UPPGIFTER: Prigozjins mördare kan ha avslöjats

2023 08 25

Jevgenij Prigozjins död präglas av flera frågetecken.

Enligt såväl ryska medier som Putinregimen själv var flygkraschen som orsakade Wagnerledarens död en olycka.

Det påståendet har ifrågasatts av Rysslandsexperter och politiker över hela världen.

Många tror att det är Vladimir Putin själv som på ett eller annat sätt ligger bakom beslutet att Prigozjins till slut skulle försvinna.

Uppgifter: här är mördaren

På fredagskvällen uppger Sky News att kanalen har källor som pekar ut den som bär ansvar för Prigozjins död.

– En rysk underrättelsechef från GRU, uppger tv-kanalen.

Rapporten, som kommer från brittisk och ukrainsk underrättelsetjänst, hänvisar till en man vid namn Andrey Averyanov som den misstänkta mördaren.

Han är till vardags en general vars officiella uppdrag är att utföra operationer på utländsk mark utifrån de order som Vladimir Putin ger honom.

Kopplas till flera mord

Andrey Averyanov leder en enhet som går under namnet 29155 i GRU.

Samma enhet har kopplats till flera uppmärksammade mord i historien.

– Inklusive det på den ryske spionen Alexander Litvinenko, framhåller Sky News.

Alexander Litvinenko var den forne KGB-öveste och FSB-övestelöjtnanten som avled efter att ha förgiftats i London 2006.

Sex år tidigare hade han emigrerat till Storbritannien och blev en kraftig kritiker av Putin.

Förnekar inblandning

Ryssland har idag förnekat att man hade någonting att göra med Prigozjins död.

Kreml har avfärdat spekulationerna som “absolut lögn”.

Även Belarus diktator Alexander Lukasjenko har gått ut med ett uttalande om att jobbet är för “oprofessionellt” för att Putin skulle ligga bakom.

Det är dock många som tror att så visst är fallet.

Bland annat insinuerade USA:s president Joe Biden så när han tog emot dödsbeskedet.

– Det händer inte mycket i Ryssland som Putin inte står bakom. Men jag vet inte tillräckligt för att ha svaret, sade Biden enligt Reuters och uttryckte även att han “inte är förvånad”.

Hittat svarta lådan

Efter nyheten om kraschen i onsdags meddelade Ryssland att man inlett en utredning av händelseförloppet.

Ikväll har man även gått ut med att man hittat den svarta lådan från flyget, men att man ännu inte kan lämna några detaljer om händelseförloppet.

Enligt den ryska utredningskommittén har man även beslagtagit föremål och dokumentation som ska vara av betydelse för utredningen.

Foto: Telegram resp E. Filin

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


08dec25

Rysk kollaps

2025 12 09

Rysslands oljeexport kollapsar.

Trots att landet lockar handelspartners med rekordstora rabatter har exporten minskat avsevärt, rapporterar oberoende Moscow Times.

Särkskilt tydlig är nedången i exporten till den viktiga handelspartnern Kina. Detta trots att Ryssland säljer sin råolja till Kina med en rabatt på 5–6 dollar per fat jämfört med referenspriset på Brentolja.

Enligt analysföretaget Kpler handlar det om en rysk kollaps.

Landets sjöburna oljetransporter till Kina sjönk till under 800 000 fat per dag i november – den lägsta nivån sedan februari 2022.

– Jämfört med oktober har exporten minskat med 30–40 procent, eller med 400–500 000 fat per dag, rapporterar Moscow Times med hänvisning till Kplers statistik. 

Amerikanska sanktioner

USA:s sanktioner mot de statliga ryska oljebolagen Rosneft och Lukoil ligger bakom det kraftiga raset.

Indien, Kina och Turkiet – som tillsammans står för omkring 95 procent av den totala importen av rysk råolja – har pausat eller minskat importen på grund av rädsla för sekundära sanktioner och svartlistning..

– Kinas statligt ägda raffinaderier för en konservativ sanktionspolitik och väntar sannolikt på att se hur indiska raffinaderier reagerar eller på att dammet ska lägga sig, säger Kpler-analytikern Johannes Rauball till Moscow Times.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Lång trend

Raset i november är en förlängning av en nedåtgående trend för Ryssland. Oljeexporten minskade även i september och oktober.

Omsvängningen på oljemarknaden är ett hårt slag mot den ryska krigskassan. Exporten av olja är avgörande för Kremls finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen