UPPGIFTER: Putin har grundlurat nära allierad

2025 01 12

Vladimir Putin slutade svara i telefonen och lämnade en av sina närmast allierade i sticket.

I december störtades Syriens diktator Bashar al-Assad från makten. 

Fram till dess backades den forne presidenten upp av Rysslands motsvarighet Vladimir Putin.

Men under de sista dagarna som ledare i Syrien ska han ha blivit blåst av den ryska diktatorn, enligt den före detta medhjälparen Kamel Saqr som tidigare jobbade för Assad.

Det säger han i en podcast producerad av Majeez Studios.

"Uppgifterna är av betydelse"

Kamel Saqrs påstående har inte kunnat verifieras av oberoende medier.

Men uppgifterna är av betydelse.

– Putins påstådda brist på kommunikation med Assad innan hans regim störtades är betydande eftersom det tyder på att den ryska presidenten kunde ha förutspått att rebellerna skulle lyckas störta landets tidigare president.

Det framhåller Maya Mehrara, nyhetsreporter på den amerikanska tidningen Newsweek som tagit del av uttalandet.

Hon tillägger:

– Dessutom kan den ryska presidentens bristande kommunikation med Assad tyda på att han inte längre ansträngt sig för att behålla nära relationer med Syrien, eller dess tidiga ledare.

"Finns ingen annan förklaring"

Enligt Saqr slutade inte bara Putin svara i telefonen, han understryker även att den ryska diktatorn misslyckades med att hjälpa Assad att slå tillbaka oppositionen redan före kuppen.

Assad ska i november förra året ha vädjat till Putin när rebellerna hade tagit en stor del av Aleppo.

– Bashar al-Assads begäran till Putin var att han personligen skulle hantera den säkra flygtransporten som krävdes för att leverera militärt bistånd för att stödja eller stoppa den syriska oppositionens frammarsch, säger den tidigare medhjälparen.

Han tillägger att det inte finns “någon annan förklaring” än att Putin lurade Assad när Moskva slutade att besvara den syriska regimens frågor.

Missnöje i Kreml

I julas uppgav The Telegraph att relationen mellan Putin och Assad hade försämrats under de senaste månaderna.

Till stor del ska detta ha berott på den syriska expresidentens ovilja mot reformer och samtal med landets oppositionsgrupper. Moskva ska inte ha uppskattat detta, enligt tidningen.

När rebellerna tog över Damaskus flydde Assad till Ryssland där han beviljades politisk asyl.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Rekord i Ryssland – fruktar problem i hela landet

2025 08 18

Bensinpriserna ligger på rekordhöga nivåer i Ryssland.

Under en längre tid har ukrainska styrkor attackerat ryska oljeraffinaderier på olika håll runt om i landet.

Nu tycks attackerna börja få effekt – bensinpriserna ligger på rekordhöga nivåer i Ryssland, rapporterar oberoende Moscow Times.

Rekord i Ryssland

Priserna på bensin i Ryssland har stigit till historiska höjder efter att en våg av ukrainska drönarattacker tvingat flera stora oljeraffinaderier att stänga, vilket har fördjupat oron för potentiell bränslebrist i hela landet.

Uppgången kommer efter att attacker denna månad slog ut driften vid tre stora raffinaderier.

Det handlar om Rosnefts anläggningar i Novokuybyshevsk och i Saratov samt Lukoils raffinaderi i Volgograd – det största i södra Ryssland och en av landets tio största producenter.

Ökar kraftigt

Referenspriset för så kallat AI-92-bensin på St. Petersburg International Mercantile Exchange stiger på måndagen till 71 500 rubel per ton, medan AI-95 nådde 80 430 rubel per ton.

Priserna har nu stigit med 1,3 respektive 2,2 procent på en enda dag.

Sedan årets början har AI-92 stigit med 38 procent och AI-95 med nästan 49 procent.

– Tecken på brist börjar redan synas vid pumpen, rapporterar Moscow Times.

– I annekterade Krym har AI-95 försvunnit från de flesta bensinstationer och de återstående lagren distribueras huvudsakligen med hjälp av ransoneringskort. I städerna Krasnokamensk och Borzya i Zabaikalsky-regionen har det försvunnit helt.

Läs mer: Trump erkänner – “Jag trodde det skulle vara lätt”

På plats i Vita huset

Samtidigt har de europeiska ledarna börjat anlända till Vita huset inför kvällens toppmöte.

Bland de som redan har anlänt finns Ukrainas Volodymyr Zelenskyj, Frankrikes Emmanuel Macron och Tysklands Friedrich Merz.

– Vi måste stoppa dödandet, och jag tackar våra partners som arbetar för detta och i slutändan för en tillförlitlig och värdig fred, meddelar Zelenskyj inför mötet enligt BBC.

“Har samordnat”

Zelenskyj fortsätter.

– Tillsammans med ledarna för Finland, Storbritannien, Italien, Europeiska kommissionen och Natos generalsekreterare samordnade vi våra ståndpunkter inför mötet med president Trump.

Läs mer: Ryssland stoppar oljeleveranser till Ungern

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump erkänner – “Jag trodde det skulle vara lätt”

2025 08 18

Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj håller just nu i en pressträff.

Presidenterna möter den amerikanska pressen inför mötet med de europeiska ledarna – där bland annat Frankrikes Emmanuel Macron och Tysklands Friedrich Merz medverkar.

Under pressträffen har Donald Trump fått flera frågor gällande kriget, där han bland annat svarar att han trodde att det skulle vara lättare att få slut på striderna än vad det har varit.

Trump erkänner

Den amerikanska presidenten säger att han tror på att kriget kommer att avslutas, eftersom “både Zelenskyj och Putin vill det”.

– Jag tror att hela världen är trött på det, och vi kommer att få ett slut på det, säger han enligt Sky News.

Samtidigt medger Trump att det har varit svårare än han trodde att det skulle vara.

– Jag har avslutat sex krig. Och jag trodde att detta kanske skulle bli det enklaste, men det är inte det enklaste, det är ett svårt krig, av många skäl, och det kommer att diskuteras länge.

Inget eldupphör

Under pressträffen säger den amerikanska presidenten även att det inte är något eldupphör som man vill ha, utan ett fullständigt fredsavtal.

Han säger på måndagskvällen att ”strategiskt sett” kanske det ena eller det andra landet inte vill ha ett eldupphör.

– Jag tror inte att vi behöver något eldupphör.

Skämtar om klädseln

Tillräckligt lång tid tycks ha gått sedan det katastrofala mötet i Ovala rummet som senast slutade med verbalt storbråk medan Trump och Zelenskyj för att de båda ska kunna skämta.

Zelenskyj blev tillfrågad om sin kostym av Brian Glenn, samma reporter från nyhetskanalen Real America's Voice som frågade honom om hans kostym inför det heta samtalet i Ovala rummet i februari.

Den här gången var den ukrainska presidenten – klädd i en mörk kostym istället för sin vanliga militärliknande tröja – väl förberedd.

“Samma som förut”

– Du har samma kostym på dig som förra gången, säger Zelenskyj.

Både Donald Trump och en reporter i rummet sade att den ukrainske presidenten ser bra ut i kostymen.

Läs mer: Ryssland stoppar oljeleveranser till Ungern

Foto: The White House

Text: Redaktionen