UPPGIFTER: Polisen oroade – ”Det blir krig nu”

2023 09 12

En man har förts till sjukhus med livshotande skador efter att ha blivit skjuten i Uppsala.  

Mannen anträffades skadad i en trappuppgång.

Polisen larmades till platsen vid 05-tiden.

– Personen visar sig vara skjuten och transporteras med ambulans till sjukhus. Skadorna är allvarliga, framhåller myndigheten på sin hemsida.

Ingen person är gripen.

Polisen har spärrat av platsen i väntan på tekniker.

– Det är ett allvarligt läge och vi har inlett en omfattande insats, säger Magnus Jansson Klarin, presstalesperson polisregion Mitt, till SVT Nyheter.

Uppdatering: Mannen har avlidit 

Klockan 11.46 uppger polisen att mannen som blivit skjuten har avlidit. 

– Den person som anträffades skjuten är en man i 25-årsåldern. Han förklarades avliden vid ankomsten till sjukhuset och polisen utreder händelsen som mord, skriver myndigheten. 

Anhöriga är underrättade om dödsfallet.

Med anledningen av mordet har polisen inlett en så kallad särskild händelse.

Uppgifter: Släkting till ökände gängledaren

Enligt uppgifter till SVT var en anhörig till gängledaren Rawa Majid,“Kurdiska räven”, den tilltänkta måltavlan för tisdagens skjutning.

Släktingen till Majid är skriven på adressen, men det var en annan person som blev skjuten, uppger tv-kanalen.

Blodig gängkonflikt

Tisdagens skjutning är det tredje våldsdådet på kort tid i Uppsalaregionen.

För fem dagar sedan sköts en 60-årig kvinna till döds i Gränbyområdet i Uppsala. Hon pekas ut som mamma till en ledande aktör i det kriminella nätverket Foxtrot som leds av Rawa Majid.

Några dagar senare besköts en lägenhet i stadsdelen Stenhagen i Uppsala. Ingen person skadades. Måltavlan uppges ha varit en anhörig till Rawa Majid.

”Blir mer krig nu”

En intern konflikt i Foxtrot mellan Rawa Majid och en 33-årig man tros vara en av huvudorsakerna till den upptrappade våldsvågen.

33-åringen har tidigare beskrivits som Rawa Majids ”högra hand”, men relationen har försämrats drastiskt.

33-åringen och Majid har gått från att vara samarbetspartners till fiender, rapporterar Aftonbladet.

Enligt en uppgiftslämnare till tidningen fruktar polisen att den senaste tidens skjutningar bara är början.

Situationen riskerar att eskalera.

– En hypotes är att det blir mer krig nu efter att Majid och den andre mannen brutit från varandra. Man förväntar sig att mer händer, säger källan till Aftonbladet.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 24

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen