12 mars 2026

UPPGIFTER: Planerar att straffa Erdoğan och Orbán

2023 10 12

Turkiet och Ungern har konsekvent vägrat eller förhalat ett godkänt svenskt medlemskap i Nato.

Nu har några av försvarsalliansens tyngsta medlemmar tröttnat på de båda ländernas trotsiga beteende.

Flera Natoallierade jättar planerar nu att straffa både Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan och Ungerns premiärminister Viktor Orbán, erfar Sveriges Radio Ekot.

– Enligt flera källor till Ekot i ledande Natoländers huvudstäder har ett arbete inletts om nästa steg i vad påtryckningarna ska bli, uppger radiokanalen.

"Cash is king"

Vad som nu kommer att undersökas är hur övriga medlemsländer kan sätta ett ekonomiskt tryck på Turkiet och Ungern, istället för det politiska övertalningsarbete som hittills inte gett någon effekt.

“Ord räcker inte” är en återkommande formulering bland Ekos Natokällor.

Bland annat planeras den turkiska ekonomin, där inflationen skenat till skyhöga nivåer, användas som en bricka i spelet.

Detta uppges ske genom att internationella långivare ska skärpa villkoren för Turkiet.

– Cash is king. I det fallet är det inte Erdoğan, framhåller en av Natokällorna till SR.

Hårt mot hårt

Ytterligare en metod ska vara att sätta hårt mot hårt gällande de F-16-plan som Erdoğan vill köpa från USA.

Priset för stridsflygen kan höjas avsevärt – om han ens får köpa dem överhuvudtaget.

För blott två veckor sedan meddelade den turkiska ledaren att en sådan affär är ett krav om Turkiet ska ge grönt ljus till Sverige.

– Turkiets parlament kommer att hålla sitt löfte att ratificera Sveriges Natoansökan om USA:s president Joe Bidéns administration banar väg för försäljning av F-16-plan till Ankara, sade Erdoğan till turkisk media enligt Reuters den 26 september.

"Massivt krav"

Redan igår rapporterades att tålamodet är slut hos Natos övriga medlemmar.

Enligt tre central placerade Natodiplomater förs diskussioner om hur länderna ska reagera mot just Turkiet och Ungern.

– Det kommer att utfärdas ett massivt krav på Turkiet. Medlemskapet måste ratificeras nu, säger en källa till norska VG.

Anklagas för att ha brutit avtal

En annan källa uppger att självaste generalsekreteraren i Nato, Jens Stoltenberg, personligen kommer att markera hårt mot Turkiet på det försvarsministermöte som inom kort äger rum i Bryssel.

Samma källa uppger att Turkiet troligen kommer att anklagas för att ha brutit det avtal som landets president Recep Tayyip Erdoğan och Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) undertecknade under toppmötet i Vilnius den 10 juli.

– Turkiet kommer att skicka anslutningsdokumentet till parlamentet och arbeta för att säkerställa dess godkännande, står det i avtalet.

Under hösten har dock Erdoğan vid upprepande tillfällen hävdat att Sverige inte har uppfyllt villkoren i avtalet.

Natochefen Jens Stoltenberg har i sin tur hävdat motsatsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


31 oktober 2026

Swedbank: Slutar fungera 1 november – kunder måste byta

2026 10 31

En av Swedbanks säkerhetsdosor fasas ut.

Sedan flera år har Swedbank alltmer gått över till en orange och modernare säkerhetsdosa för inlogg på internetbanken. Den modellen är utrustad med kamera, vilket ökar säkerheten genom att den kan läsa av kontrollbilder vid inloggning.

Ändå är det inte ovanligt att bankens kunder fortfarande har kvar och använder den gamla svarta säkerhetsdosan.

– Vi rekommenderar att du har den senaste versionen av vår säkerhetsdosa, uppmanar banken.

Går i graven

Nu går äldre modellen i graven. Den 1 november slutar den svarta säkerhetsdosan att fungera för inloggning på bankens sida.

– Du som har en svart oval säkerhetsdosa och har behov av ny är välkommen in på ett bankkontor för att byta ut den, uppmanar Swedbank sina kunder.

– Den nya orangefärgade säkerhetsdosan ger ett bättre skydd mot bedrägerier.

Många har under de senaste åren gått över till att främst använda BankID för inlogg. Samtidigt är det inte ovanligt att kunder har kvar sin säkerhetsdosa som en reserv.

Bättre skydd

Swedbanks orangea säkerhetsdosa ger bland annat ett tryggare skydd mot bedrägerier. Ett ökande fenomen i samhället, som inte minst drabbar många äldre.

– Tänk på att aldrig lämna ut koder eller använda BankID på uppmaning. Anmäl misstänkta händelser direkt till banken och polisen, uppmanar Swedbank.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Tre varningstecken

Swedbank informerar om tre varningstecken som kan avslöja att någon försöker luras.

- Oväntad kontakt som ser ut att komma från välkända företag, myndigheter eller någon du känner är ett vanligt försök att lura dig. Bedragare använder falska avsändare för att skapa trovärdighet och övertyga dig. 

- Stress och rädsla är ett sätt att få dig att fatta ogenomtänkta beslut och göra det bedragaren vill, utan att tänka efter. Det kan handla om att ett lån ska ha tagits i ditt namn eller att pengar är på väg att lämna ditt konto.

- Ett sätt att försöka lura dig är att ge dig ett erbjudande du inte kan motstå. Det kan vara ett investeringserbjudande som lovar stor och snabb avkastning, eller en flörtig kontakt på sociala medier.

Källa: Swedbank

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen