UPPGIFTER: Putin jublar – Europa nära mycket känsligt besked

2024 11 22

Ryssland är i stort behov av pengar.

I oktober stod det klart att den ryska försvarsbudgeten ska öka till motsvarande 1 500 miljarder kronor nästa år. 

En ökning med 30 procent samtidigt som Ryssland medger att ekonomin är pressad.

– Svårigheter och obalanser kvarstår i ekonomin. De orsakas främst av de svåra förhållanden under vilka vi bygger upp industriell, jordbruksmässig och finansiell potential, erkände Vladimir Putin nyligen enligt Newsweek.

Hårdaste åtgärden hittills

Igår fattade USA dessutom beslut om att införa nya sanktioner mot Gazprombank – en av huvudkanalerna för betalningar av rysk olja och gas – som beskrivs som “den mest kraftfulla åtgärden hittills”.

– Den här omfattande åtgärden kommer att göra det svårare för Kreml att kringgå USA:s sanktioner och finansiera och utrusta sin militär, säger USA:s finansminister Janet Yellen till Reuters.

EU nära kontroversiellt avtal

Samtidigt är EU på väg att sluta ett nytt gasavatal med målet att helt avveckla beroendet av Rysslands fossila bränslen.

Men uppgörelsen är på väg mot ett stort bakslag. I slutändan kan avtalet gynna Putinregimen, rapporterar Politico.

Anledningen är att EU under klimatmötet COP29 istället vänder sig till värdlandet Azerbajdzjan.

En farlig kompromiss, menar många forskare, eftersom landet dramatiskt ökat sin egen import av fossila bränslen från Ryssland. En del menar att Azerbajdzjan märker om importerat ryskt bränsle och skickar det vidare till Europa, trots att man hävdar att det är för eget bruk.

Oavsett så gynnar det Ryssland, skriver den amerikanska tidningen.

– Azerbajdzjan försöker positionera sig som en viktig EU-energipartner. Men de har inte produktionen och för tillfället tar de på sig för mycket, säger Aura Sabadus, gasmarkandsexpert på underrättelseföretaget ICIS.

"Byter bara etikett"

Zhala Bayramova, en azerbajdzjansk dissident som nyligen prisades av Human Rights Award för sin aktivism, håller med.

Européer ser Azerbajdzjan som ett alternativ till Ryssland, men att köpa energi från Azerbajdzjan betyder att köpa energi från Ryssland, säger hon.

Den obekväma sanningen är därmed att Azerbajzjan i huvudsak tvättar rysk gas för Europa.

– Folk inser att detta naturligtvis inte kommer att vara azerisk gas. Det skulle vara rysk – du byter bara etikett, säger Aura Sabauds.

Stark allierad till Ryssland

Tim McPhie, EU-kommissionens talesperson för energifrågor, har i ett uttalande sagt att EU:s energiavtal med Azerbajdzjan “hjälper Europa att röra sig bort från rysk gasimport”.

Azerbajdzjan har hittills slutit gasrelaterade avtal med Slovakien, Bulgarien och EU-kandidaten Serbien.

Landet har efter invasionen av Ukraina stärkt sina band med Ryssland och är en nära allierad partner till Putinregimen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen