UPPGIFTER: Praktfiasko för Putin – tvingas ställa in

2023 08 28

Vladimir Putin uppges tvingas till en betydande prestigeförlust.

Varje år håller Ryssland en påkostad och storslagen militärövning av strategisk karaktär.

Övningen kallas ZAPAD 23 och beskrivs som “kulmen” för militärens träning under det föregående året.

Det är också ett spektakulärt event i Ryssland och årets upplaga var planerad att gå av stapeln nästa månad.

Men nu måste diktaturen ställa in, uppger Storbritanniens försvarsdepartement enligt Sky News.

"Underprestation"

De senaste åren har evenemanget ofta förlagts till västra delarna av landet.

– För att konfrontera vad man upplever som hotet från Nato, erfar det brittiska departementet.

Så uppges det dock inte bli i år.

Enligt uppgifterna finns det varken trupper eller utrustning tillgängligt för att fylla uppvisningen med innehåll.

– Den ryska militärens underprestation i Ukraina har satt fingret på hur de gemensamma strategiska övningarna har fått begränsat träningsvärde och har mest varit för syns skull, framhåller departementet vidare.

Rädda för kritik

Enligt Storbritannien finns det ytterligare en anledning till att Ryssland ställer in.

Och det har att göra med att övningen skulle kunna blotta det ryska misslyckandet i Ukraina än mer än vad som redan gjorts.

– Det finns en realistisk möjlighet att det ryska ledarskapet också är känsligt för inhemsk kritik, uppger det brittiska försvarsdepartementet enligt Sky News.

Goda nyheter från Ukraina

På slagfältet i Ukraina kommer idag äntligen goda nyheter efter att den ukrainska motoffensiven tycks ha gått långsammare än förväntat.

Längs den södra frontlinjen gör president Volodmyr Zelenskys styrkor framsteg, enligt landets försvarsminister Hanna Maliar.

Man ska bland annat ha återerövrat byn Robotyne i Zaprizhzhia och det talas nu om ett genombrott för Ukraina.

– Våra styrkor rör sig sydösterut, framhäver Hanna Maliar i ett uttalande i militärens kanaler.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fly förbannad – överväger införa nytt tvång

2025 06 30

USA:s president Donald Trump har rasat mot amerikanska medier den senaste veckan.

För två veckor sedan bombade USA tre kärnkraftsanläggningar i Iran.

Trump kallade  attacken för en “spektakulär framgång” och hävdade att det iranska kärnkraftsprogrammet "utplånats".

Kort efteråt publicerade bland annat CNN och The New York Times uppgifter från en amerikansk underrättelserapport som påstod att attacken enbart försenat Irans kärnprogram med några månader.

Rasar på nytt

Det fick Vita huset att rasa.

Och ilskan har knappast lagt sig.

I ett nytt uttalande säger Trump nu att han överväger att införa ett nytt tvång. Alla journalister som publicerat läckta detaljer från rapporten ska tvingas avslöja sina källor.

– Du går fram till reportern och säger: “nationell säkerhet, vem gav dig det?”. Du måste göra så. Och jag misstänker att vi kommer att göra liknande saker, säger Trump i en intervju med Fox News.

"Det kan ni ta reda på"

Trump har tidigare anklagat demokrater för att ha läckt informationen och att “de borde åtalas”.

I Fox-intervjun får presidenten frågan “vem specifikt” han syftar på.

– Det kan ni ta reda på, om de ville skulle de lätt kunna ta reda på det, svarar Trump.

Vita huset hotade förra veckan att stämma både CNN och The New York Times och krävde att medierna skulle dra tillbaka sina påståenden om bombningarna i Iran samt be om ursäkt.

– Ingen ursäkt kommer att framföras. Vi berättade sanningen efter bästa förmåga. Vi kommer att fortsätta göra det, framhöll The New York Times i ett uttalande kort efteråt.

Hotat med liknande förut

Det är inte första gången som Trump går till attack mot medier som använder sig av anonyma källor. Redan i februari hotade presidenten att stämma samtliga tidningar, nyhetsbyråer och författare som arbetar på det sättet.

I princip alla medier använder sig av anonyma källor emellanåt.

Detta eftersom många källor annars inte skulle våga berätta om missförhållanden och oegentligheter. Exempelvis skulle den politiska journalistiken bli mycket svår att bedriva utan anonyma källor.

LÄS MER: Trump rasar mot media – efter stora attacken

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryanair sätter in direktflyg – till två nya svenskfavoriter

2025 06 29

Svenska folket tycks ha drabbats av ordentlig resfeber.

Efterfrågan på att åka utomlands har skjutit i höjden.

Den trenden har inte Ryanair missat.

Nu sätter lågprisbolaget in nya direktlinjer från Sverige till två nya resmål.

Ryanair kommer nämligen inom kort att börja flyga direkt från Göteborg Landvetter Airport till både Malta och Porto. 

"Mycket glädjande"

När det gäller den sistnämnda destinationen är det första gången som Ryanair kommer att flyga direkt från Sverige till den portugisiska staden.

Swedavia jublar över beskedet. 

Det är mycket glädjande att Ryanair nu expanderar sitt utbud på Göteborg Landvetter Airport. Swedavias främsta mål är att underlätta för människor att träffas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner och Ryanair med sitt omfattande nätverk spelar en viktig roll i detta, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning på Swedavia.

Även Anna Störmwall, flygplatschef på Landvetter, är lyrisk.

– Jag är mycket glad över att Ryanair fortsätter att satsa på Göteborg Landvetter Airport. Både Porto och Malta känns som mycket spännande resmål, säger hon i ett uttalande.

LÄS MER: Ryanair flög till “fel” destination – passagerare i tårar

"Stor efterfrågan"

Beskedet är ett följd på den förstärkta ressuget bland svenska turister, understryker Anna Strömwall.

Vi ser en fortsatt stor efterfrågan på internationella resor till och från Sverige, och genom att kunna erbjuda ett brett utbud av destinationer på våra flygplatser stärker vi tillgängligheten och underlättar för människor att resa, oavsett om det är på fritiden eller för att besöka familj och vänner, säger hon.

Nya flyg även till Spanien

Premiär för Portoflygen blir 26 oktober. Ryanair kommer att flyga till staden två gånger i veckan, på onsdagar och söndagar. Den 28 oktober sätts flygen in till Malta. Även till Medelhavsön blir det två flyg i veckan som gäller.

Tidigare i våras gav Ryanair även besked om att nya direktlinjer kommer att sättas in till den nya semesterfavoriten Valencia i Spanien. Den linjen kommer att trafikeras från Stockholm Arlanda varje månad och torsdag.

Foto: K. Hackert

Text: Redaktionen