Vynohradov

Text: Redaktionen


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen