UPPGIFTER: Planera att ändra status för ”specialoperation”

2022 10 10

Rysslands diktator Vladimir Putin  planerar att hålla ett tal till nationen på onsdagen.

Det rapporterar flera ryska medier.

I sitt tal förväntas Vladimir Putin meddela att statusen för Rysslands krig i Ukraina kommer att ändras, erfar oberoende nyhetssajten Readovka.

Enligt obekräftade uppgifter planerar Putin att ändra statusen för invasionen från en ”speciell militär operation” till en ” kontraterroristoperation”.

Bekräftar uppgifterna

Regionchefen på Krymhalvön, Sergej Aksyonov, har framhållit att sådana planer redan finns.

I en intervju med ryska TASS förklarade Aksyonov att ”den speciella militära operationen” i praktiken kommer att utvecklas till en ”kontraterroristoperation” i de fyra regioner som Ryssland illegalt annekterat i Ukraina.

– Vi kommer i praktiken inte att genomföra en speciell militär operation, men en kontraterroristoperation på vårt eget territorium, sa han till nyhetsbyrån i slutet av september.

Undertecknat lag

I fredags undertecknade  Vladimir Putin och de fyra ryskutnämnda ledarna för de annekterade regionerna Luhansk, Donetsk, Zaporizjzja och Cherson ett dekret om deras anslutning till Ryssland.

I dag har Putin undertecknat fyra lagar som ratificerar fördragen om anslutningen.

Kremls planer

Moskvas planer för de annekterade regionerna är följande, enligt TASS:

  • De nya regionerna kommer att integreras under en övergångsperiod som ska pågå till 2026.
  • Före 2023 kommer den ukrainska hryvnian att tillåtas för kontanta och icke-kontanta betalningar.
  • Vid årsskiftet kommer den ryska rubeln vara den enda tillåtna valutan. 
  • De väpnade styrkorna i regionerna är tänkta att bli en del av Rysslands väpnade styrkor.

Ukraina vinner mark

Samtidigt som Kreml utropar en illegal annektering, så skördar Ukrainas väpnade styrkor nya framgångar på slagfältet.

Kyivs lyckade motoffensiv fortsätter och de ryska ockupanterna pressas tillbaka. Ukrainska trupper närmar sig gränsen till Luhanskregionen i östra Ukraina, rapporterar det brittiska försvarsdepartementet i sin senaste underrättelserapport.

Landets armé har även befriat flera områden i de södra delarna av landet. Ukraina uppges numera kontrollera  staden Davydiv Brid i Chersonregionen.

– Ukraina fortsätter att göra framsteg längs både den nordöstra och södra fronten, framhåller Storbritanniens försvarsdepartement.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 30

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen