UPPGIFTER: Putin har satt deadline – kräver tre saker i kriget

2023 09 26

Rysslands diktator Vladimir Putin har gett sin försvarsminister Sergej Sjojgu tydliga order.

Putin kräver att Sjojgu ska uppnå tre saker på kort tid i kriget mot Ukraina. 

Det rapporterar tankesmedjan Institute for The Study of War, ISW, med hänvisning till en källa med insyn i Kreml.

– Putin har gett Sjojgu en månads tidsfrist för att uppnå betydande framgångar, framhåller källan.

Tre krav

Här är Putins tre krav på sin försvarsminister:

- Ryska framsteg ska uppnås vid frontlinjen

- Den ukrainska motoffensiven ska stoppa

- De ryska styrkorna ska återta initiativet och inleda en ny offensiv

Klockan tickar

Enligt ISW har Sergej Sjojgu accepterat kraven som utfärdades i början av september.

Försvarsministern har således endast några dagar på sig att uppfylla diktatorns önskningar.

I sin senaste lägesuppdatering från kriget framhåller ISW att den ryska militärledningen därför kan tvingas agera under de kommande dagarna.

– Den ryska militärledningen kan beordra kontinuerliga motattacker i hopp om att slå tillbaka den ukrainska motoffensiven, även om det kommer att innebära en stor kostnad för den ryska militära kapaciteten.

Gick ut med order innan offensiven

Den 9 juni bekräftade Putin i ett tv-sänt uttalande att Ukraina inlett sin motoffensiv.

I samband med att offensiven startade utgick även tydliga order till statligt ägda ryska medier.

Det rapporterade den oberoende nyhetskanalen Meduza.

Enligt kanalens uppgifter har Putinregimen tagit fram en lista med direktiv om hur medierna får rapportera om den ukrainska motoffensiven.

De nya riktlinjerna innebär att ryska medier måste betona att Ukraina utrustats av Nato och västvärlden. Rapportering som beskriver den ukrainska armén som svag och dåligt rustad förbjuds.

– Om Ukraina, med hjälp av vapen från USA och Nato, når framgång är det förståeligt. Västvärlden har koncentrerat enorma ansträngningar till fronten, sa en källa till Meduza några dagar innan Ukraina gick till attack. 

Ukrainska framgångar

Den Ukrainska motoffensiven går framåt.

De senaste dagarna har det rapporterats om ett taktiskt genombrott för de ukrainska styrkorna i västra delen av Zaporizjzja-regionen.

Enligt den ukrainska generalstaben befinner sig landets styrkor cirka två mil från den strategiskt viktiga staden Tomak.

Om Ukraina lyckas befria Tomak skulle det kunna vara starten på ett ”storskaligt genombrott i motoffensiven”.

Det menar den ukrainske generalen Oleksandr Tarnavskyj.

– Jag tror att ett storskaligt genombrott kommer att ske efter Tokmak. I nuläget förlitar sig ryssarna på försvarslinjernas djup i området, sa han till CNN i helgen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen