UPPGIFTER: Prigozjins mördare kan ha avslöjats

2023 08 25

Jevgenij Prigozjins död präglas av flera frågetecken.

Enligt såväl ryska medier som Putinregimen själv var flygkraschen som orsakade Wagnerledarens död en olycka.

Det påståendet har ifrågasatts av Rysslandsexperter och politiker över hela världen.

Många tror att det är Vladimir Putin själv som på ett eller annat sätt ligger bakom beslutet att Prigozjins till slut skulle försvinna.

Uppgifter: här är mördaren

På fredagskvällen uppger Sky News att kanalen har källor som pekar ut den som bär ansvar för Prigozjins död.

– En rysk underrättelsechef från GRU, uppger tv-kanalen.

Rapporten, som kommer från brittisk och ukrainsk underrättelsetjänst, hänvisar till en man vid namn Andrey Averyanov som den misstänkta mördaren.

Han är till vardags en general vars officiella uppdrag är att utföra operationer på utländsk mark utifrån de order som Vladimir Putin ger honom.

Kopplas till flera mord

Andrey Averyanov leder en enhet som går under namnet 29155 i GRU.

Samma enhet har kopplats till flera uppmärksammade mord i historien.

– Inklusive det på den ryske spionen Alexander Litvinenko, framhåller Sky News.

Alexander Litvinenko var den forne KGB-öveste och FSB-övestelöjtnanten som avled efter att ha förgiftats i London 2006.

Sex år tidigare hade han emigrerat till Storbritannien och blev en kraftig kritiker av Putin.

Förnekar inblandning

Ryssland har idag förnekat att man hade någonting att göra med Prigozjins död.

Kreml har avfärdat spekulationerna som “absolut lögn”.

Även Belarus diktator Alexander Lukasjenko har gått ut med ett uttalande om att jobbet är för “oprofessionellt” för att Putin skulle ligga bakom.

Det är dock många som tror att så visst är fallet.

Bland annat insinuerade USA:s president Joe Biden så när han tog emot dödsbeskedet.

– Det händer inte mycket i Ryssland som Putin inte står bakom. Men jag vet inte tillräckligt för att ha svaret, sade Biden enligt Reuters och uttryckte även att han “inte är förvånad”.

Hittat svarta lådan

Efter nyheten om kraschen i onsdags meddelade Ryssland att man inlett en utredning av händelseförloppet.

Ikväll har man även gått ut med att man hittat den svarta lådan från flyget, men att man ännu inte kan lämna några detaljer om händelseförloppet.

Enligt den ryska utredningskommittén har man även beslagtagit föremål och dokumentation som ska vara av betydelse för utredningen.

Foto: Telegram resp E. Filin

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 03 12

Lågprisjätten Rusta har stora planer för de kommande åren.

I dagsläget har Rusta 220 varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.

På torsdagsmorgonen har lågpriskedjan släppt en stark kvartalsrapport där det framgår att omsättningen ökar med nio procent och en vinstökning med drygt 10 procent.

Samtidigt meddelar Rusta att de planerar att öppna uppemot 80 nya varuhus de kommande tre åren.

80 nya varuhus

Under det gångna kvartalet öppnade kedjan bara ett nytt varuhus, i Vallentuna.

Under kalenderårets första sex månader ökar Rusta takten och ska öppna 13 nya varuhus.

Men för de kommande tre åren är antalet ännu högre.

– Tidigare har vi kommunicerat att antalet öppningar bedöms hamna i den övre delen av intervallet 50–80 nya varuhus de kommande tre åren, framhåller Rusta.

– Det konkretiseras nu till 65–80 nya varuhus under räkenskapsåren 2026/27 till 2028/29, det vill säga under treårsperioden 1 maj 2026 till 30 april 2029.

Siffror från rapporten

Här är några av nyckelsiffrorna från Rustas kvartalsrapport:

- Nettoomsättningen uppgick till 3 796 MSEK (3 483), en ökning med 9,0% (7,3%).

- Bruttovinsten ökade med 10,4% och uppgick till 1 672 MSEK (1 514) och bruttomarginalen uppgick till 44,1% (43,5%).

- Kvartalets resultat uppgick till 330 MSEK (257).

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Välfylld pipeline”

Rustas vd Göran Westerberg kommenterar utsikterna för framtiden.

– Vi har en stark balansräkning, en bruttomarginal som ökar och en välfylld pipeline av nya varuhus, säger han.

“Vidare ut på kontinenten”

Westerberg fortsätter.

– Samtidigt finns mycket kvar att göra och potentialen är fortsatt stor för Rusta, menar han.

– Inte minst arbetet med att oavbrutet utveckla vårt sortiment till att ännu bättre svara på kundernas behov till marknadens lägsta priser. Dessutom återstår den viktiga utmaningen med att fortsätta inbrytningen i Tyskland och vidare ut på kontinenten.

Läs mer: USA svänger – grönt ljus till Erdogan

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


11mars26

Högsta varning utfärdas – hushållen nära jättesmäll

2026 03 12

Det internationella maritima informationscentret, JMIC, har utfärdat högsta möjliga varning för sjöfarten genom Hormuzsundet.

Röd markering – den högsta varningsnivån – gäller för närvarande. Detta efter att omkring 20 kommersiella fartyg attackerats i eller i närheten av Hormuzsundet, rapporterar AFP.

Samtidigt rapporteras det att Irans militär börjat placera ut minor i farleden.

Ett skräckscenario för världsekonomin.

Även om kriget skulle ta slut innebär en minering av sundet att sjöfarten kommer att stå still under en längre tid.

– Oavsett om man har försäkring, hur många lastfartygskaptener skulle vilja segla dit med vetskapen om att det finns ett minfält längre fram? säger Jan von Gerich, chefsanalytiker på Nordea, till Iltalehti.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

– Risken att träffa en mina kan vara tillräckligt för att de här civila lastfartygen väljer att inte passera genom sundet. Iran behöver bara skapa osäkerhet för att flödet av olja ska stoppas i regionen, säger han till DN.

”Ingen kan ersätta”

En längre stängning av Hormuzsundet kommer att leda till omfattande kostnadsökningar runt om i världen. Omkring 20 procent av all gas som produceras och cirka 25 procent av världens sjöburna olja transporteras genom sundet.

– Ingen aktör kan ersätta den mängd som skulle gå förlorad, säger Jan von Gerich till Iltalehti.

LÄS MER: EU-CHEFEN: Stort misstag av Europa – kan bli dyrt

Hushållen får ta smällen

Thina Saltvedt är expert på oljemarknaden och senior rådgivare på Nordea. Hon konstaterar att hushållen redan i dag märker av effekterna av energikrisen i Mellanöstern. Om stoppet i Hormuzsundet blir långvarigt kommer det leda till ”storskaliga effekter”, varnar experten.

– När du kommer till pumpen och ska fylla bensin eller diesel så kommer du märka det ganska fort, inom den närmaste veckan, säger hon till Expressen och tillägger:

– Det är fruktansvärt svårt att säga hur mycket det kommer stiga. Det beror på hur lagernivåerna ser ut, men det är också ett problem med raffinaderierna som det har bombats mot.

Drivmedelspriser som skjuter i höjden riskerar också att elda på inflationen, vilket statsminister Ulf Kristersson (M) har varnat för.

Högre bränslepriser innebär att företag får ökade transport- och produktionskostnader. Kostnadsökningar som företagen ofta kompenserar för genom att höja priserna på sina varor.

LÄS OCKSÅ: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen