13 oktober 2025

UPPGIFTER: Putin mobiliserar hemlig attack – skickar 60 000 nya soldater

2022 04 04

Ryssland mobiliserar massiva dolda trupper för att ersätta stupade soldater i Ukraina.

Uppgifterna kommer från den ukrainska militären som på morgonen har släppt en ny rapport om den militära situationen i landet, erfar The Guardian.

Kraftig mobilisering

I rapporten pekar Ukraina på uppgifter om att Ryssland ska ha inlett en omfattande och kraftig mobilisering med nya styrkor som nu är på väg in i striderna.

– De väpnade styrkorna från Ryska federationen planerar att involvera omkring 60 000 personer under mobiliseringen, framhäver ukrainsk militär.

Attackerar östra Ukraina

De nya uppgifterna kommer efter att Ryssland dragit tillbaka styrkor från Kyiv. Utåt kommunicerade landet att man istället riktade fokus mot östra Ukraina, enligt Reuters.

Tjänstemän i Ukraina hävdar samtidigt att man stått emot sju stycken attacker i regionerna Donetsk och Luhansk det senaste dygnet, just i de östra delarna av landet.

Ökända legosoldater

Uppgifterna om omgrupperingen mot östra Ukraina och Donbassregionen bekräftas av Storbritanniens försvarsdepartementet på Twitter. Dessutom väntas Ryssland få obehaglig förstärkning.

– Ryska trupper, inklusive legosoldater från det privata militära företaget Wagnergruppen med kopplingar till ryska staten, förflyttades in i området, meddelar myndigheten.

Hemlig operation avslöjad

Putinregimen uppges ha försökt mobilisera de nya styrkorna i hemlighet, men nu kan alltså insatsen vara avslöjad. 

– Den Ryska federationens militärpolitiska ledning har påbörjat åtgärder för att i hemlighet mobilisera enheter till kriget, säger Ukrainas generalstab enligt Reuters.

“Fienden kommer inte sluta”

Nu varnas invånarna i östra Luhansk-regionen för nya blodiga angrepp. Anfallet kan bryta igenom ukrainskt försvar och befolkningen uppmanas att söka skydd fortast möjligt.

– Jag uppmanar invånarna att evakuera. Fienden kommer inte att sluta, den kommer att förstöra allt i dess väg, säger Serhiy Gaidai, guvernör i Luhansk.

40 000 utslagna soldater

De nya ryska trupperna på 60 000 man uppges vara på väg in i Ukraina och mobiliseras för att ersätta de soldater som hittills stupat i kriget.

Många experter menar att Vladimir Putin och Ryssland kraftigt missbedömt motståndet i samband med anfallskriget. Uppgifterna om hur många ryska soldater som har dött i kriget varierar, men enligt Nato hade 40 000 ryssar stupat, skadats, fångats eller på annat sätt slagits ut i slutet av mars sedan kriget utbröt den 24 februari.

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen