UPPGIFTER: Polisen varnar för kaos imorgon måndag

2024 10 27

Polisen har uppgifter om att det finns risk för kaotiska scener i samband med en fotbollsmatch imorgon måndag.

Bråk och stök i samband med fotbollsmatcher har varit ett uppmärksammat problem på senare tid, inte minst efter ett kaotiskt Stockholmsderby förra helgen.

Nu varnar polisen för en ny högriskmatch där fotbollssupportrar kan ha för avsikt att sabotera, rapporterar TV4.

Det handlar om matchen mellan Malmö FF och IFK Göteborg imorgon måndag.

– Vi har tagit del av en sådana uppgifter som diskuteras på olika sociala forum om olika störningar, säger Mats Karlsson, kommenderingschef Polisen region syd, till kanalen.

Vill hindra guldfirande

Malmö FF har chans att säkra SM-guldet i måndagens match mot IFK Göteborg, som spelas klockan 19.10 på Eleda Stadion i Malmö.

Det finns dock en risk att Göteborgssupportrar vill hindra att klubben säkrar guldet. Enligt polisen har den möjligheten diskuterats i olika supporterforum.

Därför varnar man för att matchen kan bli stökig. Polisen uppger att det görs fortlöpande bedömningar av säkerhetsläget.

Polisen brukar dock inte gå in på läktaren och gripa personer som ställer till med bråk, rapporterar kanalen.

– I de flesta fall skulle skaderisken att gå in på en läktaren, som oftast är byggd som en trappa, vara för hög. Så man avstår att göra det om det inte verkligen finns skäl för det, säger Mats Karlsson till kanalen.

Kaos i Stockholmsderbyt

Förra helgen blev det väldigt stökigt i samband med Stockholmsderbyt mellan Hammarby och Djurgården.

Bland annat så kastades det in pyroteknik och knallskott in mot planen.

Polisen valde då att återkalla det offentliga tillståndet för matchen, rapporterade Aftonbladet.

Alla var därmed tvingade att lämna arenan.

Beslutet kritiserades av Hammarbys och Djurgårdens säkerhetsansvariga, som ansåg att matchen borde ha spelats färdigt.

Matchen spelades istället klart utan publik dagen efter, och vanns av Hammarby.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen


Ryska trupper krossas i överraskningsattack

2026 01 13

Ukrainska styrkor har överraskat ryska trupper.

Ukrainska trupper har krossat ryska försök att rotera och förbereda en ny offensiv i Donetsk‑regionen, enligt militära källor i Ukraina.

Under en överraskningsattack träffades ryska trupper och krigsmaterial förstördes, rapporterar RBC Ukraine.

Störning i ryska förberedelser

I området kring Pokrovsk i Donetsk‑regionen uppger Ukrainas 25:e luftburna brigad att man har lyckats störa ryska styrkors rotation och förberedelser för en planerad attack mot staden.

Enligt underrättelser identifierades ryska enheter och koncentrationer i Shakhtarskyi‑mikrodistriktet, vilket ledde till att ukrainska fallskärmsjägare avfyrade Grad‑raketer mot de samlade positionerna.

– Efter att ha fått bekräftade uppgifter om ryska positioner använde ukrainska parasoldater raketartilleri. Tio granater träffade området där fienden var koncentrerad, rapporterar militära källor.

LÄS MER: Expert fruktar kedjereaktion: kan få Ryssland att invadera

Resultat av operationen

Som ett resultat av den ukrainska eldöverföringen förlorade de ryska styrkorna materiel och soldater, enligt uppgifter.

Minst sex ryska trupper träffades, vilket tvingade angriparna att uppehålla ytterligare offensiva operationer i området.

Ukrainska militären beskriver händelsen som en del av stridsoperationerna i Pokrovsk‑riktningen, där intensiva strider fortsätter mellan parterna.

Front med hårda strider

Frontlinjen kring Pokrovsk är en av de mest aktiva sektorerna i östra Ukraina, med ryska försök att omringa staden från flera håll och förstärka trupper i området.

Enligt Ukrainas generalstab registrerades hela 46 ryska anfall i riktningen den 11 januari, där huvudstyrkorna enligt rapporter är koncentrerade söder om stadens centrum.

Trots detta säger talespersonen för Ukrainas generalstab, major Andrii Kovalov, att de ukrainska försvararna fortfarande håller norra delen av Pokrovsk längs järnvägslinjen.

– Ryska försök att bryta igenom med anfallsgrupper ovanför järnvägen stoppas framgångsrikt av de ukrainska försvarsstyrkorna, säger Kovalov.

Ryska trupper fortsätter sina försök att tränga in i staden, men ukrainska försvarare uppger att de bekämpar de ryska anfallsförsöken och hindrar framryckningarna.

Striderna i området väntas fortsätta med hög intensitet, där båda sidor genomför frekventa offensiva och defensiva operationer för kontroll över Pokrovsk och dess strategiska position i Donetsk‑regionen.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen