25 aug 2026

UPPGIFTER: Putin inbjuden till USA

2026 04 23

Kreml går ut med beskedet att Ryssland och Vladimir Putin fått en inbjudan till USA.

Beskedet kommer från det ryska utrikesministeriet.

I december planeras ett möte med ledare från världens största ekonomier i Miami i USA, när G20-länderna samlas till toppmöte.

Och enligt Kreml har Ryssland och Putin bjudits in, rapporterar flera medier.

– Det finns en inbjudan att delta på högsta nivå, men vi kommer att titta närmare på datumet. Gud vet vad som kommer att hända innan dess, säger landets vice utrikesminister Alexander Pankin, enligt oberoende The Moscow Times.

Inte deltagit sedan 2019

Ryssland är formellt medlem i G20. Men de senaste åren har den ryske diktatorn inte närvarat på mötena.

– Även om Ryssland är en del av gruppen har Vladimir Putin inte deltagit i de årliga mötena sedan toppmötet i Osaka 2019, rapporterar Kyiv Independent.

I nuläget ger inte Ryssland något besked om landets högsta ledare kommer närvara eller om landet kommer representeras av någon annan.

Trump välkomnar

Den amerikanske presidenten Donald Trump har tidigare uttryckt sin förhoppning om den ryske diktatorns närvaro under mötena i USA.

Samma önskan gäller Kinas ledare Xi Jinping, enligt ett uttalande från Trump i september förra året.

– Jag skulle älska om de gör det, sade han då, enligt Newsweek.

Besökte förra året

Senast den ryske diktatorn besökte USA var i augusti förra året, då Trump tog emot Putin vid ett toppmöte i Alaska.

På agendan stod samtal kring kriget i Ukraina, men dialogen mynnade inte ut i ett genombrott på vägen mot fred i Europa.

Under mötet i Miami i slutet av året, närmare bestämt på Trump National Doral Golf Course, är ämnet ett annat.

– Mötet kommer att fokusera på att frigöra ekonomiskt välstånd genom att eliminera betungande regleringar, låsa upp prisvärd energi och bana väg för ny teknik, har den amerikanske presidenten sagt om mötet, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


11 september 2026

Ny mätning: Rejäla tapp för två partier

2026 09 11

Två partier tappar med 1,5 procentenheter eller mer i den senaste opinionsundersökningen.

Med två dagar kvar till valet kämpar partierna för att locka svenskarnas röster.

På fredagsmorgonen har en ny mätning släppts som har genomförts av Ekot/Indikator.

Av den framgår att två partier tappar med 1,5 procentenheter eller mer jämfört med den senaste mätningen.

Ny mätning

Enligt den nya mätningen minskar gapet mellan Tidöpartierna och de rödgröna.

Tidö får nu tillsammans 47,6 procent och oppositionen får 50,8 procent.

Tre partier tappar jämfört med den senaste mätningen.

Vänsterpartiet backar med 1,5 procentenheter och Moderaterna med 1,6 procentenheter.

Samtidigt tappar även Sverigedemokraterna med en procentenhet.

Hela mätningen

Här är Ekot/Indikator-mätningen i sin helhet:

🔴Vänsterpartiet: 7,8 (-1,5)

🟢Miljöpartiet: 6,9 (+0,1)

🔴Socialdemokraterna: 28,6 (+0,7)

🟢Centerpartiet: 7,5 (+0,2)

🔵Liberalerna: 5,4 (+3,2)

🔵Moderaterna: 16,8 (-1,6)

🔵Kristdemokraterna: 7,1 (+0,5)

🔵Sverigedemokraterna: 18,3 (-1,0)

Övriga: 1,6 (-0,6)

🔴🟢 S+V+MP+C: 50,8 (-0,5)

🔵🔵 M+SD+KD+L: 47,6 (+1,1)

Läs mer: Sverige går in med 297 miljoner

Kraftig ökning

Samtidigt kommer besked om att så många som tre miljoner väljare nu har förtidsröstat.

– Det är en ökning med 21 procent jämfört med antal förtidsröster samma period vid valet 2022, konstaterar Valmyndigheten. 

Ska inte avstå

Fram till och med den 10 september har 3 012 750 väljare förtidsröstat i årets val. 

– Det är bra att röstningen sprids ut under en lång period, säger Valmyndighetens kanslichef Anna Nyqvist.

– Nu är det bara ett par dagar kvar till valdagen och risken för köer ökar ju närmare valdagen vi kommer. Vi vill inte att någon väljare ska avstå från att rösta för att man inte har tid eller möjlighet att stå i kö.

Myndigheten uppmanar till att vara ute i god tid.

Läs mer: Säger upp alla anställda – har funnits sedan 1620

Foto: Miljöpartiet, N. Andersson Regeringskansliet resp M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen